Elon Musk mení hru a minulotýždňovým príhovorom k republikánskym voličom vo Philadelphii nastavil novú latku v oblasti kvality a obsahu volebnej kampane. Počas svojho takmer dvojhodinového vystúpenia odpovedal na otázky voličov a svojimi nápadmi a jeho vlastným podnikateľským prejavom ponúkal zjavne očividné ale nie samozrejmé riešenia hlavných problémov Ameriky.
Elon Musk podporou Donalda Trumpa podľa vlastných slov oficiálne vstúpil do politického boja v záujme determinovania budúcnosti nielen Američanov ale celého sveta. Okrem politických floskúl boli zaujímavé jeho pragmatické nápady na riešenia hlavných problémov a muselo byť balzamom na uši hlavne nerozhodnutých voličov, ktorí majú už plné zuby neustálych osobných útokov hlavných prezidentských kandidátov a bezobsažných debát v rôznych talkshows.
Elon Musk je excentrický miliardár známy svojimi priekopníckymi podnikateľskými iniciatívami a ambicióznymi víziami. Musk sa narodil v Južnej Afrike v roku 1971 a presťahoval sa ako 17 ročný do Kanady a následne do USA. Spoluzakladal Zip2 a X.com, z ktorých sa stal PayPal, a potom ich predal eBay. Z týchto finančných prostriedkov spustil SpaceX, ktorého cieľom je revolúcia vesmírneho cestovania a kolonizácia Marsu. Musk tiež vedie spoločnosť Tesla, ktorá transformuje automobilový priemysel pomocou elektrických vozidiel. Medzi jeho ďalšie počiny patrí Neuralink, ktorého cieľom je vyvinúť implantovateľné rozhranie mozog-počítač na prepojenie ľudí a najmodernejšej výpočtovej techniky, ďalej je to vytváranie podzemných dopravných tunelov a samostatného projektu Hyperloop. V roku 2022 získal Twitter a premenoval ho na X. Minulý týždeň oficiálne predstavil Tesla Robotaxi a prvú sériu Optimus robotov, ktorých cena má byť na úrovni 30.000$.
Trump má na svojej strane človeka s takto úctyhodným portfóliom a tento týždeň okrem fotiek a teatrálneho poskakovania na tribúne spravil dôležité vyhlásenia, ktoré budú mať veľmi silnú rezonanciu a môžu byť takto krátko pred voľbami rozhodujúcim jazýčkom na miske váh vo veľmi vyrovnaných prezidentských voľbách.
Čo bolo obsahom poslednej verejnej interakcie s republikánskymi voličmi?
Politické príspevky v rámci Trumpovho volebného programu
Sloboda prejavu
Prístup k relevantným informáciám cez internetové prehliadače, potláčanie výsledkov vyhľadávania, shadowing..
Občianska žurnalistika
Decentralizácia moci v rámci USA a boj voči supranacionálnym zmluvám
Ukončenie proaktívneho importu demokratických voličov z krajín tretieho sveta do tkz. swing states
Zrušenie korešpondenčného hlasovania a možnosť voliť iba s občianskym preukazom a osobne v papierovej forme
Opatrenia na radikálne znižovanie deficitu prostredníctvom šetrenia a investícií do vývoja a inovácií
Opatrenia na zvýšenie pôrodnosti a prelomenie názoru "o preľudnenej planéte"
Korporátne príspevky, ktoré by Elon Musk chcel v prípade víťazstva Trumpa aplikovať v praxi
Založenie úradu efektívnosti štátnych procesov v ktorom bude Elon Musk osobne pôsobiť zrejme podľa vzoru prepustenia 80% zamestnancov po kúpe spoločnosti Twitter
AI systémy pri obstarávaní a vládnych zmluvách
Uvolňovanie regulácií a byrokracie, ktoré podľa vlastných slov ešte nie sú také sklučujúce ako v Európe ale potrebujú revolúciu
Skresanie 428 vládnych agentúr a stoviek neziskových organizácií financovaných štátom
Radikálne zoštíhlenie štátnej správy a odmeňovanie kvalitného výkonu nakoľko "akýkoľvek iný prístup znamená komunizmus"
Absolútna transparentnosť vládnych zmlúv a dohôd okrem informácií prísne tajných
Najsilnejšie Muskove posolstvá sa niesli v headlinoch ako "cut the strings", "tax money is your money" a "I just want to help the people to do what they want to do".
V závere vystúpenia Elona Muska bol šokujúci jeho názor o tom, že v Európe neexistuje sloboda slova a tento jedinečný výdobytok demokracie je garantovaný len ústavou USA. Ako príklad potvrdzujúci tieto tvrdenia menoval niekoľko prípadov odsúdenia bežných občanov na nepodmienečné, niekoľkoročné tresty odňatia slobody za názory vyslovené alebo napísané na sociálnych sieťach.
Donald J. Trump získal veľmi cenného spojenca, ktorý nie je len celebritnou podporou jeho kampane v pozadí alebo na plagátoch. Upustenie koncentrácie od neustále pertraktovanej LGBTI+ tematiky, potratov, vojenských ťažení či stráženia hraníc priniesol veľmi autenticky kvalitatívne na novú úroveň diskusie a diváci sa mohli dozvedieť viac o hmatateľných témach, ktoré majú reálny dopad na ich životy a technologickú budúcnosť, ktorá by mala ukázať cestu k prosperite po rokoch ekonomického úpadku a neustálych kríz. Načasovanie týchto one man show určite nie sú náhodné a nechávajú tímu Harris veľmi málo času na reakciu v podobe žolíka, ktorý by loboval za demokratov, nakoľko sa voľby uskutočnia už o dva týždne. Elon Musk má za tieto verejné vystúpenia s veľkou pravdepodobnosťou prisľúbené bezkonkurenčné podnikateľské podmienky s výrazným postavením v novej vláde a sám si je podľa jeho slov vedomý toho, že ak Trump vo voľbách nezvíťazí čaká ho v prípade pokračovanie súčasnej politickej reprezentácie malé peklo ako odplata za podporu republikánov.