Kovoví králi - Manowar

Koniec 80tych rokov, pol roka pred revolúciou, južná Morava. Partia puberťákov tráviaca dva krásne letné týždne putovaním z miesta na miesto v tzv. putovnom tábore, ktorý organizovala naša vtedajšia triedna učiteľka zo Základnej školy (za čo jej patrí moja nehynúca vďaka – v tých rokoch som toho pochodil po bývalej ČSSR viac, ako kedykoľvek potom).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu
(zdroj: www.manowar.com)

Puberta s nami trieskala teda poriadne, čoho výsledkom bolo aj to, že napr. pri cestách vlakom sme skultúrňovali spolucestujúcim prostredie produkciou, rynúcou sa z „dvojčaťa“ – čiže z prenosného magnetofónu. Kým rok predtým viedol v hitparáde Pražský výběr, tento rok sme pritvrdili – na jednej kazete nahraté dva prelomové albumy amerických metalistov Manowar – pekne z jednej strany Fighting The World, a z druhej Kings Of Metal.

Dnes mi ich životné postoje, vzhľad, filozofia, texty a všetko to divadlo okolo ich hudby vyčarujú úsmev na tvári – moc tieto pózy nemusím, rovnako ani texty o hrdinoch, o metale a podobne – zaváňa to pózerstvom a jednoduchosťou, ak to tak môžem jemne nazvať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tej dobe ale tieto albumy hlavne po hudobnej stránke znamenali pre mňa istý prelom – šťavnaté rockové aranžmány, jednoduché, priame melódie, žiadne hranie sa ma nejaké umenie – len čistý rock`n`roll - toho bolo u nás, za ostnatým drôtom, málo. A aj keď sa môj hodobný vkus odvtedy poriadne zmenil, na tieto dva zárezy nedám dopustiť ani po 16tich rokoch.

V roku 1987 vyšiel krátky, ani nie 35 minút trvajúci (taká bola vtedy móda) album Fighting The World, a aj keď kapela už pred tým vydala nejeden nosič, pre mňa je tento prvým v rade, kde v pohode znesiem väčšinu skladieb. Prvá Fighting The World ničím neurazí, hudobne je skôr položená na hardrockových základoch, v refréne však burácajú hlasy bojovníkov, neklamný znak tohoto zoskupenia. Medzi ďalšie charakteristiky kapely jednoznačne patrí niekoľko atribútov – charakteristický silový, výškový spev Erika Adamsa, basa hlavného mozgu a skladateľa kapely Joey DeMaia, a tak isto jednoduché, ale úderné bicie Scota Columbusa.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledovná Blow Your Speakers je opäť skor hardrockovou záležitosťou, nijak zvlášť oslňujúcou. Tento pocit sa ale rozplynie hneď v nasledovnej skladbe – Carry On je klasika najklasickejšia, pre mňa jedna z najlepších rockových vecí, aké kedy vznikli. Opäť nejde o nejaké veľké umenie – ale v jednoduchosti je naozaj niekedy krása. Hororová Violence And Bloodsheld ma nikdy nejak nechytila, ale už nasledovná Defender prekvapí úplne inou náladou, ako zvyšok albumu. Zvyšné Holy War a Black Wind, Fire And Steel, doplnené o dve krátke intrá/predely, sú v metalovej hudbe ozajstnou klasikou – rýchle, dvojkopákom podporené skladby, kde sa chalani na nič nehrajú, len hrajú svoj vysnívaný melodický metal – toto je pravá tvár Manowaru.

SkryťVypnúť reklamu

To pravé orechové prišlo ale spolu aj s o triedu lepším zvukom nasledovný rok – album Kings Of Metal je dodnes jedným zo základných kameňov tohoto štýlu. Opäť hrajú hlavnú rolu hrdinské eposy o štyroch kráľoch metalu – čiže o členoch Manowar. Po divokej Wheels Of Fire sa začína to pravé divadlo, a odsýpa to pekne rýchlo a zhurta. Hymnu Kings Of Metal, ktorú doteraz hrajú na koncertoch, strieda snáť prvý poriadný „slaďák“ v histórii kapely Heart Of Steel, ktorý nahrali dokonca aj v nemčine, na znak vďaky k nemeckému publiku, ktoré ich vždy víta s otvorenou náručou (na rozdiel od ich domovského, amerického). Po takomto uvolnení, pricháda na rad prekvapenie – basák DeMaio sa síce už aj v minulosti predstavil ako inštrumentálny exhibicionista, ale častokrát zneli jeho sóla samoúčelne – v prípade Sting Of The Bumblebee ale ide o klasický „let čmeliaka“, zahratý na basgitare, a že ide o poriadnu mastenicu snáť nemusím zdôrazňovať!

SkryťVypnúť reklamu

Kapela však opät zvoľňuje tempo v pre nich netypickej, čisto klávesovej (organovej) trojminútovke The Crown And The Ring (Lament Of The Kings), ktorej však úplne typicky opäť dominuje Adamsov spev a ohromné mužské zbory v refréne.

Od tejto chvíle sa však všetko ženie k veľkému finále. Strednetempová Kingdom Come je dôstojným nástupcom Carry On z predchádzajúceho albumu, bonusovka Pleasure Slave neurazí, a rozmanitá Hail And Kill je určite jedna z tých skladieb, ktoré sa vždy vyskytnú na akejkoľvek výberovke tejto kapely – spolu s poslednou sedemminútovou Blood Of The Kings charakterizujú nové znenie Manowaru, a hovoria jasnou rečou o tom, že kapela má vo svojom štýle jasno, a skončilo sa lavírovanie kdesi na pomedzí rock`n`rollu, hard rocku, a heroického metalu. Toto tu, dámy a páni, je čistokrvný metal!

Celú mozaiku albumu dopĺňa predohra ku skladbe Blood Of The Kings – The Warrior Prayer - a to vyrozprávaný príbeh, ktorým starý otec svojmu vnúčikovi objasňuje okolnosti veľkej bitky, ktorú rozhodli – hádajte kto? No predsa štyria metaloví králi J

V rovnakom duchu pokračovali páni aj na ďalších albumoch, ktoré však vychádzajú pomerne sporadicky. Ale atmosféru dospievania – to vo mne vyvolajú z ich tvorby jedine tieto dva. Na záver pridávam playlist:

Fighting The World:

  1. Fighting The World

  2. Blow Your Speakers

  3. Carry On

  4. Violence And Bloodshed

  5. Defender

  6. Drums Of Doom

  7. Holy War

  8. Master Of Revenge

  9. Black Wind, Fire And Steel

Kings Of Metal:

  1. Wheels Of Fire

  2. Kings Of Metal

  3. Heart Of Steel

  4. Sting Of The Bumblebee

  5. The Crown And The Ring (Lament Of The Kings)

  6. Kingdome Come

  7. Pleasure Slave (Bonus-track)

  8. Hail And Kill

  9. The Warriors Prayer

  10. Blood Of The Kings

Sveťo Styk

Sveťo Styk

Bloger 
  • Počet článkov:  409
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý sa snaží hľadať rovnováhu a mať oči otvorené... Zoznam autorových rubrík:  HudbaFotkyKnihyKoníčkyPolitikaOd spriaznených dušíPudlíkovinyPostrehySlotenskoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu