
Náznaky rozhodnutia o ukončení operácie prišli už po summite Sahel G5 (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánia a Niger) vo februári tohto roku. Operácia v takmer nezmennej podobe prebiehala už od roku 2013. Jej cieľom bola eliminácia a obmedzenie aktivity niekoľkých teroristických skupín (ako ISIS či Al-Kájda), operujúcich v pohraničnej oblasti Burkini Faso, Čadu a Nigeru.
Podľa francúzskeho prezidenta bude misia nahradená novou misiou, ktorej súčasťou bude cez 5 tisíc príslušníkov iných armád. Nasledujúca misia tak zrejme bude prebiehať na základe misie Barkhane, avšak prejde výraznou rekonštrukciou – prioritne v oblasti armád, ktoré budú jej súčasťou. Podľa Macrona bude jadrom novej misie stále francúzska armáda (operujúca v rámci Takuba Task Force), ktorá však bude viacej kooperovať aj s ostatnými európskymi ozbrojenými silami a so Spojenými štátmi. Francúzsko svoj kontingent v oblasti len pred nedávnom posilnilo, avšak nový počet francúzskych vojakov, participujúcich v misii, má byť oznámený koncom júna. Je pravdepodobné, že počet príslušníkov francúzskej armády sa tak zníži – avšak navýši sa počet príslušníkov armád iných krajín.
Jedným z dôvodov pozmenenia priebehu operácie je zrejme vnútorná situácia v Mali, ktorá vyhrotila ukončením vojenskej spolupráce s Mali a Francúzskom. Práve spolupráca francúzskych jednotiek s armádou Mali je kľúčová pre operácie francúzskych síl v regióne. Nespokojnosť s prítomnosťou francúzskych jednotiek v oblasti hlásajú niektoré politické skupiny v Mali, ktoré sa dostali k moci po prevrate v krajine, či samotní Francúzi. Môžeme preto konštatovať, že nová medzinárodná jednotka operujúca v Afrike je tak akýmsi kompromisom a odpoveďou pre kritické hlasy, volajúce po konci misie ako z Afriky, tak aj z Francúzska.
Čiastočné stiahnutie francúzskych jednotiek v oblasti na úkor navýšenia počtu jednotiek iných krajín tak môžeme vnímať ako vojenské oslabenie Paríža v oblasti. Tento krok však môže na domácej politickej scéne prezidentovi Macronovi tesne pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami posilniť ale aj ubrať politické body – zatiaľ, čo si úradujúci prezident môže týmto krokom získať hlasy kritikov francúzskej vojenskej prítomnosti v zahraničí, môže však naopak stratiť podporu podporovateľov vojenskej intervencie Francúzska v západnej Afrike.
Autor : Jaroslav Cabuk