Politická situácia na Haiti sa vyostruje

Tisíce ľudí vyšli do ulíc haitského hlavného mesta Port-au-Prince a ďalších miest protestujúc proti vláde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Zvyšky požiaru a trosky na mieste protestov v Port-au-Prince. (Zdroj : Leonora Baumann)
Zvyšky požiaru a trosky na mieste protestov v Port-au-Prince. (Zdroj : Leonora Baumann) 

Tisíce protestujúcich požadujúcich rezignáciu prezidenta Moiseho vyrazili do ulíc hlavného mesta Port-au-Prince. Pri stretoch medzi demonštrantmi a políciou malo byť viacero osôb zranených. Hrozí tak, že krajina sa uprostred prebiehajúcej pandémie prepadne do chaosu.

Kríza vyvrcholila 7. februára, keď haitská polícia zatkla viac ako 20 osôb, ktorých prezident obviňuje z prípravy štátneho prevratu a pokusu o jeho zavraždenie. Medzi nimi je tiež generálny inšpektor polície či sudca Najvyššieho súdu. Predstavitelia opozície v reakcii na zatýkanie vyzvali občanov Haiti k občianskej neposlušnosti a tiež k zadržaniu prezidenta Moiseho. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jadrom problému sú ale nezhody medzi opozíciou a prezidentom ohľadom legitimity jeho úradu. Podľa opozície mal Moiseho mandát skončiť práve 7. februára 2021, tj. presne päť rokov po tom, čo jeho predchodca v úrade rezignoval na svoju pozíciu. Moise to ale odmieta a tvrdí, že jeho mandát končí až budúci rok, keďže výsledok prezidentských volieb z roku 2015 bol kvôli podozreniam z podvodu anulovaný a úradu sa ujal po opakovaných voľbách až 7. februára 2017. Opozícia však už stihla vymenovať nového dočasného lídra krajiny spomedzi sudcov Najvyššieho súdu a Haiti má tak aktuálne dvoch prezidentov. 

SkryťVypnúť reklamu

Moise zároveň odmieta tvrdenia o neexistujúcej demokracii v krajine a deklaruje ochotu odovzdať moc v prípade výhry iného kandidáta vo voľbách naplánovaných na budúci rok. Tvrdeniam o prezidentových autoritatívnych tendenciách ale nahráva fakt, že odložil parlamentné voľby, naplánované pôvodne na október 2019 a v krajine tak aktuálne vládne len prostredníctvom dekrétov, bez parlamentu. Jeho moc zasahuje aj do justície, keď odvolal troch sudcov Najvyššieho súdu, ktorí sa podľa neho previnili zapojením do politiky. Prezident navyše deklaruje zámer uskutočniť v krajine referendum o úprave ústavy, ktorá podľa neho potrebuje modernizovať. Jeho odporcovia sa ale obávajú, že Moise chce predovšetkým odstrániť článok, ktorý mu znemožňuje vykonávať funkciu prezidenta dve po sebe idúce volebné obdobia.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodná komunita na čele s USA, sa na situáciu zatiaľ len prizerá. Prvé vyjadrenia predstaviteľov novej americkej administratívy síce naznačujú obavy o stav demokracie na Haiti, ale autoritársky režim Moiseho má stále podporu.

Autorka : Natália Tomášová

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
SkryťZatvoriť reklamu