reklama

Opozícia v Čade odmieta výber nového premiéra. Ohrozí Débyho úmrtie stabilitu v krajine?

Noví čadskí vojenskí vládcovia vymenovali civilného politika Alberta Pahimi Padackeho za predsedu dočasnej vlády v pondelok týždeň po smrti bojiska prezidenta Idrissa Debyho, ale vodcovia opozície toto vymenovanie rýchlo odmietli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Púsť v Čade. (Zdroj : Pixabay)
Púsť v Čade. (Zdroj : Pixabay) 

Týždeň po úmrtí prezidenta Idrissa Débyho vymenovala prechodná vojenská rada v Čade nového premiéra, Alberta Pahimi Padackého, ktorý má v priebehu 18 mesiacov doviesť krajinu k demokratickým voľbám. S Padackého výberom však nesúhlasia opozičné politické strany a hnutia. Tvrdia, že vojenská rada nemá právo svojvoľného výberu premiéra, ktorý má byť iba bábkou v jej rukách. Na čele rady totiž stojí Mahamat Idriss Déby, syn zosnulého prezidenta.

Débyho 30-ročné vládnutie ukončil útok militantnej skupiny Fronta za zmenu a svornosť v Čade (FACT) počas prezidentovej návštevy frontu na severe krajiny. Čadská armáda a FACT tu vedú boje od ukončenia posledných prezidentských volieb v polovici apríla. Débyho návšteva po jeho opätovnom zvolení mala slúžiť pre zvýšenie morálky slúžiacich vojakov – poskytla však FACTu príležitosť zasiahnuť proti hlave štátu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predtým, ako by náhle mocenské vákuum spôsobilo nepokoje, bola zvolaná dočasná vojenská vláda udržujúca stabilitu. Deklarovala zároveň aj úmysel pomstiť svojho prezidenta a zlomiť akýkoľvek odpor neštátnych ozbrojených aktérov. Vnútropolitická situácia však nie je ani zďaleka taká stabilná, ako by si vláda mohla priať.

Opoziční politici prechodnú vládu pod Débyho synom obviňujú z vojenského prevratu a násilného prebratia moci. Nahráva im aj fakt, že armáda rozpustila parlament a nahradila štátnu ústavu sériou pravidiel vytvorených armádnymi činiteľmi. Obávajú sa, že miesto demokratických volieb sa moc v Čade iba presunie do rúk ďalšieho Débyho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ani výber Padackého ako civilného príslušníka do pozície premiéra ich neupokojil. Hlásia, že výber premiéra by malo byť spoločné rozhodnutie armádnych i civilných vládnych zložiek. Padacké bol navyše blízkym spojencom Débyho, a dokonca pod ním dva roky slúžil ako premiér. Pre opozíciu je to jasným znakom toho, že skutočná moc bude aj naďalej v rukách Mahamata Débyho a jeho vojenskej rady.

Koalícia opozičných strán a civilných hnutí na protest zorganizovala pokojnú demonštráciu v N'Djamene, hlavnom meste Čadu s cieľom prinavrátenia ústavy a poriadku v krajine. Protesty sa však nezaobišli bez komplikácií, a po zásahu ozbrojených zložiek bolo zranených 27 ľudí a dvaja občania prišli o život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Reakcie v zahraničí sú taktiež pomerne zmiešané. Krajiny Africkej únie, USA aj Francúzsko dúfajú, že sa v Čade uskutočnia skutočne demokratické voľby, v ktorých by si mohli občania po 30 rokoch zvoliť svoju budúcnosť. Samotné reakcie na nastolenie vojenského režimu sa však líšia. Francúzsko napríklad podporilo vojenskú radu a prijalo Mahamata Débyho ako novú hlavu štátu. Spojené štáty taktiež pokračujú v podpore čadskej vlády, hoci by si údajne priali zverenie moci v rámci konštitučných pravidiel a zákonov.

Zabránenie vnútropolitickým rozkolom je pre Západ nesmierne dôležité. Nielenže sa jedná o strategickú oblasť v strede Afriky, ale Čad aj intenzívne pomáha pri boji proti teroristickým skupinám v regióne. Čadská národná armáda patrí medzi najlepšie vytrénované vojská v Afrike a na území Čadu sa tiež nachádza niekoľko vojenských základní a príslušníci západných armád. Pre udržanie stability v Saheli je preto pre západné mocnosti dôležitejšie udržať stabilitu v Čade aj za cenu demokracie a slobody volieb.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor : Marián Maraffko

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu