Politická kríza v Somálsku: mŕtvi a zranení po útoku bezpečnostných zložiek

V hlavnom meste Somálska vypukla silná streľba, pretože opoziční vodcovia sa postavili proti zákazu verejných zhromaždení na protest proti oneskoreným voľbám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Somálski obyvatelia v hlavnom meste. (Zdroj : Flickr / AMISOM Public Information)
Somálski obyvatelia v hlavnom meste. (Zdroj : Flickr / AMISOM Public Information) 

Po niekoľkých týždňoch napätia došlo v Mogadišo, hlavnom meste Somálska, k opozičnému protestu proti súčasnému prezidentovi Mohamed Abdullahi Mohamedovi. Dôvodom je Mohamedovo odmietnutie odstúpiť z funkcie a odklad volieb napriek tomu, že sa jeho mandát ukončil 8. februára. Pokojný protest bol však prerušený útokom bezpečnostných zložiek a sprevádzaný údajnými pokusmi o atentát na opozičných lídrov.

Týždeň pred protestom vydala somálska vláda zákaz verejného zhromažďovania sa. Ako dôvod pre tento zákaz aj pre odklad volieb uviedla súčasnú pandémiu ochorenia COVID-19. Kritici vlády však uvádzajú, že skutočným dôvodom je snaha zabrániť protestom a umelé predĺženie Mohamedovej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Útok na protest, počas ktorého bolo po ťažkej paľbe a niekoľkých výbuchoch zranených alebo zabitých okolo 20 ľudí, nebol prvým prejavom vládnej represie. Niekoľko hodín pred protestom bol napadnutý aj hotel v ktorom sa zdržiavali dvaja z opozičných kandidátov na prezidenta. Podľa nich nešlo o náhodný útok, ale o „surový pokus o atentát,“ ktorý nariadil prezident Mohamed.

Somálska vláda však vidí vinníka v zahraničí. Dva dni po útoku obvinilo somálske Ministerstvo zahraničných vecí Spojené arabské emiráty ako hlavného externého aktéra, ktorého vyjadrenia o politickej situácii v Somálsku tieto nepokoje vyvolali. Emiráty mali šíriť zavádzajúce a nepravdivé informácie, ktoré neprávom kritizovali Mohamedovo zotrvanie v pozícii prezidenta a evokovali podporu povstania proti súčasnej somálskej vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Somálsko a Spojené arabské emiráty majú už tak naštrbené vzťahy, ktoré môžu tieto obvinenia ešte zhoršiť. Somálsko by sa tak mohlo v rámci regiónu dostať do ešte väčšej izolácie – nielen Emiráty, ale aj Keňa zaznamenala ochladnutie vzťahov s Africkým rohom, a koncom minulého roku s ňou Somálsko prerušilo všetky diplomatické vzťahy.

Najväčšie obavy sú však spájané s dopadom na vnútropolitickú situáciu. Hoci je v Somálsku volená federálna vláda, veľké časti územia ovláda moslimská militantná skupina Al-Shabaab. Súčasné protesty by mohli rozdeliť nielen vládu, ale aj národnú armádu a oslabiť tak jej boj tejto skupine. Posledných pár rokov bolo hlavnou snahou somálskej vlády získať kontrolu nad teritóriom a ekonomikou ovládanou Al-Shabaabom. Súčasný politický chaos má potenciál odčiniť všetky vládne úspechy a naopak posilniť prítomnosť islamských ozbrojencov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor : Marián Maraffko

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu