Egypt sa po mnohé roky stával čoraz obľúbenejšou turistickou destináciou slovenských dovolenkovaniachtivých obyvateľov. Ceny leteckých zájazdov postupne klesali, a tak čoraz viac slovákov malo možnosť okúpať sa v Červenom mori. Do Egyptu sme leteli v noci, svitať začalo tesne pred pristaním, takže žiaľ sa mi nepodarilo porobiť nejaké zaujímavé fotečky.

Oficiálny názov Egyptu je Egyptská arabská republika, a je republikou prezidentského typu. V blízkovýchodných súvislostiach síce ide v tomto smere o pomerne pokrokový politický systém, ale na nejakú širšiu demokraciu, povedzme európskeho štýlu, pomyslenie moc nie je, skôr sme mali pocit, že ide o policajný štát - v krajine pôsobí vraj vyše 5 miliónov policajtov. Cesta do Luxoru vyzerala skôr ako prezidentská kolóna - ale o tom niekedy inokedy :-)

Egypt je jediným štátom Afriky, ktorý sa čiastočne rozprestiera na voch kontinentoch - Sinajský poloostrov leží už v Ázii, a má momentálne okolo 75 miliónov obyvateľov (vo veľkej väčšine ich tvoria arabi a arabizovaní pôvodní Egypťania) - ich počet rastie závratným tempom - každých desať mesiacov pribudne milión ďalších egypťanov (!). Týmto štýlom sa Egypt stane okolo roku 2020 najľudnatejším štátom Afriky. Keďže je tu žiaľ pomerne veľká detská úmrtnosť, zapisujú deti do matriky až po dosiahnutí tretieho roku života. Domáci však majú deti veľmi radi, vidno to pri každom kontakte s nimi, a domáce detičky sú tu čarovné, ako všade inde na svete.

Bývajú však v pre naše oči nezvyklých, a často aj neaxeptovateľných podmienkach. Zjavne im pravé uhly veľa nehovoria, mnoho domov je nedostavaných - čo však má racionálny dôvod v tom, že za nedokončený dom vraj neplatia dane. Hm, kto by v takomto prípade nenechal trčať pár drôtov z konštrukcie a neomietol ho, no nie? :-)

Pri pobreží Červeného mora bola celkovo úroveň stavieb omnoho vyššia, ako vo vnútrozemí. Okolo Nílu sa nachádzali celé kilometre domov, pozliepaných doslova z hliny, nepálených tehál a slamy. Nuž - domáci sú s tým stotožnení a zjavne v pohode, ale pre nás je to doslova šok. Nemožno to však takto posudzovať - ich pozícia a vôbec spôsob nazerania sa na svet a "chudobu" je zjavne podstatne odlišný.

Dominantným vierovyznaním je v Egypte pochopiteľne islam - jeho sunitská vetva. Suniti tvoria asi 85% obyvateľstva. Mešít je tu všade neúrekom, podstatne viac, ako kostolov v európskych mestách. Niektoré sú skutočné skvosty.


Avšak asi 15% obyvateľstva tvoria kresťania, vo väčšine takzvaní Kóptovia. Mali sme možnosť vidieť jednu omšu, a s tými katolíckymi sa to porovnávať moc nedá. Taký hluk, aký vládol tam, nie je u nás asi ani na trhovisku :-)


Egypt - krajina mnohých kontrastov, pekných aj otrasných stavieb, milých (tých bolo neúrekom) aj menej milých ľudí (vraj jeden z atentátnikov bol rodený egypťan), starých pamiatok susediacich s polorozpadnutou osadou.
Ale Mesiac - Mesiac tam svieti rovnako, ako u nás :-))

Na poklady tejto krajiny - Červené more a pamiatk starých Egypťanov - sa pozrieme niekedy nabudúce :-)
Foto: ja a Dominika