Ubehlo 35 rokov od uvoľnenia cien v bývalej ČSFR. Kto mal vtedy pod matracom schované koruny v hodnote dnešných 1000 eur, z nich má už len 165 eur

Ako dokazuje dopad inflácie na Slovensku, bez investičnej stratégie úspory rýchlo strácajú svoju hodnotu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Uplynulo presne 35 rokov od chvíle, keď občania Československa prvýkrát zažili na vlastnej koži fenomén inflácie. 9. júla 1990 sa odstránila takzvaná negatívna daň z obratu, ktorá v skutočnosti predstavovala len formu subvencie pre priemyselné podniky, umožňujúcu im distribuovať svoje tovary za sumy nižšie ako predstavovali ich reálne náklady. Hoci táto počiatočná cenová „úprava" u agrárnych produktov a potravín bola vyrovnaná sociálnym príspevkom, občania Čiech a Slovenska prvýkrát v roku 1990 okúsili, ako sa prejavuje 10 % zníženie hodnoty meny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre kompletnú predstavu treba spomenúť, že to neznamená, že československá mena neoslabovala už podstatne skôr. Skôr naopak, i keď cenové úrovne zostávali dlhé časové úseky nominálne nezmenené, utajená inflácia fungovala v centrálne riadenom systéme ešte intenzívnejšie. Manifestovala sa predovšetkým cez absenciu tovaru a s ním súvisiacu šedú ekonomiku (čo boli javy ako tovar spod pultu a favorizovanie) a taktiež nelegálnu ekonomiku (od úplatkov až po tuzexové lístky na čiernom trhu). Ďalším symptómom bola slabá úroveň a nemožnosť poskytnúť k tovaru služby na adekvátnej úrovni. Produkty sa napríklad zložito reklamovali, úroveň práce zamestnancov v predajniach a obsluhy bola hrozná, nehovoriac o absentujúcich službách typu doručovania nákupov domov či adekvátnych a užitočných údajoch o tovare. Osobitným javom bola potom katastrofálna kvalita obalov a „prezentácia" produktov v obchodoch.

SkryťVypnúť reklamu

Cenové mechanizmy sa teda od stredu roku 1990, teda prvého roku po zrútení komunistického systému, začali viac približovať skutočnosti produkčných nákladov a generovania ziskov výrobcov. Radikálna inflácia sa však stala jedným z najzásadnejších bodov pre prosperitu celej ekonomickej premeny.

Takmer kompletné uvoľnenie cien sa uskutočnilo k 1. januáru 1991 a počas daného roku cenová úroveň vzrástla o 56,6 percenta. V následujúcich rokoch sa napriek tomu podarilo infláciu v Československu a neskôr v Českej republike aj na Slovensku redukovať. Už v roku 1992 sa priblížila k 10-percentnému levelu (11,1 %). Rozdelenie štátu však Slovensku prinieslo eskaláciu inflácie na 25 %. To znamenalo viac ako dvojnásobnú veličinu v porovnaní s Českou republikou (10,3 %). Následne sa očakávalo, že kľúčovú etapu transformácie hospodárstva už máme za sebou a inflácia by sa aj vďaka rozumnej rozpočtovej a menovej politike nemala znova dostať nad dvojcifernú hranicu. V Česku sa to okrem roku 1997 skutočne podarilo, na Slovensku to však neplatilo. Špecificky nad 10 % bola inflácia v rokoch 1999 aj 2000. Následne miera inflácie výrazne poklesla a zvykli sme si na to, že sa udržuje okolo nuly, dokonca v určitých rokoch bola negatívna, teda ceny v priemere celoplošne klesali. A potom nastal rok 2022 a situácia sa radikálne zmenila.

SkryťVypnúť reklamu

Energetická kríza iniciovala po rokoch novú etapu vysokej inflácie

Energetická kríza, signalizujúca ruskú vojenskú inváziu, akcelerovala už v roku 2021 vzostup cenových úrovní. Keďže však vypukla až v jeseni, cenový nárast sa v danom roku ešte nestačil kompletne premietnuť do ekonomiky a inflácia sa v ročnom priemere posilnila na 3,2 %. V následujúcich dvoch rokoch to však prišlo v plnej sile. Ročná miera vzostupu spotrebiteľských cien na jeseň 2022 dosiahla 15,4 %, susediace Česko na tom bolo ešte horšie s maximálnou infláciou prekračujúcou 17 percent. Táto inflačná vlna, ktorá sa v Európe radila medzi najvyššie, drvivo zasiahla domácnosti aj korporácie a demonštrovala, že sanuje ľuďom jedným razom eliminovať významnú časť úspor a podnikateľským subjektom masívne zvýšiť prevádzkové náklady.

SkryťVypnúť reklamu

Porovnanie Česka so Slovenskom dokumentuje, že euro, ktoré sme implementovali v roku 2009, prispelo k lepšej stabilizácii cenovej hladiny oproti českej korune u našich západných susedov. Slovensko si však kvôli objektívne slabšej produktivite ekonomiky a rozsiahlejším štrukturálnym zmenám prešlo svojím inflačným „očistcom" ešte pred integráciou do eurozóny. Stačí sa pozrieť na rok 2000: na Slovensku sme zaznamenali ročnú infláciu prevyšujúcu 12 percent, kým v Česku sa držala pod štyrmi percentami. V eurozóne však dosiahli spotrebiteľské ceny na Slovensku stabilnejšie zakotvenie, čo sa prejavilo aj tým, že sme absolvovali roky 2022-23 s umiernenejšou infláciou.

Z tisícky ostalo len 165

Z vyhodnotenia trendu posledných 35 rokov, ktoré vykonali naši analytici v Capital Markets, vyplýva, že jediný mechanizmus, ako ochrániť svoje finančné rezervy pred infláciou, je investovanie. Investovaním však nie sú vklady na sporiace účty, ktorých zhodnotenie je v dlhodobom časovom rámci pod inflačnou úrovňou. Jediné autentické investovanie s kapacitou prekonať infláciu znamenajú transakcie na kapitálových trhoch a trhoch ďalších investičných nástrojov, ako sú napríklad reality alebo drahé kovy. K týmto od roku 2009 pribudli digitálne meny. Avšak aj investovanie dokáže generovať podstatné straty, nesie so sebou riziká, a preto musí byť realizované s expertízou, premyslene a ak je to možné s hedgingom.

Jednoznačne povedané, ak nechceme, aby nám z aktuálnych tisíc eur zostalo za budúcich 35 rokov opäť iba 165 eur (čo predstavuje následok dovtedajšej inflácie za predchádzajúcich 35 rokov v modelovom príklade s eurami, keďže slovenská koruna je už dávno minulosťou), neostáva nám nič iné, len sa oprieť o vlastné schopnosti, kontinuálne sa vzdelávať v sfére finančnej a investičnej gramotnosti a dlhodobo investovať.

Anna Šuhajdová

Anna Šuhajdová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Viac ako 16 rokov sa venujem finančným trhom a som presvedčená, že investovanie je kľúčom k zlepšeniu finančnej situácie každého človeka. V mojom blogu chcem pokrývať rôzne témy, ktoré rezonujú na finančných trhoch, a ktoré sú dôležité pre každého, kto chce investovať. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

111 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu