
Transatlantic - spojenie štyroch osobností (Neal Morse - melodik od Spock`s Beard krajina pôvodu - USA, Mike Portnoy - progmetalový americký Dream Theater, Roine Stolt - fantastický artrockoví švédski The Flower Kings, Pete Trewavas - legendárny aglický Marillion) prog-rocku z oboch stránoceánu - vznikol ako projekt, a aj napriek početným želaniam fanúšikov projektomaj ostal. Po vynikajúcom druhom (poslednom štúdiovom) albume Bridge Across Forever odohralakapela, doplnená o vynikajúceho speváka a gitaristu v jednej osobe zo švédskych Pain Of Salvation (o nich zas inokedy:) Daniela Gildenlowa krátke koncertné turne,ktorého jednu zastávku zvačnili na 2CD a 2DVD zázname (inak, ide oholandský Tilburg, kde asi nie náhodou vznikli aj iné výborné live dielka, zaktorými stál istý Neal Morse - koncert Spock`s Beard (kapela, ktorú spoluzakladal a po neskoršom obrátení sa na vieru opustil), aj DVD Testimony live (live verzia labumu, v ktorom práve popisuje "proces" svojho obátenia sa) -ktovie, asi má k tomuto mestu Mr. Morse špeciálny vzťah. Záznam Transatlantic vydali odva roky neskôr (už len ako spomienku) pod názvom Live In Europe.
Narozdiel od živáku Live In America, ktoré vyšlo po prvom CD (predstavte si tú dvahu!), a obsahujeniekoľko slabších miest, tomuto koncertnému záznamu prakticky nemám čovytknúť. Obsahuje 6 skladieb, z ktorých 4 dosahujú dĺžku okolo 30 minúta sú to vyslovene eposy, o ktorých dĺžke vtipkujú aj samotní muzikanti na zázname. Duel With The Devil je logickým začiatkom, precízne odohranýmhudobným monštrom, v ktorom sa striedajú nálady ako na bežiacom páse, azdá sa mi, že v tejto skladbe sa pánom podarilo najlepšie skĺbiťrozdielnosti, najlepšie tu do seba zapadajú časti, ktoré vymyslelijednotliví členovia - a live verzia tejto 30minútovej "maliny" je poctivo odvedeným kusom roboty,z hudobného hladiska perfektná práca bez kompromisov a zaváhaní,miestami ako keby ste počúvali originál CD - na improvizácie moc priestoru žiaľ nie je. Jediná vec, čo maprekvapila (príjemne), bola vokálna časť, ktorú origináli spieva detskýzbor - myslím, že v rámci svojich možností to tento paťčlenný ansábelodspieval výborne!
Nasledovná My New World ničím neprekvapí, čo ale v tomto prípade značí príjemnépočúvanie. Zamatový hlas Roinieho Stolta je vhodným osviežením v inak dominantnom lídrovstve Neala Morsea , a v skladbe tohoto typu sa nudiť nebudete ani na sekundu.
Morseovi inak nikdy nerobilo problém napísať dobrú pomalú vec, a živé prevedenie We All Need Some Light , venované vtedy čerstvým tragickým udalostiam vNYC, je podla môjho skromného názoru ešte lepšie, ako to originálne. Táto skladba by asi ako jediná mala šance aj v komerčných médiách - ide skutočne o precítený "ploužák" s nádhernými vokálmi.
Nasleduje časovo dvojnásobne natiahnutá Suite Charlotte Pike , vec, ktorá ma vorigináli moc neoslovuje, ale tu z nej páni muzikanti spravilifantastickú kombináciu pôvodnej skladby spolu s klasickými vyhrávkamiod Beatles (jedna so základných inšpirácií dotyčných pánov) - ide skutočne o jednu z najviac funny skladieb, aké som vprog svete kedy počul, všetko pôsobí prirodzene, nenútene a zábavne, a je to pre mňa najvačšie prijeme prekvapenie dvojalbumu - do pôvodnej skladby sa im podarilo vkusne zakomponovať pripomenutia niekoľkých klasík od britských chrobákov.
Druhé CD obsahuje len dve skladby, ale obe majú cez 30 minút a sú takpovediac charakteristickými pre tvorbu TA. Stranger In Your Soul je od sláčikovéhozačiatku mimoriadne dynamická, aj keď mne sa zdá, že ku koncu už dychpomaly stráca, určite v nej zaujme trošku tvrdšie ponatie hudby, ajspevy všetkých zúčastnených, alebo aj jemná klavírna vyhrávka, ktorá saneskôr objavila v jednej zo skladieb albumu Snow od Spock`s Beard .
All Of The Above. Ak by ma niekto požiadal, aby som mu odporučil charakteristickúskladbu od TA, bola by to asi táto. Prvá skladba, ktorú kedy spolu nahrali, a je v nej obsiahnutá esencia prog aart rocku a jeho vývoja v rámci jednej generácie hudobníkov,zoskupených v domovských kapelách všetkých štyroch muzikantov z TA.Live nahrávka tohoto monumentu je presvedčivejšia, ako tá z Live InAmerica, výkony sú 100 percentné, toto treba upočuť!
Celkovo hodnotím toto dielo ako to najlepšie, co Transatlantic vyprodukoval, zvuk jeveľmi dobrý, publikum reaguje výborne (odporúčam koncert aj vidieť - naDVD verzii sa nachádza aj live verzia klasiky Shine On Your Crazy Diamond od Pink Floyd ), rozhodne ide o jednu z najzaujímavejších produkcií vhistórii melodického prog rocku.
Na záver pripájam playlist:
CD one: (79:01)
1. Duel with the devil (26:00)
2. My new world (16:20)
3. We all need some light (6:41)
4. Suite Charlotte Pike medley (30:00)
CD two: (60:55)
1. Stranger in your soul (30:36)
2. All of the above (30:19)
