G7 vyzýva Kaisa Saieda, aby obnovil ústavný poriadok v Tunisku

Písmo: A- | A+

Medzinárodný tlak na tuniského prezidenta Kaisa Saieda neutícha. Po tom, čo odvolal predsedu vlády a prevzal moc nad krajinou sa patová situácia predlžuje aj v dôsledku šírenia COVID-19.

Členovia tuniských ozbrojených síl
Členovia tuniských ozbrojených síl (zdroj: Flickr)

Prezident Kais Saied bol zvolený za tuniského prezidenta v roku 2019. V júli tohto roku pozastavil činnosť parlamentu a zrušil imunitu poslancov. Následne odvolal predsedu vlády a výkonnú moc vykonáva v plnom rozsahu prezident. Svoju intervenciu do rozdelenia moci v štáte obhajoval tým, že koná v medziach ústavy, pričom tieto kroky sú nevyhnutné pre riadenie núdzovej situácie v dôsledku pandémie COVID-19 ako aj početných protestov. Krátko po tom, ako 23. augusta tuniský prezident predĺžil výnimočné obdobie na neurčito oznámil verejnosti, že parlament je hrozbou pre štát.

Predstavitelia G7 v súvislosti s daným vývojom udalostí vydali vyhlásenie, v ktorom žiadajú obnovenie ústavného poriadku, v ktorom je rola parlamentu nenahraditeľná. „Zdôrazňujeme naliehavú potrebu vymenovať nového predsedu vlády, ktorý by zostavil vládu schopnú riešiť bezprostredné ekonomické a zdravotné krízy, ktorým Tunisko čelí,“ uvádza sa vo vyhlásení. K vyhláseniu G7 sa priamo nevyjadril a v súvislosti s danou situáciou smeroval slová na adresu národnej stráže. „Tunisko je suverénna krajina a suverenita patrí ľuďom,“ povedal Kais Saied. G7 rovnako žiada inkluzívny dialóg o navrhovaných ústavných a volebných reformách, keďže do úvahy prichádza aj zmena ústavy pre posilnenie právomocí prezidenta.

Prezident Kais Saied sa začiatkom septembra stretol s delegáciou amerického Kongresu pod vedením senátorov Chrisa Murphyho a Jona Ossoffa. Tých ubezpečil o tom, že výnimočné opatrenia, ktoré boli prijaté 25. júla rešpektujú tuniskú ústavu. Delegácia však apelovala na to, aby sa Tunisko vrátilo na cestu k demokracii a reformy boli prijaté politickým spektrom ako aj členmi občianskej spoločnosti. Po stretnutí delegácie s prezidentom senátor Murphy uviedol, že záujmom USA je ochrana a rozvoj zdravej demokracie a hospodárstva v Tunisku. Americká strana tiež informovala o tom, že konkrétnu politickú stranu nepreferuje, rovnako ani žiadnu konkrétnu reformu a výber necháva na Tunisanov.

Americká delegácia rokovala aj s poslancami a predstaviteľmi organizácií občianskej spoločnosti, ktorí neboli zahrnutí do diskusií s prezidentským palácom. Poslankyňa Saida Ounissi na margo rokovania s americkou delegáciou zdôraznila, že v rokovaniach nešlo o zasahovanie do vnútorných záležitostí ale o zachovanie dlhoročného priateľstva s kľúčovým spojencom. Tunisko podľa poslankyne nemá záujem o izoláciu alebo o vylúčenie z rokovaní, ale najmä o rozvíjanie tuniskej diplomacie.

Autorka : Benita Fekete


Skryť Zatvoriť reklamu