Zabil iránskeho jadrového vedca Fachrizádeha diaľkovo riadený guľomet?

Irán viní Izrael z atentátu na svojho jadrového vedca Mohsena Fachrizádeha. Teherán pohrozil odplatou a vyhostením medzinárodných pozorovateľov. Zaujímavý je aj spôsob atentátu – vedca vraj zabil diaľkovo riadený guľomet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Pohreb Mohsena Fachrizádeha. (Zdroj : Fars News Agency / Fars)
Pohreb Mohsena Fachrizádeha. (Zdroj : Fars News Agency / Fars) 

V piatok 27. novembra došlo v iránskom meste Absard, východne od Teheránu, k atentátu na popredného iránskeho jadrového vedca Mohsena Fachrizádeha. Aj keď sa k útoku zatiaľ nikto neprihlásil, Irán z neho viní svojho hlavného súpera na Blízkom východe – Izrael. Poprední iránski politici už avizovali možnú odplatu ako odpoveď na akt, ktorý po atentáte na generála Kásema Solejmáního a výbuchu v iránskom jadrovom zariadení Natanz spôsobil vyostrenie už tak vyhrotenej bezpečnostnej situácie v regióne. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V opísaní priebehu atentátu sa viaceré zdroje líšia. Podľa agentúry Tasmin na vozidlo a Fachrizádeha zaútočili piati ozbrojenci. Agentúra Fars hovorí , že na útoku, ktorý mal trvať menej než tri minúty, sa nezúčastnili ozbrojenci, ale kompletne prebehol pomocou pick-upu, ktorý mal údajne na korbe namontovaný diaľkovo ovládaný guľomet, pomocou ktorého boli vedec a jeho bodyguard zastrelení. K tejto verzii sa prikláňa aj väčšia časť vedúcej iránskej administratívy.

Ali Shamkhani, jeden z popredných iránskych mužov v sektore obrany, v pondelok na pohrebe vedca oznámil , že celý útok prebehol za použitia elektronických zariadení a nikto na scéne počas útoku nebol. Iné zdroje hovoria o útoku až dvanástich útočníkov, pričom samotný Fachrizádeh mal byť z auta vytiahnutý a vedúcim skupiny následne zastrelený. O prítomnosti útočníkov hovorilo aj iránske ministerstvo obrany.

SkryťVypnúť reklamu

Teherán popiera účasť Fachrizádeha vo vojenskom jadrovom výskume. Iránsky duchovný vodca Alí Chameneí však Fachrizádeha opísal ako „významného jadrového a obranného vedca,“ čím nepriamo naznačil potenciálne potvrdenie o tom, že sa skutočne podieľal na vývoji možných iránskych jadrových zbraní. 

Samotný Fachrizádeh bol však známejší na Západe než v Iráne. Vo verejnom živote krajiny vystupoval málokedy, pričom iránska vláda ho opísala len ako vysoko postaveného dôstojníka armády. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) ho v minulosti spomínala ako vedúceho vedca v iránskom programe Amad, teda v programe, ktorého cieľom je údajne aj vývoj zbraní hromadného ničenia. V roku 2018 jeho vedúce postavenie v programe zmienil aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Pamätajte si toto meno – Fachrizádeh,“ prehlásil premiér v televízii počas popisovania iránskeho jadrového programu.

SkryťVypnúť reklamu

Obvinenie Izraela zo spáchania útoku oznámil už v piatok iránsky minister zahraničia Džavád Zaríf. Podobného útoku sa mal Izrael dopustiť už v minulosti počas zavraždenia iránskych jadrových vedcov v rokoch 2010 až 2012. Otázne je aj možné zapojenie Spojených štátov v spolupráci s Izraelom. 

Len prednedávnom diskutoval dosluhujúci prezident Donald Trump o možnom vojenskom útoku na iránske jadrové zariadenia. Zvolený prezident Joe Biden pritom oznámil ambíciu znovu pristúpiť k iránskej jadrovej dohode, od ktorej USA odstúpili v roku 2018 pod vedením Trumpa. Práve daný atentát by mohol skomplikovať potenciálne znovupristúpenie krajiny k dohode.

SkryťVypnúť reklamu

Ako odpoveď na útok navrhli niektorí iránski politici vyhostiť pozorovateľov MAAE v krajine. Tí pritom dohliadajú na kroky krajiny v oblasti jadrového výskumu. Nie je vylúčené, že akcie Iránom podporovaných skupín ako Hizballah alebo Hamas by mohli v blízkej budúcnosti poslúžiť ako nástroj odplaty Iránu voči Izraelu.

Autor : Jaroslav Cabuk

 

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

107 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu