
Štáty západného Balkánu budú 6. októbra diskutovať o strategickej spolupráci s EÚ na samite, ktorý usporiada slovinské predsedníctvo Rady EÚ v Brde pri Kranju. Samotný samit však veľmi pravdepodobne neprinesie žiadny zásadnejší progres v otázke prístupového procesu Srbska, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory Albánska či Severného Macedónska do Európskej únie. EÚ pritom prisľúbila európsku perspektívu pre región už pred 18 rokmi, ani opakované rokovania ale zatiaľ nepriniesli konkrétnu dohodu.
Hoci členské štáty EÚ pred októbrovým samitom oficiálne nezverejnili svoje postoje k ďalšiemu rozširovaniu EÚ na Balkán, je známe, že bohaté krajiny ako Dánsko, Francúzsko či Holandsko sa obávajú opätovného unáhleného vstupu nových štátov do únie tak, ako to bolo napríklad v prípade Rumunska a Bulharska v roku 2007. Následná, zle riadená migrácia pracovnej sily z východnej do západnej Európy, a predovšetkým do Veľkej Británie prispela k negatívnym náladám mnohých Britov voči EÚ.
Objavujú sa však aj exaktné výhrady. Bulharsko je napríklad zásadne proti začleneniu Severného Macedónska a to kvôli kultúrnym a jazykovým otázkam, keď Sofia tlačí na Skopje aby uznalo, že macedónsky jazyk je len dialektom bulharčiny a, že macedónsky národ má bulharské korene. Na druhej strane, medzi štátmi EÚ, ktoré podporujú rozšírenie patria Rakúsko, Taliansko, Chorvátsko, Slovinsko a pobaltské štáty.
Strácajúca sa európska perspektíva pre západný Balkán sa už nepriamo premieta tiež v nepokojoch medzi Kosovom a Srbskom, keď Belehrad dokonca prisunul svoje ozbrojené sily k spoločnej hranici. Situácia sa vyhrotila natoľko, že vojaci NATO posilnili hliadky v Kosove a v blízkosti hraničných priechodov, ktoré boli zablokované miestnymi Srbmi. Tí sa búrili kvôli zákazu vjazdu áut so srbskými poznávacími značkami do Kosova. Experti na región tvrdia, že k takto vyostrenej situácii dochádza práve aj kvôli strate záujmu EÚ o začlenenie štátov daného regiónu.
Spojené štáty americké rovnako ako Európska únia vyzývajú k upokojeniu situácie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navštívila región, aby preukázala výkonný záväzok EÚ voči danému regiónu. EÚ však stratila na dôveryhodnosti po tom, ako Francúzsko a Holandsko pred dvomi rokmi dočasne pozastavili proces rozširovania a Bulharsko ho momentálne blokuje úplne.
Autorka : Benita Feketeová