Svetlo z Betlehema

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světélko zažehnuté v Betlémě k nám letos dorazí již pojednadvacáté, ovšem virtuálně si ho můžeme posílat letos podruhé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Nenašla som z tej akcie ani jednu fotku :(
Nenašla som z tej akcie ani jednu fotku :( 

Takto som dostala facebookové betlehemské svetlo.

Aké bolo pred tými dvadsťjeden rokmi?
Autobus plný čerstvých skautíkov - veď skautovalo sa sotva rok - na zľadovatelej ceste pomedzi dediny z Bratislavy do Viedne. Očakávanie vecí nevídaných - ide sa na Západ!!! Síce sa už rok smie, ale veľmi sa nechodí. Eufória minuloročných strihaní drôtov je za nami a šiling stojí viac ako tri československé koruny, tak čo tam...
Dospeláci naštartovaní na hľadanie detí postrácaných na lákavej novinke zvanej "Christkindelmarkt" a dúfajúci v pár voľných minút pri nekresťansky predraženom varenom víne.
Vpredu v autobuse dva lampáše "hlavný a záložný".
Nehrané očarenie pod adventným kalendárom na Radničnom námestí, dve nádherné hodinky pre deti, 15 minút stresu pre dospelých a ide saaa...
Závideniahodná klubovňa partnerského oddielu, oficiálny pokec o tom, že plamienok, ktorý horí v lampáši v strede nezhasol od jeho pripálenia v Betleheme, obradné pripálenie "hlavného" aj "záložného". Cukríkovočokoládové obdarovávanie a strašná hádka, kto prvý ponesie vianočné svetlo.
Tmavý autobus - pokazila sa elektrina, neľudská zima a svietia len dva lampáše.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nádvorie bratislavskej radnice, ľudia so sviečkami, dodnes nechápem ako dlho im to stihlo nezhasnúť, napriek skautským zásadám varené víno už domácej proveniencie a kompletne zmrznuté nohy. Kacírske rečičky o betlehemskom táboráku a fňukanie po vlastnom vianočnom trhu hneď tu.
Hrdinské výkony pri nesení cintorínskeho kahanca, aby nezhasol a detinské telefonovanie po príchode domov, "komu nezhaslo". Dokonca návšteva, ktorá si príde "pripáliť" dvakrát, aby bolo "pravé".

Nastavený budík na každých 5 hodín, aby kahanec nezhasol, pestovanie svetielka celou rodinou. Na Štedrý deň čítanie z Jánovho evanjelia o svetle sveta dostalo hmatateľné obrysy. Susedia, ktorí sa prídu spýtať na nový zvyk "z Rakúska" a pripaľujú si sviečky. Vianočné spojenie. Romantika.

Potom roky chodenie "po svetlo" s ikeáckym lampášom, ktoré časom prebrali deti.
A nedôverčivý pohľad vlastného dorastu, že "Licht aus Betlehem" nie je zvyk starý ako betlehemci, ale že prvé svetlo z Betlehema nenáhodou do Bratislavy doniesla /okrem zvyšku oddielu/ ich mama.

Zuzana Šubová

Zuzana Šubová

Bloger 
  • Počet článkov:  621
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Nealternatívna mamina Zoznam autorových rubrík:  Nie súkromnéPod bielym krížomSlužobneDamalsPrivat

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu