reklama

Saudský korunný princ ako spolupáchateľ vraždy novinára Chašúkdžího

Správa amerických spravodajských služieb zistila, že saudský korunný princ Mohammed bin Salman schválil vraždu saudskoarabského novinára Džamála Khashoggiho v exile v roku 2018.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Princ Mohammad Bin Salma. (Zdroj : Wikimedia commons / Mazen AlDarrab)
Princ Mohammad Bin Salma. (Zdroj : Wikimedia commons / Mazen AlDarrab) 

Spojené štáty americké zvažujú rozsah sankcií uvalených na Saudskú Arábiu. Dôvodom sú odtajnené informácie naznačujúce, že korunný princ Muhammad bin Salmán stojí za zabitím novinára Džamála Chašúkdžího v roku 2018.

Administratíva Joe Bidena v piatok 26. februára zverejnila dokument spravodajských služieb, ktorý hovorí o Salmánovej spoluúčasti na vražde. Agentúra Reuters informovala, že podľa spomínanej správy korunný princ vraždu schválil a pravdepodobne aj objednal. Vražda sa udiala v októbri roku 2018 v Istanbule a jej obeťou bol saudský novinár, ktorý pre Washington Post písal názorové stĺpčeky často obsahujúce kritiku saudskoarabského korunného princa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O aké sankcie ide? USA zatiaľ oznámili sankcie voči saudskoarabským úradníkom (obmedzenie pohybu a zmrazenie majetku) a voči členom jednotky, ktorá sa na samotnom atentáte na novinára zúčastnila. Ďalej ide o vízové obmedzenia pre 76 osôb obvinených z potláčania alebo poškodzovania novinárov, aktivistov či disidentov.

Bidenova administratíva v tomto ohľade plánuje presadenie tzv. Chašúkdžího zákazu (“Khashoggi Ban”), ktorý krátko po zverejnení odtajnených informácií oznámil americký minister zahraničia Anthony Blinken. Podľa nového pravidla by tak osoby, ktoré ohrozujú a potláčajú aktivity disidentov, nemali získať povolenie na vstup na americkú pôdu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sankcie voči samotnému korunnému princovi Salmánovi nie sú pravdepodobné. Ak by uvalené boli, mohli by mať dôsledky pre jeho budúcnosť ako dediča trónu, takýto krok zo strany Bieleho domu však nie je očakávaný. Americký minister obrany Lloyd Austin uviedol, že Spojené štáty sankcie voči najvyššiemu vedeniu krajín spravidla neuplatňujú.

Je otázne, či môžu mať najnovšie udalosti vážne dôsledky pre vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou. Joe Biden sa ešte v predvolebnej kampani vyjadril o Saudskej Arábii ako o “vyvrheľovi” a nečinnosť Trumpovej administratívy v prípade Chašúkdžího vraždy označil za nebezpečnú. Aktivisti za ľudské práva zároveň tlačia na Biely dom, aby sa odklonil od Trumpovho štýlu diplomacie tolerujúceho nedemokratické prvky vládnutia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je možné očakávať, že Joe Biden bude usilovať o vytvorenie novej kvality vzťahov so Saudskou Arábiou bez tolerovania vážneho porušovania ľudských práv, ale zároveň aj bez narušenia vzťahov na Blízkom východe.

Hranica pre manévrovanie prezidenta Bidena je pomerne tenká. Napriek popisovaným udalostiam totiž Saudská Arábia zostáva kľúčovým americkým spojencom proti Iránu, sprostredkovateľom mierových vzťahov s Izraelom, partnerom v boji proti teroristickým skupinám a za ukončenie vojny v Jemene.

Autorka : Michaela Ružičková

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu