Politická kríza v Somálsku: mŕtvi a zranení po útoku bezpečnostných zložiek

V hlavnom meste Somálska vypukla silná streľba, pretože opoziční vodcovia sa postavili proti zákazu verejných zhromaždení na protest proti oneskoreným voľbám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Somálski obyvatelia v hlavnom meste. (Zdroj : Flickr / AMISOM Public Information)
Somálski obyvatelia v hlavnom meste. (Zdroj : Flickr / AMISOM Public Information) 

Po niekoľkých týždňoch napätia došlo v Mogadišo, hlavnom meste Somálska, k opozičnému protestu proti súčasnému prezidentovi Mohamed Abdullahi Mohamedovi. Dôvodom je Mohamedovo odmietnutie odstúpiť z funkcie a odklad volieb napriek tomu, že sa jeho mandát ukončil 8. februára. Pokojný protest bol však prerušený útokom bezpečnostných zložiek a sprevádzaný údajnými pokusmi o atentát na opozičných lídrov.

Týždeň pred protestom vydala somálska vláda zákaz verejného zhromažďovania sa. Ako dôvod pre tento zákaz aj pre odklad volieb uviedla súčasnú pandémiu ochorenia COVID-19. Kritici vlády však uvádzajú, že skutočným dôvodom je snaha zabrániť protestom a umelé predĺženie Mohamedovej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Útok na protest, počas ktorého bolo po ťažkej paľbe a niekoľkých výbuchoch zranených alebo zabitých okolo 20 ľudí, nebol prvým prejavom vládnej represie. Niekoľko hodín pred protestom bol napadnutý aj hotel v ktorom sa zdržiavali dvaja z opozičných kandidátov na prezidenta. Podľa nich nešlo o náhodný útok, ale o „surový pokus o atentát,“ ktorý nariadil prezident Mohamed.

Somálska vláda však vidí vinníka v zahraničí. Dva dni po útoku obvinilo somálske Ministerstvo zahraničných vecí Spojené arabské emiráty ako hlavného externého aktéra, ktorého vyjadrenia o politickej situácii v Somálsku tieto nepokoje vyvolali. Emiráty mali šíriť zavádzajúce a nepravdivé informácie, ktoré neprávom kritizovali Mohamedovo zotrvanie v pozícii prezidenta a evokovali podporu povstania proti súčasnej somálskej vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Somálsko a Spojené arabské emiráty majú už tak naštrbené vzťahy, ktoré môžu tieto obvinenia ešte zhoršiť. Somálsko by sa tak mohlo v rámci regiónu dostať do ešte väčšej izolácie – nielen Emiráty, ale aj Keňa zaznamenala ochladnutie vzťahov s Africkým rohom, a koncom minulého roku s ňou Somálsko prerušilo všetky diplomatické vzťahy.

Najväčšie obavy sú však spájané s dopadom na vnútropolitickú situáciu. Hoci je v Somálsku volená federálna vláda, veľké časti územia ovláda moslimská militantná skupina Al-Shabaab. Súčasné protesty by mohli rozdeliť nielen vládu, ale aj národnú armádu a oslabiť tak jej boj tejto skupine. Posledných pár rokov bolo hlavnou snahou somálskej vlády získať kontrolu nad teritóriom a ekonomikou ovládanou Al-Shabaabom. Súčasný politický chaos má potenciál odčiniť všetky vládne úspechy a naopak posilniť prítomnosť islamských ozbrojencov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor : Marián Maraffko

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu