Môže sa stať Smer garantom reforiem na Slovensku?

Ale isteže môže. Ak neveríte, čítajte ďalej!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

V kontexte slovenského predvolebného boja a čiastočnej polarizácie spoločnosti v štýle „pravica = reformy“ a „ľavica = rušenie reforiem“ môže táto otázka vyzerať čudne. Vo svete nájdeme síce rôzne príklady, keď sa ľavicový politik môže sám stať nositeľom reformných zmien, ale u nášho združenia s nejasným smer-om očakávať niečo podobné by bolo viac než naivné. Minimálne na najbližšie roky.

Ale napriek tomu má táto otázka v sebe potenciál, aby bola zodpovedaná kladne. A to v tom prípade, ak Slovensko po voľbách, z vôle voličov Smeru, HZDS a SNS nastúpi cestu, v polovici ktorej sa momentálne nachádza Maďarsko (nakoniec, dve z potenciálnych strán už to raz predviedli).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Maďarskí socialisti sa pred voľbami veľmi hrdili pozitívnymi výsledkami maďarskej ekonomiky. Pamätám si na tie údaje o raste reálnych miezd kdesi na úrovni 30 percent – skutočne úctihodný výkon. V diskusiách na túto tému nezostala na vtedajšej slovenskej dosluhujúcej vláde suchá ani nitka, rétorika typu „pozrite, u nich to ide aj bez reforiem“ slávila úspech. Menej príjemné fakty chcel vtedy počúvať skutočne málokto, a to nielen v Maďarsku, ale ani u nás.

Aká je situácia dnes?

Ten isý premiér, prakticky tá istá vláda – akurát, že je všetko inak. „Prichádza vláda reforiem, ktorá vytvorí vyrovnaný rozpočet“ vyjadril sa F. Gyurcsány. Ako je možné, že maďarský Fico ohlasuje príchod tvrdých reštrikcií, ktoré sú podľa slovenského Fica doménou "ultrapravicových" strán?

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi jednoducho – svojím vládnutím a politikou kupovania si voličov doviedla predchádzajúca vláda Maďarsko do stavu, ktorý je všetkým možným, len nie závideniahodným. Maďarský premiér už napríklad zvýšil odhad tohtoročného deficitu z pôvodných 4,7 percenta na 8 percent HDP – tu len spomeniem fakt, že trojpercentnú hranicu, potrebnú na prijatie eura prekročí Maďarsko už piaty krát za sebou, a prijatie spoločnej meny pred rokom 2012 tak začína byť skôr sci-fi. Ale tu ani tak nejde o príjmanie eura, ako o fakt, že maďarská ekonomika sa postupne dostáva do najhoršej kondície spomedzi krajín V4.

Trpí tým aj medzinárodné postavenie krajiny – napríklad ratingová agentúra Standard and Poor’s pristúpila k rozhodnutiu znížiť rating dlhodobých záväzkov maďarskej vlády v cudzej mene z úrovne A- na BBB+ s negatívnym výhľadom – na porovnanie, doterajši aslovenská vláda je hodnotená o dva stupne lepšie, a so stabilným výhľadom. Ó áno, z grafov a ratongov sa „nenajeme“, ako radi zdôrazňujú niektorí doľava orientovaní politici – ale kto si spomenie, za akých podmienok si požičiavalo Slovensko peniaze napríklad na konci tretej mečiarovej vlády – tomu netreba viac vysvetľovať.

SkryťVypnúť reklamu

Čo teda chystá maďarská ľavicová vláda?

„Prišiel moment, keď musíme znížiť schodok. Potrebujeme novú rovnováhu“ povedal premiér poslancom pri predstavovaní opatrení.

A tu je liek:

- zavedenie nových daní pre fyzické a právnické osoby, vrátane daňe z nehnuteľnosti „rekreačného“ charakteru, „solidárnej“ dane (fyzické osoby – 4% z príjmu nad 6 mil forintov, právnické osoby 4% zo zisku pred zdanením), alebo daň z kapitálových výnosov.
- Zvýšenie strednej sadzby DPH z 15% na 20%
- Zvýšenie dane pre malé podniky z 15% na 20%
- Zvýšenie dane z cigariet o 5,7%
- Zvýšenie dane z alkoholu o 7%
- Zvýšenie príspevkov zamestnancov na zdravotné poisenie zo 4% na 6%
- Zvýšenie príspevkov zamestnávateľov na zdravotné poisenie z 1% na 1,5%
- Zvýšenie regulovaných cien plynu od augusta o 30%
- S tým súvisiace prehodnotenie dotácií a príspevkov pre sociálne slabšie rodiny
- Zdanenie úrokových výnosov a kurzových ziskov 20%
- Zvýšenie zdanenia zamestnaneckých výhod zo 44% až na 54%
- Rozšírenie pásiem dane z príjmov, menej odpočítateľných položiek a ich okresanie
- Bližšie nešpecifikované zvyšovanie cien elektrickej energie a liekov

SkryťVypnúť reklamu

Ak by to aj bola pravda iba na 50% (čo žiaľ ale nie je) – myslím, že posledný Dzurindov kabinet sa môže s opatrenami z rokov 1998 a 2002 schovať. K tomu si pripočítajte spomínané znižovanie ratingov, pokles kurzu HUF (o 10% percent od začiatku roka), vypočítavanie odvodov z dvojnásobku minimálnej mzdy, aj keď pracujete za minimálnu (!!), a dostanete neslávnu realitu najbližších rokov, rokov, ktoré nasledujú po spľasnutí bubliny. A dotknú sa peňaženiek všetkých maďarov.

A aby som nezabudol - maďarskí podnikatelia sa už nechali počuť, že sú za takýchto podmienok ochotní presťahovať centrály svojich firiem - hádajte kam?? Na Slovensko. Na to Slovensko, na ktorom podľa jedného nemenovaného ideového kamaráta maďarského premiéra tu na Slovensku osem rokov "bačovala" ultrapravicová vláda a nechala tu po sebe spúšť..... vytvorenie si obrazu nechám už na vás.

Prajem maďarským voličom pevné nervy a skoré vytriezvenie z ľavicového sna. A tým slovenským zas novú vládu s takou hospodárskou politikou, aby sa o štyri roky nemusel stať Smer "reformným" takým spôsobom, akým sú dnes reformní maďarskí socialisti.

Čiže aby nemusel zachraňovať štát sám pred sebou.

Sveťo Styk

Sveťo Styk

Bloger 
  • Počet článkov:  409
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý sa snaží hľadať rovnováhu a mať oči otvorené... Zoznam autorových rubrík:  HudbaFotkyKnihyKoníčkyPolitikaOd spriaznených dušíPudlíkovinyPostrehySlotenskoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu