Hovorí sa, že protiklady sa priťahujú. Na internátoch je však až príliš vysoká koncentrácia odlišných ľudí. Niekedy si tu pripadám naozaj ako v džungli. A najhoršie je, že všetci hovoria iným jazykom. Až príliš často sa strácam v tej rôznorodej spleti nárečí...
Niekedy vraj nechávam v kúpeľni „zapaté“ svetlo, inokedy ma upozornia, že som si zababrala „tepláky“ aj „trigovicu“. Kamaráti mi „chodzia durkať“ na dvere, keď si v nedeľu ohrievam „rizky“ a varím „švábku“ od „baby“. Úľavu pociťujem len v utorok, keď všetci svorne, bez ohľadu na pôvod a rezervy v spisovnej slovenčine, pozdvihujeme „kalíšky“ a prajeme si „egészégedre“.
Vtedy sa zákon silnejšieho mení na zákon triezvejšieho. Po desiatom poháriku destilátu a náhlej znalosti všetkých svetových jazykov zisťujeme, že Darvinova evolučná teória- všetci sme z opice - sa rúca na konštatovanie: všetci máme opicu.
Namiesto sprchy a párhodinového spánku, ktorý by nám nepodmienečne pomohol dostať sa z tohto bezútešného stavu, vrháme sa z kaluže do blata. Tam, kde iní končia, my začíname! Po príchode na izbu člen družstva bez poruchy motorických schopností reštartuje fľašku a my ostatní sa snažíme spomenúť si na heslo od počítača. Po úspešnom spustení prehrávača a inštalácii posledného pohárika, väčšine z nás padá Windows.
Keď budík trikrát zazvoní, prichádza obdobie po-opičných stavov. Na trase Tour de posteľ – hajzel – kúpeľňa evidujeme tri základne problémy podľa stupňa obtiažnosti: existenčné, funkčné a poruchy vnímania. Po zbežnej hygiene a nestihnutej prednáške nasleduje Acidková terapia a ďalší nudný deň v škole. Na univerzite platí nepísané pravidlo - čo si mohol urobiť včera, odlož na zajtra a budeš mať dva dni voľna. Niekedy mám pocit, že na získanie diplomu stačia pozitívne pečeňové testy.
No počas štúdia som sa predsa len naučila aj pár užitočných vecí; ako napríklad prekračovať vlastné možnosti, využívať argumentačné schopnosti, brániť sa dlhšie ako 30 sekúnd, robiť nemožné na počkanie a zázraky do troch dní. Dnes už viem, že ak alkohol nie je metla ľudstva, tak moja určite, že výška nesmie brániť môjmu vzdelaniu a že všetky cesty vedú z Prešova.
Vysoká škola
Vysoká škola je sen každého poctivého študenta. Vysokoškolský internát je sen každého poctivého alkoholika. Na Slovensku pripadá ročne na jedného dospelého človeka približne 15 litrov alkoholu. Na jedného študenta je to 15 litrov alkoholu na semester. Samozrejme, mimo skúškového obdobia. Vtedy sa na intráku preferuje namiesto halucinogénnych látok guarana a namiesto hektolitrov ovocníčkových destilátov zažívacím ústrojenstvom študentov pretekajú hektolitre kávy.