Čo sa ešte musí stať?

Písmo: A- | A+

Čo sa ešte musí stať, aby sa náš národ zobudil z tisícročného spánku? Nie, nemám na mysli "maďarské jarmo". Skôr našu vlastnú zadubenosť a neschopnosť pozrieť sa do zrkadla.

Z Poliakov si tak nejak tradične zvykneme na Slovensku uťahovať. Nič o nich nevieme, a ani vedieť nebudeme, lebo nás v podstate vôbec nezaujímajú. Asi má naše kolektívne (bez)vedomie pocit, že nie sú toho hodní. Veď sú to šmelinári, nie? Nevedia sa správať, všade je ich plno, s radosťou sa od nich v Londýne a Dubline dištancujeme.....

Škoda len, že vo vlastnej namyslenosti ani len nechceme všimnúť, ako oni "zatočili" so svojimi gorilami. Kto chce, nech si vyhľadá slovné spojenie "kauza Rywin", a hlavne jej dôsledky a ako sa prejavili v nasledujúcich parlamentných voľbách. Komu sa nechce, lrn potvrdím - áno, celej jednej politickej generácii povedali Poliaci bye bye, a šancu dostali ďalší. Nehodnotím, či sú lepší, alebo nie. Dôsledky však boli vyvodené.

Šmelinári jedni.........

Maďarov tak nejak tradične zvykneme na Slovensku neznášať. Postavili sme im Budín aj s Pešťou, a oni nás za to bili trstenicami. Parchanti! A tak opäť naše kolektívne vedomie vytláča fakt, ako Maďari zatočili s klamárskou vládou socialistov, ktorí "klamali ráno, na obed aj večer". Opäť - nehodnotim, či je Orbánova alternatíva lepšia (skoro mi zabehlo), ale - našli v sebe trochu hrdosti a dokázali poslať tých, čo si to zaslúžia, na smetisko dejín.

Iredentisti jedni........

A čo my?

Pravicové "gorilie" strany klesajú síce ku dnu, ale zdá sa, že ich kapitáni radšej obetujú stranu, ako by prijali aspoň za mak sebareflexie. Ale dobre, to je skôr o strate kontaktu s realitou ich lídrov, ako o nás. Poďme ďalej.

40% národa v krčmových prieskumoch naďalej prejavuje svoje sympatie so stranou, ktorá má korupciu zakódovanú vo svojej straníckej DNA, a v žilách jej koluje korporatívno-partokratická krv tej najčervenšej farby. Hociktorá kauza bývalej vlády rádovo prekračuje sumy z celej gorily, no ich voličom to nevadilo vtedy, a zdá sa, že im to nebude vadiť ani potom. Vlastne nikdy. Až kým sa nezjaví nový mesiáš s rýchlymi riešeniami a hrubým krkom.

7% národa už stihlo naletieť podnikateľskému zámeru s názvom 99%. Strana, ktorá stihla porušiť zákon takmer skôr, ako sama vznikla - to je svetový unikát. A ešte väčší, že nám to imponuje tak, že ich cheme v parlamente.

Čakám už len, kedy sa opäť nad 5% dostane SNS, poprípade Eleonóra, a bude vymaľované.

A tak si po tisíci krát kladiem otázku - čo sa ešte musí stať, aby sa tento národ zobudil a ukázal svoje sebavedomie? Nadýchol sa, a poslal celú jednu generáciu, alebo aspoň jej väčšiu časť do politického dôchodku?

Alebo je to naozaj jednoducho tak, že všetky tieto veľké gorily akceptujeme, lebo vystihujú našu skutočnú povahu? Tie malé gorilky v nás?

Skryť Zatvoriť reklamu