Ako sa cítite, keď súčasná vláda vyhlasuje boj proti „milionárom“, čiže tým zamestnancom, ktorí už dnes platia väčšinu z celkovej sumy (sú teda solidárni, to slovo asi poznáte), vybranej na daniach z príjmu? Cítite sa fajn, keď títo ľudia budú platiť ešte viac? Uspokojuje vás to?
Čo pociťujete, keď počúvate úvahy ministerstva sociálnych vecí o tom, že sa prehodnotí pomer medzi prvým a druhým dôchodkovým pilierom? Najčastejšie sa spomína odklon od súčasného pomeru 9% : 9% k 12% : 6% v prospech prvého piliera. Ste s tým OK? Naozaj si myslíte, že súčasné „opatrenia“ v podobe tisíc korunáčky pre dôchodcov (nieže by si ich nezaslúžili) na vianoce stoja za to, aby sa hazardovalo s budúcnosťou dnes pracovne aktívnych generácií?
Čo pociťujete pri návrhoch, aby právnické osoby nemohli prevádzať 2% z daní, čím tretí sektor príde o približne 700 miliónov korún ročne? Ako reagujete na správy, že pre mnohé aktivity, napr. materské centrá, pre rôznych dobrovoľníkov, ktorí sa starajú napr. o telesne postinutých ľudí, ale aj pre školy a rôzne voľnočasové a športové aktivity to bude znamenať skomplikovanie finančnej situácie? Ste s tým OK? Ste stotožnení s tým, že podľa vlády je to opäť štát, a len štát, ktorý najlepšie vie, kam tie peniaze dať?
Ako sa cítite, keď táto vláda, aby mala na „výkrmné“ pre svojich voličov, v čase hospodárskeho rastu, miesto toho, aby šetrne a rozumne hospodárila, radšej siaha do našich vrecák a šmátra tam napríklad zrušením odpočítateľnej 12-tisícovej položky pre tretí pilier, resp. pre životné sporenie? Ako hodnotíte tento “prezieravý“ krok, ktorý tým pádom ruší akú-takú podporu tohoto štátu v prospech toho, aby sa jeho občania správali zodpovedne a šetrili si, resp. zriadili si životnú poistku?
Ako vnímate situáciu, keď sa u nás rušía poplatky za návštevu lekára (resp. pobyt v nemocnici), a všade naokolo situácia vlády núti takéto poplatky zavádzať? Aký máte pocit z toho, že dnes ušetríme tých 20 korún na to, aby sme o pár rokov museli vynakladať 100?
Poprosím odpovede.
Ďakujem.