Útok Trumpových podporovateľov na Kapitol otriasa americkou verejnosťou

Podporovatelia porazeného amerického prezidenta Donalda Trumpa v stredu vtrhli do budovy Kapitolu. Novozvolený prezident Joe Biden označil nepokoje za útok na demokraciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Transparent použitý pri nepokojoch.  (Zdroj : Tyler Merbler from USA)
Transparent použitý pri nepokojoch. (Zdroj : Tyler Merbler from USA) 

V stredu krátko po jednej hodine stovky demonštrantov podporujúcich dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa prelomili bariéry postavené po obvode Kapitolu, sídla amerického Kongresu a Senátu. Asi o 90 minút neskôr polícia uviedla, že sa demonštranti násilím dostali do budovy a krátko nato bol Senát políciou evakuovaný. Viceprezident Mike Pence bol na mieste prítomný tiež, keďže v tom čase mal vykonávať svoju úlohu pri sčítaní volebných hlasov. Viaceré zábery zobrazujú, ako ochranka mieri zbraňami na demonštrantov priamo pred dverami do hlavnej sály.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polícia pre CNN potvrdila, že žena, ktorú neskôr identifikovali ako veteránku amerických vzdušných síl, zomrela po streľbe do hrudníka v areáli Kapitolu. Ďalší dvaja ľudia zahynuli na následky zranení, ktoré však neboli spôsobené políciou. Pri vyháňaní demonštrantov z budovy boli použité aj dymové granáty. 

Joe Biden, ktorý v novembrových voľbách porazil republikánskeho prezidenta Trumpa, uviedol, že aktivita demonštrantov je útokom na princípy , na ktorých boli USA vybudované. V prejave tiež vyhlásil, že demokracia je „pod bezprecedentným útokom”. Zároveň dodal, že vyčíňanie Trumpových podporovateľov nie je protest, ale povstanie. Joe Biden vyzval prezidenta, aby okamžite išiel do národnej televízie, a tým splnil svoju prísahu, bránil ústavu a požadoval ukončenie situácie. 

SkryťVypnúť reklamu

Trump najprv reagoval videom na Twitteri a zopakoval svoje nedokázané tvrdenia o volebných podvodoch. Vo videu tvrdil, že chápe hnev svojich fanúšikov a zopakoval, že voľby mu boli údajne ukradnuté. Následne však svojich podporovateľov vyzval, aby sa v pokoji rozišli. V reakcii na Trumpove vyhlásenia sociálna sieť Twitter nastálo zmrazila jeho účet. Neskôr však Donald Trump odsúdil správanie protestujúcich. 

Napätá politická situácia v USA pretrváva od vyhlásenia Bidenovho víťazstva. Stredajšie udalosti vo Washingtone boli podľa mnohých expertov vyvrcholením správania sa prezidenta Trumpa. Jeho tvrdenia o „ukradnutých voľbách“ či o nelegitímnom lídrovi Joeovi Bidenovi vyprovokovali jeho stúpencov. Tieto vyhlásenia boli od Trumpa počuť aj na zhromaždení, ktoré predchádzalo útoku na Kapitol. 

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Trump dlhodobo atakuje svojich politických oponentov a jeho vyjadrenia o zmanipulovaných voľbách polarizovali spoločnosť. Nedávno navyše vyhlásil, že sa nezúčastní na inaugurácii Joea Bidena. V reakcii na nedávne udalosti hovorkyňa demokratickej strany avizovala, že ak prezident Trump urýchlene neodstúpi, demokrati sú pripravení spustiť voči nemu proces impeachmentu a zbaviť ho moci legálnou cestou. Išlo by tak o tretieho obžalovaného amerického prezidenta v histórii krajiny. Je otázne, aké reakcie podporovateľov Donalda Trumpa by pokus o obžalobu vyvolal. USA však nepochybne stoja na prahu zmeny, ktorá môže priniesť jasnejšie smerovanie krajiny v otázke domácej a zahraničnej politiky, než tomu bolo za Donalda Trumpa.

SkryťVypnúť reklamu

Autor : Ivan Iliev

 

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu