Advent môjho detstva

inšpirované Andreou . Mestský folklór

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

Sobotu pred prvou adventnou nedeľou sme vyrážali do lesa na čečinu a cezmínu. Vyhrabali z pivnice kruh na adventný veniec a vyrábali. Po vyriešení problémov s farbou mašličiek a upevnením sviečok - biele konzumné dosť padali, sme ho v nedeľu odniesli do kostola - vtedy sa nezvykli posväcovať, kde sme vzbudili živý záujem, čo je to za exotiku.

"Advent, advent, die Lichte brennt,
erst eins, dann zwei, dann drei, dann vier,
und steht das Christkind vor dem Tuer, " spievali sme pri pri prvej sviečke, ktorú sme rýchlo zhasínali, aby vydržala do Štedrého dňa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rezávali sme vetvičku na Barboru, ale nikdy mi žiadna "barborka" nevykvitla - asi preto, že nemáme maštaľ...
Adventný kalendár s čokoládkami prišiel z Nemecka obvykle až na Mikuláša.

"Mikulášku, dobrý strýčku, modlím sa ti modlitbičku,
zlož tú svoju ťažkú nošku, daj nám z darov tvojich trošku,
veď ty strýčko Mikuláš, veľa dobrých vecí máš."
Mikuláš k nám nezvykol chodievať osobne, nechával balíčky s mandarínkami a čokoládkami Milena za oknom v červených sáčkoch. Roky sa mi nepodarilo mamu prichytiť, kedy ich tam dáva.

Na Luciu sa varil punč. Jediný krát za celý advent. Sladká škoricová voda, pomaranče a jahody s černicami zmrazené od leta presne na túto príležitosť. Ako chutil, netuším, keď pridali vodku, už mi ochutnať nedali. Ja som poctivo čarovala, ako sa bude volať môj budúci manžel a či sa vôbec vydám... každý rok mi vyšlo ničo iné....

SkryťVypnúť reklamu

Potom bývalo posedenie pri jedličke s dedom Mrázom.
"V lesu radilas jolačka, v lesu ana rastla, zimoj i letom strojnaja, narjadnaja byla..."
Každý zarecital či zaspieval, hanblivejší "zadarmo" dostali balíček so sladkosťami a pomarančami a potom boli kreslené filmy - kto si pamätá nesmrteľnú Sneguročku v podaní vlka: "Né, dědo Mrázi, néé dědo Mrázi..." a raz si spomínam aj na sprievod mestom, kde som si v družine deda Mráza zahrala zajačika.

"Zlatá nedeľa" bola sviatok pre mamu. Priamo z kostola sme šli do Prioru - fíha /to sa vtedy hovorilo miesto wau/ bol v nedeľu otvorený a kupovali sa darčeky. Potom sme šli na obed do reštaurácie, aby mama nemusela variť .... a večer začínalo vianočné pečenie....

SkryťVypnúť reklamu

Dnes deti donesú síce kúpený, ale posvätený adventný veniec, čokoládky vyjedajú od včera, my sme si dali punč na Vianočných trhoch. Pri zapaľovaní sviečky si zaspievame "advent, advent" a večer im pustím z youtube "No počkaj"...... nech aj oni majú na čo spomínať.

Zuzana Šubová

Zuzana Šubová

Bloger 
  • Počet článkov:  621
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Nealternatívna mamina Zoznam autorových rubrík:  Nie súkromnéPod bielym krížomSlužobneDamalsPrivat

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu