USA predstavili stratégiu “zadržiavania” Číny v Indo-pacifiku

Americký minister zahraničných vecí využil návštevu Indo-Pacifiku aby vyzval Čínu, aby zastavila agresiu v regióne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Antony Blinken
Antony Blinken (zdroj: Flickr)

Americký minister zahraničia Antony Blinken v utorok 14. decembra varoval Čínu, aby prestala s „agresívnymi aktivitami“ v indo-pacifickej oblasti. Prejavom v indonézskej Jakarte začal prvú návštevu juhovýchodnej Ázie od nástupu prezidenta Bidena do úradu.

 V prejave predstavil stratégiu na prehĺbenie zmluvných spojenectiev USA naprieč Áziou. Hovoril najmä o posilnení obrannej a spravodajskej spolupráce v indo-pacifickom regióne, kde USA plánujú posilniť vzťahy s Japonskom, Južnou Kóreou, Thajskom či Filipínami. Blinken vyhlásil, že Washington bude so spojencami a partnermi spolupracovať na „obrane poriadku založeného na pravidlách“.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Blinken avizoval, že bude usilovať o presadenie Bidenovho cieľa zvýšiť kooperáciu s blokom ASEAN (Združenie národov juhovýchodnej Ázie) a presadzovať prezidentovu víziu indicko-pacifického hospodárskeho rámca. USA majú pracovať na posilnení dodávateľských reťazcov a odstránení nedostatkov v infraštruktúre regiónu.

 Rozšírenie vzťahov v Ázii má smerovať k potlačeniu rastúcej asertivity Číny, voči ktorej sú podľa Blinkena v regióne evidentné obavy. Zároveň dodal, že Washington je „odhodlaný zabezpečiť slobodu plavby v Juhočínskom mori“, ako aj „mier a stabilitu v Taiwanskom prielive“.

 Peking tento postoj USA odsúdil ako zasahovanie vonkajšej mocnosti, ktoré by mohlo ohroziť stabilitu Ázie. USA podľa Číny miesto spolupráce „kreslia ideologické línie“.

Skryť Vypnúť reklamu

 Cieľom tohto prístupu k indo-pacifickému regiónu je snaha o obnovenie postavenia a vplyvu USA po období vlády Donalda Trumpa. Podľa Blinkena však nemá ísť o súperenie medzi tým, či bude región zameraný na USA alebo Čínu. Washington sa tým chce vyhnúť možnosti, že by situácia eskalovala do novej studenej vojny s Pekingom. Spojené štáty majú stále záujem spolupracovať s Čínou v mnohých oblastiach. V tomto ohľade si americká strana preto dáva pozor, aby svoju stratégiu, aj napriek viacerým podobnostiam, otvorene nepomenovala zadržiavaním, tj. prístupom, ktorým sa USA snažili zamedzovať rozširovanie sovietskej sféry vplyvu práve počas studenej vojny. 

Skryť Vypnúť reklamu

Autorka : Michaela Ružičková

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  31x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu