„Veľká kríza“ v Severnej Kórei

Severokórejský vodca Kim Čong-un varoval pred „veľkou krízou“ spojenou s pandémiou koronavírusov v izolovanom štáte, čo vyvolalo špekulácie o tom, že zdravotný systém národa bojuje s kontrolou výrazného prepuknutia choroby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Kim Jong-un. (Zdroj : Wikimedia commons)
Kim Jong-un. (Zdroj : Wikimedia commons) 

Severokórejský vodca Kim Čong-un v nedávnom vyhlásení priznal, že zanedbanie implementácie opatrení proti šíreniu Covid-19 vyvolalo „veľkú krízu“ v zaistení bezpečnosti štátu a jeho občanov, čo malo pre krajinu „vážne dôsledky“.

Líder bližšie neuviedol, či sa Covid-19 v štáte šíri. Pre vážnosť situácie však v utorok 28. júna zvolal schôdzu politického oddelenia Robotníckej strany. Zo stretnutia vzišlo rozhodnutie o legálnych postihoch pre úradníkov, ktorí majú mať na svedomí zanedbanie tvorby proti-pandemických opatrení. Kim Čong-un úradníkov kritizoval za údajnú nezodpovednosť, nekompetentnosť a pasívny postoj k plánovaniu a implementácii opatrení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odborníci dlhodobo špekulujú o zanesení a priebehu ochorenia Covid-19 v Severnej Kórei. Podľa analytika Hong Mina z Kórejského inštitútu pre národné zjednotenie by Kim Čong-un nikdy nepripustil zverejnenie informácií o prítomnosti vírusu v krajine. Režim totiž stále oficiálne tvrdí, že jeho opatrenia voči koronavírusu fungujú a v krajine nie je ani jeden prípad infekcie. Na druhej strane však samotné oficiálne stretnutie spolu s verejným pokarhaním vysokých úradníkov indikuje veľmi vážnu situáciu.

Eventuálne prepuknutie pandémie by mohlo mať pre Severnú Kóreu katastrofálne dôsledky, vzhľadom na nízku úroveň zdravotnej starostlivosti v krajine so slabo rozvinutou zdravotnou infraštruktúrou. Severokórejské nemocnice údajne nemajú dostatočné kapacity, správne vybavenie ani lieky. Krajina zatiaľ nedisponuje ani vakcínami, ktoré sú navyše distribuované prioritne do štátov s vážnou pandemickou situáciou.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne štát stále deklaruje, že nezaznamenáva prípady ochorenia, čo sa však môže odvíjať aj od obmedzenej testovacej kapacity. Napriek údajnej absencii prípadov nákazy však Severná Kórea v minulosti zaviedla niekoľko zásadných opatrení. Pozdĺž hraníc s Čínou vytvorila prísne stráženú nárazníkovú zónu na zabránenie prechodu na vlastné územie.

Pozornosť nedávno vyvolal aj úbytok hmotnosti severokórejského lídra, ktorý sa v médiách objavil o niečo štíhlejší. Zmena je pripisovaná možným zdravotným ťažkostiam či problémom v potravinovej bezpečnosti. Štátna televízna stanica následne odvysielala reakcie bežných ľudí, ktorí tvrdia, že ich náhla zmena, pripisovaná zhoršenému zdravotnému stavu, úprimne zarmútila.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na to, že prísne cenzurované informácie sa v Severnej Kórei zvyčajne nevenujú vodcovmu vzhľadu, je táto skutočnosť zarážajúca. Spolu s nedávnym komentárom o zanedbaní proti-pandemických opatrení vyvolávajú obe skutočnosti obavy z možnej nestability štátu.

Autorka : Michaela Ružičková

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu