Nová dohoda medzi Čínou a Iránom by mohla prehĺbiť čínsky vplyv na Blízkom východe

Čína a Irán podpísali dohodu, ktorá bola podľa ich ministrov zahraničných vecí navrhnutá ako strategické partnerstvo, ktoré má trvať ďalšie štvrťstoročie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Xi Jinping a Ali Khamenei. (Zdroj : Wikimedia commons)
Xi Jinping a Ali Khamenei. (Zdroj : Wikimedia commons) 

V sobotu 27. marca bola podpísaná dohoda medzi oboma štátmi o vzájomnej obchodnej a vojenskej spolupráci na obdobie nasledujúcich 25 rokov. Po podpise zmluvy iránsky minister zahraničia Džavád Zaríf nazval Čínu, s ktorou si pripomínajú 50 rokov vzájomných oficiálnych diplomatických stykov, priateľom v ťažkých časoch.

Čínsky minister zahraničia Wang Yi uviedol, že zmluva prinesie trvalé a strategické vzťahy medzi oboma štátmi. Iránu politické a hospodárske spoločenstvo s Čínou pomôže prelomiť politickú izoláciu a zabezpečiť rozsiahle čínske investície výmenou za stále dodávky ropy. Čína pritom súhlasila s investíciami v hodnote 400 miliárd dolárov v Iráne počas vytýčeného obdobia. Očakáva sa, že Čína bude v Iráne investovať do sektorov ako je najmä energetika či infraštruktúra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čínsko-iránska dohoda zabezpečila účasť Iránu na stratégii Novej hodvábnej cesty. Posilnená pozícia Iránu znamená pre Čínu ďalšie šírenie ekonomického a politického vplyvu. Podporovatelia dohody tvrdia, že Irán získa výhodu z orientácie na Východ, pretože USA a Západ budú voči nemu vystupovať čoraz nepriateľskejšie.

Dohoda vyvolala obavy najmä zo strany USA, keďže prezident Joe Biden navrhol opätovné otvorenie rokovaní ohľadom jadrovej dohody v roku 2015. Čínske Ministerstvo obchodu uviedlo, že bude podporovať Iránsku jadrovú dohodu, a zároveň obhajovať legitímne záujmy čínsko-iránskych vzťahov.

Postoj Pekingu vo vzťahu k jadrovej dohode ocenil iránsky prezident Hassan Rúhání, ktorý sa o spolupráci s Čínou vyjadril ako o dôležitej pre jadrovú dohodu a pre plnenie záväzkov voči európskym krajinám. Pre obnovenie dohody, od ktorej v roku 2018 ustúpil bývalý americký prezident Donald Trump, požaduje Teherán odstránenie všetkých uvalených sankcií. Prezident Biden to zatiaľ odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Čínsko-iránska dohoda mala byť pripravovaná už od roku 2016, kedy krajinu navštívil prezident Si Ťin-Pching. Vo vzťahu k Iránu však Peking aktuálne uplatňuje aj vakcínovú diplomaciu. Súčasťou novej dohody je totiž aj prísľub, že Čína poskytne Teheránu viac vakcín proti COVID-19. Vo februári Čína darovala Teheránu 250 tisíc dávok svojich vakcín Sinopharm.

Autorka : Michaela Ružičková

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu