V Líbyi zostávajú tisíce zahraničných žoldnierov aj napriek dohode o ich stiahnutí

Túto sobotu 23. januára uplynul termín na odchod zahraničných žoldnierov z Líbye. Výzvy na urýchlenie procesu naďalej pretrvávajú, pretože na území Líbye nedošlo k žiadnemu pozorovanému pohybu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Líbya - púšť Sirte. (Zdroj : Flickr)
Líbya - púšť Sirte. (Zdroj : Flickr) 

Na základe podmienok prímeria sprostredkovaného OSN vypršala túto sobotu, 23. januára, trojmesačná lehota na stiahnutie všetkých zahraničných síl a žoldnierov z Líbye. Napriek tomu sa v krajine stále nachádzajú tisíce žoldnierov bojujúcich na oboch stranách konfliktu. 

Nedávne satelitné snímky ukazujú okolo 70 kilometrový systém zákopov a opevnení tiahnuci sa od mesta Syrta až po leteckú základňu Al Jufra, ktorá je v súčasnosti hlavným táborom ruských žoldnierov. To, že ruskí žoldnieri z Wagner Group bojujúci na strane Haftarovej Líbyjskej národnej armády (LNA) budujú v Syrte obranné systémy a upevňujú tým svoju pozíciu bolo pritom známe už od novembra minulého roka, kedy sa tieto informácie prvýkrát objavili – teda už v období, kedy bolo dohodnuté aj ich stiahnutie sa z Líbye. Bezpečnostní analytici sa zhodujú v tom, že Moskva sa týmto spôsobom snaží zabezpečiť si dlhodobé výhody - či už v podobe líbyjskej ropy alebo vplyvu v Stredozemnom mori s „priamym dostrelom“ na krajiny v NATO.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Líbyi ale ostali tiež tisíce iných žoldnierov. Početne najväčšiu skupinu predstavujú Sýrčania bojujúci na strane Vlády národnej jednoty (GNA), ktorých v krajine nasadilo Turecko. Turecko netají svoje ambície o upevnení si dlhodobej vojenskej a ekonomickej prítomnosti v Líbyi. V priebehu minulého roka diskutovala turecká a líbyjská vláda o zriadení vojenských základní na severe krajiny, ktoré by boli v plnej kontrole tureckej armády. Napriek zákazu OSN tiež Turecko poskytlo podporu v podobe dronov a systémov protivzdušnej obrany. Podobne ako v prípade Ruska, aj tu je veľkým dôvodom pre zapojenie sa Turecka otázka energetickej bezpečnosti a vplyvu v oblasti. Podporou GNA si Turecko zaisťuje tiež platnosť dohody o vymedzení vzájomných výlučných ekonomických zón, vďaka ktorej si Ankara nárokuje právo na podmorské zdroje nerastných surovín v Stredozemnom mori, predovšetkým na úkor Grécka a Cypru. 

SkryťVypnúť reklamu

Nerešpektovanie podmienok prímeria a zotrvanie žoldnierov Líbyi predstavuje prvý zásadný problém pre líbyjský mierový proces, keď môže viesť k obnoveniu bojov a ukončeniu snáh o opätovné zjednotenie krajiny. Pred uzavretím dohody tu fungovali súkromné vojenské skupiny z deviatich krajín, ktoré podporovali buď Haftarovu LNA alebo GNA. Ich stiahnutie malo byť kľúčovým predpokladom k dosiahnutiu tzv. trvalého prímeria, bez ktorého nebude pravdepodobne možné efektívne pokračovať ani v politickej a ekonomickej dimenzii mierového procesu. 

Autor : Marián Maraffko

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu