reklama

Desiatky rokov trvajúci zabudnutý konflikt v Západnej Sahare opäť ožíva

Eskalujúce napätie v Západnej Sahare pretvráva najmä po tom ako Maroko zasiahlo a požadovalo zvrchovanosť nad Západnou Saharou. Proti tvrdeniu Maroka sa postavila politicko-vojenská organizácia Polisario.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Utečenec zo Západnej Sahary. (Zdroj : Flickr / United Nations Photo)
Utečenec zo Západnej Sahary. (Zdroj : Flickr / United Nations Photo) 

Napätie v Západnej Sahare medzi miestnym oslobodeneckým hnutím Polisario a Marokom, ktoré okupuje 80% sporného územia, prerástlo do ozbrojených stretov. Hrozí tak, že krehké prímerie, ktoré v oblasti panuje od roku 1991 môže opäť prerásť v otvorený konflikt. Polisario je navyše dlhodobo podporované Alžírskom a obnovenie vojnového konfliktu v Západnej Sahare by tak mohlo výrazne zhoršiť už tak problematické vzťahy medzi dvoma severoafrickými susedmi.

K eskalácii došlo po tom, čo Maroko v oblasti ešte v novembri minulého roku spustilo vojenskú operáciu v demilitarizovanej zóne. Jej úlohou bolo opätovné spriechodnenie hraničného priechodu a jedinej pozemnej komunikácie spájajúcej Maroko s Mauretániou a so zvyškom západnej Afriky. Marocké autority obvinili zo zablokovania dopravnej a obchodnej trasy práve Polisario, ktoré sa snaží dosiahnuť nezávislosť celej Západnej Sahary od Maroka už vyše 40 rokov. Polisario, naopak, obviňuje Maroko z agresie a porušenia prímeria. Jeho predstavitelia koncom januára varovali, že konflikt bude pokračovať, pričom každá marocká jednotka je potenciálnym cieľom útokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primárnym spúšťačom uvedených udalostí bola ale veľmi pravdepodobne zmena postoja OSN k riešeniu konfliktu. V Západnej Sahare panuje od roku 1991 prímerie, na ktoré dohliada misia OSN MINURSO. Cieľom tejto misie bola tiež príprava referenda, v ktorom by si obyvatelia Západnej Sahary vybrali medzi nezávislým štátom a pripojením sa k Maroku. Referendum sa najmä kvôli obštrukciám zo strany Maroka nikdy neudialo a v poslednej rezolúcii OSN z októbra minulého roka sa už ani nespomína. OSN po novom počíta s riešením na základe rokovaní, čo by v praxi mohlo znamenať, že sa Západná Sahara stane autonómnou provinciou Maroka. Polisario túto možnosť ale odmieta. Hnutie totiž ešte v roku 1976 vyhlásilo vlastný štát pod názvom Saharská arabská demokratická republika. Jeho existenciu uznala aj Africká Únia a niektoré jej vplyvné štáty, konkrétne Južná Afrika a Nigéria.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Situáciu ďalej zhoršilo uznanie nároku Maroka na Západnú Saharu zo strany USA v decembri 2020, výmenou za marocké uznanie Izraela. Rozhodnutie vtedajšieho amerického prezidenta Trumpa odsúdilo OSN, a taktiež Polisario. Jeho hovorca sa vyjadril, že o statuse Západnej Sahary môžu rozhodovať len jej obyvatelia a nie USA či OSN.

Maroko deklarovalo,že všeobecné medzinárodné uznanie jeho nároku na Západnú Saharu považuje za najdôležitejší cieľ svojej zahraničnej politiky. Minuloročné získanie americkej podpory, ale aj podpory viacerých afrických a arabských krajín, ktoré otvorili v Západnej Sahare svoje zastúpenie, veľmi pravdepodobne túto marockú snahu ešte viac posilní. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To ale zároveň znamená pokračujúcu eskaláciu konfliktu s Polisariom. V oblasti Západnej Sahary sa tak v najbližšom období dajú očakávať pokračujúce demonštrácie proti marockej prítomnosti a tiež ozbrojené strety menšieho rozsahu. Konflikt nízkej intenzity ale bude nahrávať najmä Maroku, ktoré bude mať zámienku k posilneniu svojej kontroly nad regiónom.

Tento scenár ale predstavuje problém pre Alžírsko ako hlavného spojenca Polisaria. Konflikt má teda potenciál naštrbiť už tak napäté vzťahy medzi Marokom a Alžírskom, najmä ak sa Alžírsko rozhodne vystupňovať svoju podporu pre Polisario. V situácii, keď obe krajiny čelia hrozbe v podobe militantných skupín operujúcich v Saheli, by to mohlo potenciálne viesť k následnej destabilizácii celého regiónu. Alžírsko by navyše bolo odkázané na podporu Ruska a Turecka, ktoré by tak touto cestou ešte výraznejšie navýšili svoj vplyv v severnej Afrike.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autorka : Eliška Herinková

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu