Severná Kórea odpaľuje nezvyčajne veľké množstvo rakiet

Môže ísť o dlhodobý plán alebo o reakciu na dianie vo svete

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Severokórejská balistická raketa
Severokórejská balistická raketa (zdroj: Wikimedia commons)

Od začiatku roka je Kórejská ľudovodemokratická republika veľmi aktívna, pokiaľ sa jedná o testovanie balistických rakiet. V pondelok 17. januára bol vykonaný štvrtý test za dva týždne pričom minulý rok boli štyri testy vykonané v období od januára do októbra. Bezpečnostní analytici a novinári sa snažia zistiť, čo stojí za neobvyklou aktivitou KĽDR.

Britská BBC naznačuje, že časté testovanie rakiet je odpoveďou na súčasné domáce aj zahraničné udalosti. Severná Kórea je kvôli pandémii v ešte väčšej izolácii než predtým a odráža sa to aj na dodávkach tovaru a najmä jedla. Raketové testy by teda mohli byť snahou Kim Čong-una o pozdvihnutie morálky medzi obyvateľmi. Môže tiež ísť o reakciu na pokračujúce ekonomické sankcie zo strany USA alebo na blížiace sa prezidentské voľby v Južnej Kórei. Ďalšia teória uvádza, že sa severokórejský režim ponáhľa s testovaním, aby nenarúšal atmosféru olympiády, ktorú bude organizovať najväčší spojenec KĽDR, Čína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezpečnostní analytici však zastávajú iné stanovisko. Lee Ho-ryung, výskumník juhokórejského Inštitútu pre obranné analýzy tvrdí, že aj keď Kimov režim testy prezentuje len ako reakciu na isté udalosti, v skutočnosti sú súčasťou dlhodobého plánu. Tento plán mal Kim spustiť v roku 2019, po krachu Hanojského summitu s vtedajším americkým prezidentom, Donaldom Trumpom. Lee ďalej uvádza, že keď Kim zistil, že sa mu nepodarí dosiahnuť dohodu s Trumpovou administratívou, rozhodol sa pokračovať vojenskou cestou. Nadväzuje teda na získanie atómovej bomby z roku 2017 snahou o vývoj hypersonických rakiet schopných zasiahnuť ciele po celom území Spojených štátov. Park Hyeong-jung, emeritný výskumník z Kórejského inštitútu pre národné zjednotenie sa vyjadril, že Pchjongjang ešte neukázal všetky svoje karty. Tie najsilnejšie zbrane môžu byť otestované a dokončené v období rokov 2023 až 2025. Park varuje, že práve v tom období môže vypuknúť kríza, v ktorom bude silná výzbroj dôležitým nástrojom v Kimových rukách.

SkryťVypnúť reklamu

Autor : Matúš Bučko

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu