Salónky

Pridlhá reakcia na Vierkin vianočný problém.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)

Vianoce nám očividne prichádzajú dávno pred adventom. Našim predkom stačilo na chystanie sa na tešenie štyri týždne, my už po vzore Harrod´s vianocujeme od augusta. Nuž "tempora mutatur". Dnes ma chytil za klávesnicu príspevok o hnusných salónkach a spomienka i návod sú na svete.

V mojom detstve patrili vianočné kolekcie k klasickému "podpulťáku". Či bol naozaj problém pre naše socialistické čokoládovníctvo vyrobiť dostatok vianočných čokoládiek alebo to bola čistá neschopnosť distribúcie, keď sme v auguste pri brigáde vo F. vyhadzovali pol skladu remitendy, to stranou.
Fasovali sa od ROH - lenže v závislosti od počtu detí do pätnásť rokov v rodine. Ups. To som veľmi skoro bola jediná. Klasickým zvykom našej rodiny bol vianočný stromček "po strop" a "poriadne ovešaný".
Krabička čokoládových figúriek a krabička salóniek od odborárov sa na ňom úplne stratila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tak sme salónky vyrábali. Túto aktivitu zahájila moja nebohá babka dávno pred socíkom, keď ako tvrdila na salónky nemali a tak dávali do papierikov kockový cukor. Ale v sedemdesiatych, to už boli iné časy...Nakúpili sme čokolády podľa vlastného výberu, ani pár bonov nešetrili - Milkaaa - takže náplň bola lákavá a mohlo sa začať.

Papier zvaný preklepový sme preložili na veľkosť A5 a po bokoch vyrobili elegantné štvťcentimetrové zástrihy. Preklepák bol tenký, takže sa ich dalo strihať aj desať naraz. Po oddelení od seba sa "vlasy" salónky elegantne postrapatili /niečo ako účes Petra Nagya v tých časoch/. Kúpiť staniól - na rozdiel od salóniek - problém nebol, takže sme si vyberali každý rok inú farbu - najčastejšie ale striebornú - nastrihali na obdlžničky a príprava bola hotová. Návod na použitie super jednoduchý - do papiera vložiť kocku čokolády, zatočiť, na vrch staniolový obal a špagátikom zatiahnuť "salónkový" tvar. A bolo. Popri pozeraní televízie ich človek vyrobil za večer 200.

SkryťVypnúť reklamu

Ak budem mať tento rok čas, pridám k adventným zvykom aj výrobu salóniek. A možno vyriešim problém nechutných náplní vo vianočných papierikoch aj iným :D

P.s. nepodceňujte tento problém - v celom googli nie je jedna pekná fotka salónky - naozaj idú zlé časy...

Zuzana Šubová

Zuzana Šubová

Bloger 
  • Počet článkov:  621
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Nealternatívna mamina Zoznam autorových rubrík:  Nie súkromnéPod bielym krížomSlužobneDamalsPrivat

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu