
Chronológia novely
28.4.2011 som spolu s kolegami z SaS doručil do podateľne parlamentu návrh novely zákona o poľovníctve. S odvolaním na dátum podania vyvraciam teórie neprajníkov o lacnom populistickom ťahu pred voľbami. Mne a mojím kolegom z SaS išlo skutočne o zmenu zlého zákona.
24.5.2011 schôdza č.18 (číslo hlasovania 97) o postúpení návrhu zákona do druhého čítania. Ešte pred hlasovaním poslanec NR SR z poslaneckého klubu SMER-SD navrhol (číslo hlasovanie 96) aby sa o novele vôbec nehlasovalo.
14.6.2011 som sa zúčastnil na rokovaní legislatívnej rady vlády. Legislatívna rada po prerokovaní návrhu zákona odporučila vláde SR s predloženým návrhom vysloviť súhlas s pripomienkami. Išlo o legislatívne technické pripomienky, ktoré som zapracoval do pozmeňovacieho návrhu.
22.6.2011 som sa zúčastnil spolu s kolegom Petrom Kalistom na rokovaní vlády SR, kde som išiel obhájiť návrh novely zákona. Na moje sklamanie vláda SR neprijala uznesenie. Vláda nevyjadrila svoj súhlas a ani nesúhlas s predkladanou novelou. Najväčšie sklamanie bolo z premiérky, ktorá ani nedala hlasovať o tomto návrhu a ani ona osobne nevyjadrila podporu. Nerozumiem tomu lebo Iveta Radičová sa často ukazuje so psíkom z útulku a podľa jej slov je majiteľkou niekoľkých mačiek a psov.
Novela bola ďalej odsúvaná spolu s ďalšími návrhmi v parlamente zo schôdze na schôdzu.
29.11.2011 schôdza č.26 (číslo hlasovania 3) Kamil Krnáč ako jeden z predkladateľov novely navrhol aby sa tento bod(č.93) presunul a prerokoval ešte pred hlasovaním o imunite. V dobrej viere sme sa obávali, že bude opäť odsunutý.
8.12.2011 schôdza č.26 (číslo hlasovania 155) presne ako sme predpokladali sa poslanecké návrhy presunuli na ďalšiu schôdzu.
21.12.2011 schôdza č.27 (číslo hlasovania 2) kolega poslanec Kalist sa pokúsil o vrátenie novely na program decembrovej schôdze. Jeho návrh neprešiel.
8.2.2012 schôdza č.28 (číslo hlasovania 128) hlasovanie o návrhu poslanca Martináka(SMER-SD), aby sa o novele už vôbec nerokovalo. Návrh neprešiel.
8.2.2012 schôdza č.28 (číslo hlasovania 133 a 134) hlasovania o pozmeňujúcich návrhoch poslanca Záhumenského (SMER-SD). Ani jeden jeho návrh neprešiel.
8.2.2012 schôdza č.28 hlasovaním neprešiel ani pozmeňovací návrh poslanca Martina Fecka (OL) a Igora Sidora (Most-Híd). Navrhovali mačku domácu dať rovnakého režimu ako psa. Teda voľne pohybujúca sa mačka, ktorá bude mať v poľovnom revíri obojok nebude môcť byť usmrtená.
8.2.2012 schôdza č.28 (číslo hlasovania 136) finálne hlasovanie a teda definitívne schválenie predkladanej novely zákona o poľovníctve z dielne poslancov SaS ( Suja, Kalist, Krnáč).
17.2.2012 prezident SR podpísal zákon o poľovníctve
Porovnajte si hlasovania a nájdete alibistov v parlamente.
V priebehu celého procesu od februára 2011 až do februára 2012 prebiehali stretnutia predkladateľov so zástupcami občianskych združení, ktoré sa venujú ochrane a pomoci zvierat.
Úplne na začiatku prebiehali rokovania na ministerstve pôdohospodárstva. Ministerstvo s predloženým poslaneckým návrhom nesúhlasilo a neodporúčalo jeho schválenie. Po hodinách strávených s úradníkmi ministerstva pôdohospodárstva sme dokázali vyargumentovať svoj návrh a nakoniec sme súhlas získali.
Návrh zákona bol prerokovaný v parlamentných výboroch. V ústavnoprávnom a gestorskom pôdohospodárskom. Ústavnoprávny výbor súhlasil s návrhom. Na zasadnutie výboru pre pôdohospodárstvo som pozval aj zástupcov občianskych združení, ktorí sa na ňom aj zúčastnili a na vlastné oči videli aká bola situácia v parlamente k zákonu o poľovníctve. Pôdohospodársky výbor ako gestorský neprijal uznesenie.
Čo sa zlepšilo:
-voľný pohyb psa do 50m od osoby v poľovnom revíri,
-trvale obytný dom sa v zákone mení na pozemnú stavbu a to znamená, že pes sa bude môcť voľne pohybovať do 200m aj okolo chaty, poľnohospodárskej budovy,
-pokiaľ bude mať pes nasadený obojok alebo prsný postroj výraznej farby odlišnej od farby jeho srsti bude zakázané takéhoto psa usmrtiť,
-úplný zákaz odstrelu mačiek v poľovnom revíri,
-ak dôjde k usmrteniu zveri alebo spôsobeniu škody na zveri psom, jeho držiteľ je povinný túto skutočnosť bezodkladne nahlásiť užívateľovi poľovného revíru a nahradiť mu vzniknutú škodu.
Presne ako v rozprávke všetko skončilo dobre.
Poďakovanie patrí : Ivete Haulíkovej- OZ Štyri labky, Monike Kozelovej- OZ SOS pre zvieratá, Anne Paľovovej - dobrovoľníčka, aktivistka, Braňo Král - OZ Dnes, Martina Jančíková- legislatíva, Peter Balogh-konzultant a všetkým ľuďom, ktorí nás podporovali.