Znovuzvolenie Donalda Trumpa do funkcie prezidenta Spojených štátov prináša vlnu neistoty, ktorá môže zásadne ovplyvniť svetové hospodárstvo vrátane Európy a stability jej meny. Jeho ekonomická agenda, známa už z predchádzajúceho funkčného obdobia, signalizuje možné zmeny v obchodných vzťahoch a geopolitickej rovnováhe. Kľúčovou otázkou zostáva, do akej miery tieto zmeny zasiahnu európske trhy, hodnotu eura a investičné prostredie v transatlantickom priestore.
Protekcionizmus dnes nie je pre Európu najväčší problém
Trumpova stratégia „America First“ bola v minulosti postavená na znižovaní obchodného deficitu USA, pričom dôležitým nástrojom boli clá na dovoz z kľúčových obchodných partnerov vrátane Európskej únie. Ak by sa tento model obnovil, európske exportne orientované ekonomiky, ako Nemecko, by mohli čeliť novým prekážkam.
Potenciálne clá na automobily, priemyselné tovary či poľnohospodárske produkty by mohli spôsobiť pokles európskeho vývozu, čo by sa negatívne odrazilo na hospodárskom raste eurozóny. Takéto opatrenia by pravdepodobne obmedzili investičnú aktivitu v európskom priemysle a zvýšili riziko hospodárskeho spomalenia. Neistota ohľadom obchodných politík USA môže tiež vyvolať opatrnosť medzi investormi, čo by mohlo spôsobiť pokles hodnoty európskych akcií, najmä v sektore výroby a automobilového priemyslu.
Európa však čelí aj vlastným systémovým výzvam, vrátane demografických problémov, slabnúceho inovačného potenciálu a presunu technologických spoločností do iných regiónov. Tieto faktory môžu mať dlhodobejší vplyv na vývoj európskej ekonomiky než samotná obchodná politika Spojených štátov.
Euro a jeho reakcia na Trumpove kroky
Dopady amerických ekonomických rozhodnutí sa neprejavujú iba na obchodných bilanciách, ale aj na devízových trhoch. Trumpova administratíva by mohla spôsobiť posilnenie dolára, čo by tradične znamenalo tlak na oslabenie eura a ďalších svetových mien. Očakáva sa, že dolárový index (DXY) by mohol v krátkodobom horizonte rásť, pričom na jeho posilnenie vplýva aj očakávaná menová politika Federálneho rezervného systému (Fed).
V dlhodobejšom výhľade však môže dôjsť k oslabeniu dolára, ak Trumpova vláda zvolí stratégiu rýchleho hospodárskeho rastu na úkor fiškálnej disciplíny a zvýši verejný dlh USA. Vývoj na trhu štátnych dlhopisov naznačuje, že dlhodobé výnosy (10-ročné) postupne rastú oproti krátkodobým (2-ročným), čo môže signalizovať zmenu v očakávaniach investorov.
Zdá sa, že energetická politika bude priamo ovplyvňovať transatlantické vzťahy
Návrat Trumpa do Bieleho domu by mohol ovplyvniť aj obchod s energiami medzi USA a Európou. Počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia podporoval Spojené štáty v exporte skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy, čím sa snažil znížiť závislosť kontinentu od iných dodávateľov.
Ak by USA zvýšili vývoz energetických surovín, mohlo by to prehĺbiť obchodnú nerovnováhu medzi Washingtonom a Bruselom, pričom Európa by mohla byť nútená prehodnotiť svoju dlhodobú energetickú stratégiu. Konkurencia na globálnom trhu s energiami by sa mohla vyostriť, čo by predstavovalo riziká, ale zároveň aj investičné príležitosti pre spoločnosti pôsobiace v energetickom sektore.
Ako vyzerajú investičné vyhliadky?
Aj keď návrat Trumpa znamená neistotu pre európske trhy, môže vytvoriť aj priestor pre nové investičné príležitosti. Americké technologické spoločnosti by mohli profitovať z protekcionistických opatrení, ktoré by im poskytli konkurenčnú výhodu voči zahraničným firmám. Ak Trumpova vláda zavedie stimuly pre domáci technologický sektor, firmy ako Apple, Amazon či Tesla môžu pokračovať v raste.
Okrem toho môže neistota v geopolitike podporiť rast aktív, ktoré sú považované za bezpečné prístavy, ako napríklad zlato. Investori hľadajúci ochranu pred trhovou volatilitou môžu smerovať svoje portfóliá práve do drahých kovov alebo štátnych dlhopisov s dlhodobou splatnosťou.
Pre drobných investorov sa nič nemení
Trumpov návrat do Bieleho domu prináša riziká aj príležitosti. Európske hospodárstvo bude musieť reagovať nielen na obchodnú a menovú politiku USA, ale aj na svoje vnútorné ekonomické výzvy. Investori by mali pozorne sledovať vývoj transatlantických obchodných vzťahov a upravovať svoje stratégie v súlade s novými podmienkami.
Diverzifikácia portfólia a dlhodobá perspektíva zostávajú základnými piliermi úspešného investovania v časoch neistoty.