
Masívny globálny dopyt po vakcínach proti COVID-19 a v istých prípadoch určitý „vakcínový nacionalizmus“ v bohatých krajinách vytvorili pre Čínu veľkú príležitosť preniknúť na trhy, na ktorých dlho dominovali indické a západné farmaceutické firmy. Peking sa najnovšie rozhodol túto vakcínovú diplomaciu posunúť o kúsok ďalej, keďže cestovanie do Číny bude pre tých, ktorí sa zaočkovali čínskou vakcínou, jednoduchšie.
Čínske veľvyslanectvá v Spojených štátoch, Veľkej Británii, Indii, Izraeli či Filipínach uverejnili oznámenia, v ktorých uvádzajú postup pri vybavovaní víz, potrebných pre vstup na územie Číny. Oznámenie je však adresované iba tým osobám, ktoré sú zaočkované čínskou vakcínou. Peking vyváža svoje vakcíny väčšinou do rozvíjajúcich sa krajín. Čínske veľvyslanectvo v Londýne uvádza, že tí, ktorí sú zaočkovaní danou vakcínou, v prípade cesty na obchodné účely už nebudú musieť predkladať pozývací list od provinčných vlád. Rozsah pre oprávnené osoby pre vstup na územie Číny sa rozšírilo aj na rodinných príslušníkov. Čínske veľvyslanectvá v Indii a Filipínach uviedli, že záujemcovia, ktorým bola podaná čínska vakcína, môžu žiadať o vstup na územie v súlade s požiadavkami pred pandémiou. Naďalej však platia opatrenia, podľa ktorých sa cestujúci do Číny budú musieť preukázať negatívnym testom a absolvovať karanténu.
Minulý týždeň tiež Čína uviedla nový, tzv. „medzinárodný cestovný zdravotný certifikát“, ktorý má predstavovať digitálny pas s údajmi o očkovaní. Tieto údaje budú prístupné v aplikácii s názvom WeChat, ktorú vlastní spoločnosť Tencent. Záujmom Číny je tiež využiť tento systém pri bilaterálnych rokovaniach v otázke cestovania. Čínska stratégia však neostala bez povšimnutia. USA, Austrália, Japonsko či India nedávno informovali, že budú spoločne pracovať na pláne distribúcie vakcín do ázijských krajín.
Rastúca dostupnosť vakcín vedie Peking k nátlaku na tie štáty, ktoré čínsku vakcínu ešte neschválili. Celkovo Čína vyvinula päť vakcín, pričom aspoň jedna z nich je schválená zatiaľ v 34 štátoch. Prekážka sa tak objavuje napríklad u obyvateľov USA, Austrálie či väčšiny štátov Európy, kde čínska vakcína zatiaľ schválená nebola. Peking pritom uviedol, že nebude akceptovať zahraničné vakcíny, ani tie, ktoré boli schválené Svetovou zdravotníckou organizáciou.
Takáto propagácia čínskej vakcíny vedie k jej väčšej atraktivite, keďže sa vo svete neteší veľkej dôveryhodnosti pre nedostatok informácií o jej bezpečnosti. Rovnako to umožní Číne rozšíriť sféry jej vplyvu a prehĺbiť ekonomické väzby s ostatnými krajinami. Vedúca úloha pri nastavovaní štandardov v otázke cestovania je lákavá a uľahčenie služobných ciest je predpokladom pre naštartovanie ekonomiky. Zatiaľ čo USA a ďalšie západné krajiny monopolizovali veľkú časť súčasných dodávok vakcín vo svete, Čína promptne zasiahla a ponúkla svoju vakcínu krajinám, ktoré nie sú schopné zabezpečiť si vakcíny v dostatočnom množstve zo Západu. Najnovšie kroky Pekingu ukazujú, že vakcínová diplomacia bude v blízkej budúcnosti dôležitým nástrojom zahraničnej politiky.
Autorka : Benita Feketeová