Za smrť talianskeho študenta môže podľa nových zistení egyptská tajná služba

Talianska prokuratúra ukončila takmer päť rokov trvajúce vyšetrovanie, výsledkom ktorého je obvinenie štyroch agentov egyptskej tajnej služby z únosu, vraždy a mučenia talianskeho občana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Pripomenutie si výročia smrti talianskeho študenta (Zdroj : Wikimedia commons / Alisdare Hickson)
Pripomenutie si výročia smrti talianskeho študenta (Zdroj : Wikimedia commons / Alisdare Hickson) 

Podľa záverov vyšetrovania talianskej prokuratúry z 8. decembra bol Giulio Regeni, študent Cambridgeskej univerzity, v januári 2016 unesený v jednej z káhirských staníc metra. Následne bol odvlečený do miestnosti ministerstva vnútra, ktorú Národná bezpečnostná agentúra používa na vypočúvanie zahraničných občanov, a mučený. V Turíne sa na štvrté výročie smrti študenta konali početné demonštrácie ľudí volajúcich po spravodlivom potrestaní vinníkov.

Príslušné orgány v severoafrickej krajine neboli ochotné poskytovať v priebehu vyšetrovania súčinnosť a potrebné informácie. Taktiež pri skladaní mozaiky prípadu často zahmlievali jednotlivé skutočnosti. Podľa talianskeho prokurátora Sergia Colaiocca si egyptskí vyšetrovatelia vymýšľali falošné príbehy o tom, čo sa v skutočnosti stalo, v snahe zmariť vyšetrovanie a odkloniť pozornosť od spojitosti s vládou. Oficiálne správy z Egypta hovorili o tom, že Regeni bol prepadnutý pouličným gangom, ktorý ho chcel okradnúť, že išlo o autonehodu alebo dokonca homosexuálny zločin z vášne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Regen sa vo svojej dizertačnej práci venoval aktivitám miestnych odborov medzi egyptskými pouličnými predavačmi, ako aj alternatívam k štátom a armádou riadenej ekonomike, čo sú v egyptskom prostredí citlivé témy. V rámci výskumných aktivít preto vycestoval do Káhiry, kde mal možnosť priamo pozorovať správanie príslušných subjektov.

Pracovníci egyptskej Národnej bezpečnostnej agentúry ho podľa talianskej prokuratúry vyhodnotili ako bezpečnostnú hrozbu, s najväčšou pravdepodobnosťou pre jeho pomoc jednému z odborov pri žiadosti o britský grant. Prostredníctvom toho mal údajne vyvolať sociálne nepokoje.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko dní pred únosom sa egyptské bezpečnostné zložky údajne vlámali do Regeniho bytu a pri zisťovaní informácií si napríklad odfotografovali Talianove doklady či získali informácie o ľuďoch, s ktorými bol v kontakte. Na verejnosť sa tiež dostalo video , ktoré dokazuje, že egyptské autority sledovali Regeniho už viac ako mesiac pred jeho smrťou. Na autentických záberoch je možné vidieť Mohammeda Abdullaha, človeka povereného sledovaním študenta, ktorý o situácii informuje Asera Kamala, funkcionára, ktorý má na starosti monitorovanie zahraničných občanov v Egypte.

K únosu došlo v deň piateho výročia začiatku egyptskej revolúcie, kedy bol v krajine zosadený autoritatívny vládca Husní Mubarak. Policajné zložky štátu boli teda už niekoľko týždňov v pohotovosti a intenzívne pracovali na potlačení akýchkoľvek podozrivých aktivít či osôb, ktoré by mohli vyvolať nové protesty. Keďže hnacou silou protestov proti Mubarakovi boli práve odbory, o ktoré sa Regeni zaujímal, upútal na seba zvýšenú pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Giuliove telo bolo nájdené tretieho februára 2016, deväť dní od jeho zmiznutia, v okrajových oblastiach metropoly. Na pozostatkoch bolo možné evidovať znaky niekoľkodňového mučenia a fyzického týrania. Telo bolo podľa očitého svedka spútané v železnej reťazi s početnými popáleninami, podliatinami, reznými ranami a stopami po elektrických šokoch.

Do roku 2016 boli Taliansko a Egypt významnými obchodnými partnermi. Po tejto tragickej udalosti sa však nielen ekonomické, ale aj diplomatické a vojenské väzby medzi Rímom a Káhirou výrazne ochladili. Je možné predpokladať, že pokiaľ Egypt neprevezme zodpovednosť za svoje činy a po zverejnení výsledkov vyšetrovania bude ďalej odmietať obvinenia, talianska strana stratí voči svojmu severoafrickému spoločníkovi dôveru a talianske firmy budú partnerov pre nové kontrakty hľadať v iných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Autor : Michal Franek

 

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu