Paralelný vesmír

Písmo: A- | A+

"Rokovali sme dlho a tvrdo. Výsledkom je však zmluva, ktorú môžeme smelo porovnať s podobnými kontraktmi v Európe", konštatoval koncom augusta 2008 vtedajší minister Vážny (Smer-SD) na margo podpísanej zmluvy s konzorciom Granvia, a.s., ktorej výsledok si dnes užívame v podobe jazdy po časti R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami.

Tu by mohol zazvoniť zvonec a rozprávky by mohol byť koniec.

To by sme ale nemohli žiť v paralelnom vesmíre, v realite zvanej Slovensko, kde kreativita ošklbávania už aj tak zúboženého štátu nepozná hraníc, a kde v čele tohoto ošklbávania väčšinou stoja tí, ktorí sú volení a platení za presný opak.

Podľa informácií totižto zmluva obsahuje aj skvelú vychytávku, ktorá doslova oberie štát o 2 milióny eur (viac ako 60 miliónov v starej mene, čiže viac ako 60.000.000 SKK, ak treba podporiť obrazotvornosť) v prípade, ak sa počas roka na ceste s dĺžkou okolo 40 km stane menej, ako 65 nehôd s následkom na zdraví účastníkov nehody.

Pamätajme si toto číslo, menej ako 65.

A teraz fakty:

  • Tento rok (2012) sa zatial na sledovanom úseku udialo 9, slovom deväť takýchto dopravných nehôd.

  • V roku 2008 sa na starej, zlatomoraveckej ceste, udialo 88 takýchto nehôd. 88 nehôd na katastrofálnej a preplnenej ceste 1. triedy.

  • V celej diaľničnej sieti (cca 350km) sa v období okolo roku 2008, keď sa zmluva podpisovala, udialo cca 100 takýchto nehôd.

Inými slovami, kritériá nastavili absolútne neadekvátne . A ja neverím, že je v tom neschopnosť. Proste nie.
Mr. Vážny s celým jeho skvelým tímom "rokoval dlho a tvrdo", aby výsledkom bola "zmluva, ktorú môžeme smelo porovnať s podobnými kontraktmi v Európe". To isto. V nejakom paralelnom, smeráckom vesmíre, kde verchuška jednou rukou šmátra svojim občanom vo vreckách spôsobom, ktorý reálne znižuje ich životnú úroveň, druhou zároveň z týchto vyšmátraných peňazí rozhadzuje absolútne škandalóznym spôsobom, a popri tom má tú drzosť citovo vydierať napr učiteľov, ktorí doslova žobrú o pridanie almužny, akokoľvek ťažko sa to píše.
Zvyknem tvrdiť, že títo ľudia sú neskutočne nekreatívni, neschopní nápadov, ktoré by dokázali tento štát niekam posunúť.
Ako vidím, mýlim sa. Kreatívni sú až moc.
Len škoda, že tým najhorším spôsobom, a že nás to stojí toľko peňazí....

Skryť Zatvoriť reklamu