„Obyčajným“ sudcom sa nepáči, že tí „špeciálni“ majú vyššie platy, ako oni. Chcú sa kvôli tomu súdiť. Ako uviedol denník SME, na Okresnom súde Bratislava I by malo v priebehu týždňa pribudnúť až 300 takýchto žalôb. „Chceme, aby sa odstránili platové rozdiely medzi sudcami,“ povedal predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ján Bobor.
Och áno, človeka to naštve, keď niekto iný berie viac. Zvlášť tu na Slovensku, kde sa rovnostárstvo priam geneticky dedí z pokolenia na pokolenie. Nechajme teraz ale bokom otázku, aká je úloha Špeciálneho súdu (ďalej ŠS), jeho ne/opodstatnenosť, alebo škodoradostné poznámky o tom, že hlavný dôvod problematického naplnenia stavov ŠS bola hlavne nutnosť prejsť bezpečnostnou previerkou NBÚ, s čím má údajne nezanedbateľná časť sudcov problém. Z môjho pohľadu je zaujímavý hlavne verejne publikovaný výrok, prečo s tou žalobou čakali tak dlho a podali ju až teraz, aj keď ŠS funguje už nejaký ten rok. Tá čarovná formulka znie: „Čakali sme, aby bolo viac peňazí.“
Fantázia! Aký signál tým títo „ochrancovia spravodlivosti“ na Slovensku vysielajú? Dovolím si malý náhľad do hlavy bežného priemerného Slováka, s priemerným, čiže rokmi vyšším, ale stále dosť nízkym právnym povedomím. Takýto priemerný Slováčisko si o tomto najnovšom pánskom huncútstve nepomyslí nič viac a nič menej, iba to, že ide o peknú, s prepáčením, hajzlovinu, vypočítavosť najhrubšieho zrna, svinstvo, kde sa pár fiškusov snaží využiť situáciu a chce sa cielene nabaliť zo štátnych – čiže našich – peňazí.
Ak by ten najhorší nepriateľ sudcov chcel pokaziť už aj tak katastrofálnu povesť tohto (kedysi) váženého stavu, nekonal by inak, ako konajú títo sudcovia.
"Cítime určitú neústavnosť čo sa týka odmeňovania a, samozrejme, aj skrivodlivosť,“ povedal predseda súdu Vladislav Puškáš. Stavme sa, že čitatelia týchto riadkov cítia tak isto určitú skrivodlivosť. Ale úplne iného charakteru.
Ďalší príklad, uverejnený tentokrát v denníku Pravda, dáva signál o inej vrstve nadľudí. O politikoch. Citujem: Prísne tresty pre šoférov plánuje zaviesť minister vnútra Robert Kaliňák. Siahnuť na výhody poslancov však ako člen vlády nechce. "Nech si to upravia poslanci sami, ja ako minister imunitu nemám," odkázal Kaliňák. Podľa poslanca SDKÚ Petra Miššíka s takým návrhom by mali prísť vládne strany. "SDKÚ to nepripravuje" uviedol. Ani poslanecký klub najsilnejšej vládnej strany o zúžení priestupkovej imunity zatiaľ nediskutoval. Podľa Roberta Madeja zo Smeru by sa to malo zmeniť len v prípade, ak by poslanci tento inštitút zneužívali. "Ak bude spoločenská objednávka a dôjde k viacerým excesom politikov, potom bude potrebné o tom uvažovať" povedal Madej.
Nie, to naši vládni a ani opoziční poslanci nevtipkujú. Oni to myslia vážne, a – samozrejme – úprimne. S výrazom previneného psíka budú donekonečna klipkať nevinnými očkami a hrať hru s názvom „my by sme aj chceli, ale nie je vôľa, resp. „spoločenská objednávka“.
Och, čo už len chudáčikom ostáva, nuž len jediné – aj naďalej požívať status nadľudí, ktorí môžu ožratí šoférovať, krochniť sa v morálnom bahne, brať nezdanené prachy, a napríklad aj osočovať tých, ktorí tie dane platiť jednoducho musia, ako zaplatených komparzistov a podobne.
A ja sa len naivne pýtam – nemali by ísť hore menovaní sudcovia, ale aj politici (aspoň do istej miery, aspoň časť z nich, všakáno), príkladom všetkým nám ostatným? Aký signál takýmito správami dávajú tejto spoločnosti?
To už je vážne týmto „vrstvám“, ktoré by mali byť elitou a svedomím národa, všetko jedno?