Nová dohoda medzi Čínou a Iránom by mohla prehĺbiť čínsky vplyv na Blízkom východe

Čína a Irán podpísali dohodu, ktorá bola podľa ich ministrov zahraničných vecí navrhnutá ako strategické partnerstvo, ktoré má trvať ďalšie štvrťstoročie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Xi Jinping a Ali Khamenei. (Zdroj : Wikimedia commons)
Xi Jinping a Ali Khamenei. (Zdroj : Wikimedia commons) 

V sobotu 27. marca bola podpísaná dohoda medzi oboma štátmi o vzájomnej obchodnej a vojenskej spolupráci na obdobie nasledujúcich 25 rokov. Po podpise zmluvy iránsky minister zahraničia Džavád Zaríf nazval Čínu, s ktorou si pripomínajú 50 rokov vzájomných oficiálnych diplomatických stykov, priateľom v ťažkých časoch.

Čínsky minister zahraničia Wang Yi uviedol, že zmluva prinesie trvalé a strategické vzťahy medzi oboma štátmi. Iránu politické a hospodárske spoločenstvo s Čínou pomôže prelomiť politickú izoláciu a zabezpečiť rozsiahle čínske investície výmenou za stále dodávky ropy. Čína pritom súhlasila s investíciami v hodnote 400 miliárd dolárov v Iráne počas vytýčeného obdobia. Očakáva sa, že Čína bude v Iráne investovať do sektorov ako je najmä energetika či infraštruktúra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čínsko-iránska dohoda zabezpečila účasť Iránu na stratégii Novej hodvábnej cesty. Posilnená pozícia Iránu znamená pre Čínu ďalšie šírenie ekonomického a politického vplyvu. Podporovatelia dohody tvrdia, že Irán získa výhodu z orientácie na Východ, pretože USA a Západ budú voči nemu vystupovať čoraz nepriateľskejšie.

Dohoda vyvolala obavy najmä zo strany USA, keďže prezident Joe Biden navrhol opätovné otvorenie rokovaní ohľadom jadrovej dohody v roku 2015. Čínske Ministerstvo obchodu uviedlo, že bude podporovať Iránsku jadrovú dohodu, a zároveň obhajovať legitímne záujmy čínsko-iránskych vzťahov.

Postoj Pekingu vo vzťahu k jadrovej dohode ocenil iránsky prezident Hassan Rúhání, ktorý sa o spolupráci s Čínou vyjadril ako o dôležitej pre jadrovú dohodu a pre plnenie záväzkov voči európskym krajinám. Pre obnovenie dohody, od ktorej v roku 2018 ustúpil bývalý americký prezident Donald Trump, požaduje Teherán odstránenie všetkých uvalených sankcií. Prezident Biden to zatiaľ odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Čínsko-iránska dohoda mala byť pripravovaná už od roku 2016, kedy krajinu navštívil prezident Si Ťin-Pching. Vo vzťahu k Iránu však Peking aktuálne uplatňuje aj vakcínovú diplomaciu. Súčasťou novej dohody je totiž aj prísľub, že Čína poskytne Teheránu viac vakcín proti COVID-19. Vo februári Čína darovala Teheránu 250 tisíc dávok svojich vakcín Sinopharm.

Autorka : Michaela Ružičková

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu