Europarlament zmrazil Komplexnú dohodu o investíciách s Čínou

Európsky parlament v drvivej väčšine hlasoval za zastavenie ratifikácie investičnej dohody medzi EÚ a Čínou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Vlajka Číny a Európskej únie. (Zdroj : Flickr)
Vlajka Číny a Európskej únie. (Zdroj : Flickr) 

Europarlament hlasovaním pozastavil legislatívny proces ratifikácie investičnej dohody Európskej únie s Čínou (CAI) v reakcii na sankcie, ktoré Peking uvalil na vybraných europoslancov. Výsledok hlasovania je ďalším znakom zhoršenia vzťahov medzi Čínou a EÚ.

Iba niekoľko mesiacov po uzavretí dohody, Európsky parlament prijal rezolúciu o zastavení ratifikácie investičnej dohody. Hlasovanie o návrhu prešlo výraznou väčšinou, pričom 599 poslancov bolo za, 30 bolo proti a 58 poslancov sa zdržalo. O výsledkoch hlasovania informoval Reinhard Bütikofer, predseda parlamentnej delegácie pre vzťahy EÚ s Čínou. Bütikofer patrí do pätice europoslancov, ktorých Čína sankcionuje. Na sankčnom zozname sa ocitli poslanci podvýboru pre ľudské práva po tom, ako niektoré členské štáty EÚ uvalili sankcie na čínskych predstaviteľov pre porušovanie ľudských práv Ujgurov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komplexná dohoda o investíciách je výsledkom sedemročného rokovania medzi stranami. Cieľom dohody je najmä posilnenie ekonomických väzieb medzi EÚ a Čínou, zvýšenie prístupu na trh a vytvorenie spravodlivých podmienok pre investorov a spoločností z EÚ podnikajúcich v Číne a naopak. Má tiež umožniť rozšírenie zahraničných investícií, odstrániť kvantitatívne obmedzenia, kapitálové stropy, či požiadavky na spoločné podnikanie v odvetviach.

Reakciou čínskej strany na zmrazenie dohody je požiadavka, aby Brusel nezasahoval do jej vnútorných záležitostí a v medzinárodných jednaniach využíval racionálny prístup. Zmrazenie dohody považuje za nezmyselné, ak EÚ argumentuje požiadavkami v oblasti ľudských práv pri blokovaní v obchodných záležitostiach. Komplexnú dohodu o investíciách považuje Čína za prínosnú pre obe strany a žiada jej včasnú ratifikáciu. Hovorca ministerstva zahraničných vecí, Zhao Lijian uviedol, že sú pripravení na vzájomný dialóg pre vyriešenie problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci Európskeho parlamentu argumentujú, že ratifikácia investičnej dohody bola pozastavená oprávnene. Diskusiu je Brusel ochotný opätovne otvoriť po zrušení sankcií zo strany Číny, ktoré výrazne obmedzujú výkon práce podvýboru pre ľudské práva a tak aj skúmanie dohody. EÚ tiež vyzvala Čínu, aby ratifikovala a implementovala dohovory Medzinárodnej organizácie práce, ktoré sa týkajú nútenej práce a slobody združovať sa.

Investičná dohoda bola podpísaná v decembri 2020. Od začiatku však vyvolávala nepriaznivé reakcie. Obavy europarlamentu smerovali k problematike nútených prác a k stavu ľudských práv v Číne. Na druhej strane, podľa Clive Hamiltona, profesora Charles Sturt University, Peking vníma CAI ako trójskeho koňa. Vzhľadom na politický a ekonomický vplyv Číny, môže totiž prostredníctvom investičných dohôd preniesť politickú a ekonomickú silu do iných štátov. Podľa think tanku Chatham House, šanca na záchranu CAI si bude vyžadovať veľkú dávku politickej vôle na oboch stranách.

SkryťVypnúť reklamu

Autorka : Benita Fekete

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
SkryťZatvoriť reklamu