
Tak poďme na to:
5. Myslim si, ze SME by mali publikovat rozhovory s ludmi, ako je panPolak. ... Ako sa hovori, vekom mudrost rastie. To je pripad aj panaPolaka. Dnesna mladez nema ani sajnu o tom, ako to bolo v skutocnosti -odhliadnuc od politickeho podtonu!
Presne tak! Nemáme ani šajnu o tom, ako bolo super. Tak ešte prosím nejaký ďalší záchvat spomienkového optimizmu, napr. na drôty, na Jáchymov, na znárodnenie, na mlieko za 2 Kčs, ktorého výrobná cena bola 3 koruny....
4. Za socializmu nikdy mäsiar nezarábal viac ako vysokoškolsky vzdelaný človek. To práve naopak, teraz páni podnikatelia mäsiari zarábajú viac. A ostnaté drôty? áno pozri si štatistiky, teraz sa ich predáva 12 násobne viac ako pred rokom 1989!
Sme še pobavili! To si fakt niekto nepamätá, ako sa žilo mäsiarom pred 89tym? A to o množstve predaného drôtu - logika hodná bohov, dávať to do súvisu so zadrátovanými hranicami!
3. Je neodskriepitelne, ze za socializmu tu bola vyssia zivotna uroven, ako je v sucasnosti; na porovnanie asi taka, ako je teraz v Rakusku.
To by nám to Rakúsko muselo bežať oproti :-))
2. Hranice. Byl jsem v osmdesátých letech na česko-neměckých hranicích v horské chatě Český mlýn. 100 m od hranice. Nebyly tam žádné dráty a večer jsme (tajně, kdyby nás chytli tak by byla pokuta) byli v německé vesnici na druhé straně v hospodě. Byla to samozřejmě hranica s NDR.
K diskusii o hraniciach a drôtoch - skutočne no comment, porovnávať hranice s NDR s tými, ktoré nás oddeľovali od hnusných kapitalistov z NSR.
...a víťazom sa stáva:
1. Moja mama k Tuzexu povedala toto: tuzex bol obchod, predávajúcizahraničný tovar. Nielen made in usa ale i made in čína (čínske výrobkyboli vtedy dokonca kvalitnejšie ako USA výrobky). V tuzexe sa platilobuď hlavnopu zahraničnou menou (marky, ruble, doláre, faranky, libry)alebo inou menou - tzv. bonami. Bony sa získavali za zahraničnú menu -nielen doláriky a dokonca vraj najviac bonov vymenili za ruské ruble!!!Podľa vtedy platných zákonov si každá národná banka chránila svojumenu. A československo ako malá krajima si menu mesela tiež chrániť ato tým, že zahraničnú menu od ľudí skupovali. A aby ľudia doma nesušilidoláriky, marky a pod. a vymenili ich za korunky - tak musel štátponúknuť výhodné podmienky. To že potom vexláci a rôzni súčasnídisidenti na tom zarábali? To je druhá vec. Najviac bonov vymieňali odľudí čo robili v zahraničí. Ak zamestnávateľ vysielal človeka za prácoudo zahraničia tak mu dal podmienku, že musí zahraničné prašulky vymeniťbuď za korunky alebo za bony.....
No comment, len....pozdravujem maminu :-))