Takto údajne ruskí hackeri napádajú korporácie. Ohrozí to aj smart mestá?

O tom, že antivírus bude potrebovať aj vaša chladnička, som už písal. Ak uvažujete, aká ďalšia elektronika by mala mať zabezpečenie, šikovné ruské ručičky vám to prezradia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Internet of Things – teda internete vecí do istej miery využíva každý z nás. Stačí mať spárovaných niekoľko zariadení, ktoré medzi sebou komunikujú a vymieňajú si informácie. Už dávno vieme, že sa to dá využiť. Takzvané botnety prepoja niekoľko stoviek či tisícok zariadení s menšou výpočtovou silou a vytvoria z nich výkonný počítač, ktorý už môže byť nebezpečný.

Ruská skupina hackerov, ktorá údajne pracuje pre štát, pristupovala k IoT podobným spôsobom, išlo jej však o dáta. Presnejšie o dáta korporácii, ako informoval Microsoft. Prístupovými bodmi pre nich boli tlačiarne a video-dekódery. K čomu a ako sa vlastne takýmto nabúraním do zosieťovanej elektroniky hacker dostane?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začína najnižšie postavenými zariadeniami, ktoré neobsahujú takmer žiadne dáta. Tie ho pomocou trafficu, teda objemu prenesených dát, navigujú k vyťaženejšiemu zariadeniu. To má pravdepodobne vyššiu výpočtovú kapacitu aj prístup k hodnotnejším dátam. A tak ďalej, až kým sa šikovný „keyboard warrior“ nedostane k tomu, čo hľadá. Jména, data, částky.

Všetci sa sústredia na fyzickú bezpečnosť, nakoniec ich zradí tlačiareň

Za útokmi stojí skupina Fancy Bear, ktorá napríklad napadla aj Svetovú antidopingovú agentúru v roku 2016 a podľa FBI má na svedomí infikovanie vyše 500 000 používateľských routrov počas minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Možno sa vám to nezdá tak tragické, však korporácie a skorumpované agentúry si nejaký ten hacking aj tak zaslúžia, a čo by už len mne zobrali za dáta? Predstavte si ale, že sa vás nesnaží dostať niekto so štátnymi záujmami, ale náhodný srandista.

Problém pre smart mestá?

V jednom z mojich projektov, Miller Invest, sa v blogoch aktuálne venujeme inteligentným mestám (smart cities). Jedným z ich základných pilierov je práve IoT, respektíve spojená a zosieťovaná infraštruktúra rôznych zariadení, ktoré si medzi sebou vymieňajú dáta. Ideálne prostredie pre niekoho, kto vie, ako to využiť. V obehu desaťtisíce používateľských alebo občianskych údajov, ku ktorým si stačí nájsť cestu.

SkryťVypnúť reklamu

Hyperkonektivita a digitalizácia so sebou prinášajú daň a aby sme ju ustáli, potrebujeme sa pripraviť na úskalia kyberbezpečnosti. Na úrovni koncových zákazníkov nám stačí stiahnuť si antivírus a dúfať, že sa do nás a našej zosieťovanej domácnosti neobuje znudený záškodník. V prípade miest je situácia zložitejšia a prístup zo strany kompetentných by nemal byť taký laxný. V tom lepšom prípade sa niekto pobaví na ich (a náš účet) ako v Dallase, kde v roku 2017 hackeri naraz spustili 156 výstražných sirén.

Michal Suchoba

Michal Suchoba

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Michal Suchoba - manažér, angel investor, IT špecialista na bezpecnosť, inovátor v oblasti mobilných aplikácií, ekonomický liberál Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

231 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu