reklama

Ďalšie rozširovanie EÚ smerom na Balkán je v nedohľadne

Európska únia sa obáva politického odporu v balkánskych kandidátskych štátoch. Napriek tomu, že šiestim z nich bolo prisľúbené členstvo v EÚ ešte v roku 2003 počas stretnutia v Solúne, ich prístupové procesy sa zastavili.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová (zdroj: Flickr)

Štáty západného Balkánu budú 6. októbra diskutovať o strategickej spolupráci s EÚ na samite, ktorý usporiada slovinské predsedníctvo Rady EÚ v Brde pri Kranju. Samotný samit však veľmi pravdepodobne neprinesie žiadny zásadnejší progres v otázke prístupového procesu Srbska, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory Albánska či Severného Macedónska do Európskej únie. EÚ pritom prisľúbila európsku perspektívu pre región už pred 18 rokmi, ani opakované rokovania ale zatiaľ nepriniesli konkrétnu dohodu. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Hoci členské štáty EÚ pred októbrovým samitom oficiálne nezverejnili svoje postoje k ďalšiemu rozširovaniu EÚ na Balkán, je známe, že  bohaté krajiny ako Dánsko, Francúzsko či Holandsko sa obávajú opätovného unáhleného vstupu nových štátov do únie tak, ako to bolo napríklad v prípade Rumunska a Bulharska v roku 2007. Následná, zle riadená migrácia pracovnej sily z východnej do západnej Európy, a  predovšetkým do Veľkej Británie prispela k negatívnym náladám mnohých Britov voči EÚ. 

 Objavujú sa však aj exaktné výhrady. Bulharsko je napríklad zásadne proti začleneniu Severného Macedónska a to kvôli kultúrnym a jazykovým otázkam, keď Sofia tlačí na Skopje aby uznalo, že macedónsky jazyk je len dialektom bulharčiny a, že macedónsky národ má bulharské korene.  Na druhej strane, medzi štátmi EÚ, ktoré podporujú rozšírenie patria Rakúsko, Taliansko, Chorvátsko, Slovinsko a pobaltské štáty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Strácajúca sa európska perspektíva pre západný Balkán sa už nepriamo premieta tiež v nepokojoch medzi Kosovom a Srbskom, keď Belehrad dokonca prisunul svoje ozbrojené sily k spoločnej hranici. Situácia sa vyhrotila natoľko, že vojaci NATO posilnili hliadky v Kosove a v blízkosti hraničných priechodov, ktoré boli zablokované miestnymi Srbmi. Tí sa búrili kvôli zákazu vjazdu áut so srbskými poznávacími značkami do Kosova. Experti na región tvrdia, že k takto vyostrenej situácii dochádza práve aj kvôli strate záujmu EÚ o začlenenie štátov daného regiónu.

Spojené štáty americké rovnako ako Európska únia vyzývajú k upokojeniu situácie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navštívila región, aby preukázala výkonný záväzok EÚ voči danému regiónu. EÚ však stratila na dôveryhodnosti po tom, ako Francúzsko a Holandsko pred dvomi rokmi dočasne pozastavili proces rozširovania a Bulharsko ho momentálne blokuje úplne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autorka : Benita Feketeová

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu