Egypt - časť tretia

Na Egypte je veľa vecí zaujímavých. Veľa sa nám zdá cudzích a nepochopiteľných. Čo ma naopak prekvapilo milo, boli miestni ľudia, ktorí vždy majú čas a nikam sa neponáhľajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

O araboch si môžete myslieť čokoľvek. Médiá často skĺzajú do zjednodušených schém o islamizme a arabskom radikalizme. Moja skúsenosť však bola vo veľkej miere pozitívna.

V Egypte sa arabom darí, žijú tu od siedmeho storočia nášho letopočtu a tvoria drvivú väčšinu obyvateľstva, ktorého pribúda veľmi vysokým tempom (podrobnejšie som o tomto "jave" písal v predchádzajúcim článku). Vo vnútrozemí žijú častokrát v pre nás neakceptovateľných podmienkach, ich spôsob života a viera ich však robia aj tak zjavne šťastných. To všetko v krajine, kde optimistické odhady hovoria o 30 percentnej nezamestnanosti, v krajine, kde neexistuje podpora v nezamestnanosti, alebo zdravotné poistenie v podobe, v akej ho poznáme my. Všetky takéto funkcie totižto v sebe obsahuje rodina, ktorá je tu naozaj základným kameňom spoločnosti, a počíta sa často na stovky členov.

Na pobreží je to už ale čo sa týka bývania a životného štýlu iná káva.

Samostatnou kapitolou sú samozrejme hotelové komplexy, ktoré sú pre zhýčkaných európskych turistov udržiavané vo veľmi dobrom stave. Upravené pláže s dovezeným pieskom, zeleň všakovatého druhu (samozrejme dovezená a zavlažovaná), úslužný personál - to všetko tvorí oázy pohody uprostred vyprahnutej púšte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Obrázok blogu



Obrázok blogu



Každý večer dávali pláž do poriadku

Obrázok blogu



Všetko vypočítané na efekt a krásne aj v noci

Obrázok blogu



Obrázok blogu



Obrázok blogu



Pracovníci hotelov sú takmer výhradne muži - a to od "upratovačiek" až po "recepčné" - v arabských krajinách je pre mužov hanbou, ak musí ich žena pracovať, a je to aj vidno - so ženou som sa v obchode, resp. v hoteli stretol jeden jediný krát - v Luxore - a tá ešte k tomu zazerala tak, že prisahám že chlapi boli milší :-)

Obrázok blogu



Ale upratovanie im šlo - tu prikladám ukážku, ako sa dokázali vyhrať s takými vecami, ako sú obyčajné uteráky - každý deň sme očakávali, čo pripravia tentokrát :-)

Obrázok blogu
Obrázok blogu


Obrázok blogu
Obrázok blogu


Obrázok blogu
Obrázok blogu


Obrázok blogu



O brušné tanečnice (občas ruského pôvodu:) tiež nebola núdza.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



V hoteloch sa stretnete dokonca so separovaním odpadov.

Obrázok blogu


Obrázok blogu



Pokiaľ som si dobre všímal okolie, separovali skutočne - ale kde končil odpad potom, ako opustil brány hotela, to si nedovoľujem odhadnúť, pretože za bránami hotelov, v osadlostiach a dedinkách, alebo aj v šírej púšti sa občas stretnete so skutočne rozsiahlym bordelom - a tým výrazom nemám na mysli verejné domy.

Obrázok blogu



Niekedy aj relatívne upravené domčeky obkopujú odpadky, a tým sa už aj tak pre nás pomerne bezútešné sivé púštne okolie menilo na zasvinené bezútešné sivé púštne okolie.

Obrázok blogu



Miestni domáci však boli vždy milí a usmiaty.

Obrázok blogu



Až na obchodníkov - tí boli niekedy už fakt vlezlí. S niektorými sme si však aj normálne pokecali o živote u nich a u nás, pár však bolo potrebné pomali odháňať, hlavne keď zbadali pekné slovanské baby :-) Veď sme ich aj učili, čo hovoriť, keď začali húsť svoje "hezky české nohy". Ja im dám, že české!! :-)

Samozrejme, všade mali zaručene pravý papyrus a alabaster :-) O záplave vodných fajok a rôznych sošiek ani nehovoriac. Ale ich výkryky typu "jak se máš, rambo", prípadne "ja chcem pozerat tvoje krasne oči" nás vedeli pobaviť :-)

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



My sme bývali medzi Hurghadou a Safagu - hlavne prvé menované mesto zaznamenáva výrazný rozmach. Prvý hotel v tomto dnes významnom turistickom stredisku vyrástol niekedy v polovici 80tych rokov. Od tej doby tu vyrástli desiatky fantastických hotelových komplexov, tiahnucich sa v dĺžke vyše 50 km len v samotnom meste, na ktoré je naviazané množstvo aktivít - v súčastnosti je dokonca vo výstavbe celá jedna nová časť Hurghady, ktorá má obsahovať niekoľkokilometrovú pešiu zónu, podniky, oddychové zóny a podobne.

Obrázok blogu



Hurghada bola pôvodne rybárskym ospalým mestečkom - a samozrejme do dnešného dňa sa v nej vyrábajú lode, jachty, ktorých uvidíte kdekoľvek na pobreží Červeného mora desiatky v každom okamihu, keď sa nan pozriete. Výroba lode trvá niekoľko mesiacov a domáci sa tvária, že sa jedná stále o poctivú, ručnú výrobu z dreva. Nuž, verme im :-)

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



Zaujímavým faktom je spôsob verejnej dopravy - v meste, ktoré ma cca 60 tisíc obyvateľov neexistuje niečo ako MHD. O presun obyvateľov sa starajú súkromní, nazvyme ich trebárs prepravcovia, ktorí jazdia na viac či menej udržiavaných mikrobusoch (väčšinou som ale pozoroval moderné, alebo prinajmenšom zachovalé kusy - mnohé autobusy našich MHDčiek by im mohli závidieť) s obdivuhodnou frekvenciou. Človek sa jednoducho postaví na kraj cesty, a pokiaľ ide o frekventovaný ťah, tak do minúty sedíte v mikrobuse, ktorý vám zastane, kde budete potrebovať. Nikde žiadne zastávky, nič :-). Pre objektivitu ale uvádzam, že benzín tam stojí v prepočte cca 7 Sk, nafta 5 Sk.

Obrázok blogu



A stretli sme tam aj starú známu Škodovečku :-))

Obrázok blogu



Foto: ja a Dominika


Sveťo Styk

Sveťo Styk

Bloger 
  • Počet článkov:  409
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý sa snaží hľadať rovnováhu a mať oči otvorené... Zoznam autorových rubrík:  HudbaFotkyKnihyKoníčkyPolitikaOd spriaznených dušíPudlíkovinyPostrehySlotenskoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu