Bahá´izmus je podľa niektorých stúpencov rozvinutím kresťanstva. V podstatných bodoch sa však tieto dve viery rozchádzajú.
V rodnom liste bahá´izmu je dátum 23. mája 1844. Práve v tento deň sa začala písať história tohto náboženstva. Na svet prišiel boží posol, bohatý šľachtic Mirza Husajn Alí. Prijal nové meno bahá´ulláh, moc a sláva božia. On bol v podstate takým istým zjavením ako Ježiš, pretože však prišiel neskôr, bolo jeho posolstvo úplnejšie. Ježišovo posolstvo zodpovedalo danej dobe a on zomrel, aby ľudia mohli žiť. Bahá´ulláha taktiež uväznili, aby ľudia mohli byť slobodní. Kresťania pochybujú aj o rastúcej duchovnej uvedomelosti ľudstva, podľa bahá´izmu omyly treba naprávať a do tmy treba vniesť svetlo, pripúšťa zlo, ale vysvetľuje ho inak ako kresťanstvo.
Pre porovnanie uvediem stručne obsah základu bahá´istickej viery, ktorá verí v jednotu boha. Boh je jeden a je pre celý svet. Jednota náboženstva, hovorí o tom, že všetky náboženstvá pochádzajú od boha a všetky sú v bahá´izme obsiahnuté. Jednota a rovnosť ľudstva a pohlaví zavrhuje všetky rasové, národnostné, náboženské a triedne predsudky, pretože všetci patríme k jednej ľudskej rodine. Táto viera dokazuje prispôsobivosť dobe, ktorá napreduje a podporuje rozvoj sveta. Svedčí o tom aj Jednota pravdy, ktorá opisuje náboženstvo a vedu ako dve strany pravdy, ktoré si nemôžu vzájomne odporovať. V záujme rozvíjania osobnosti a objavovania nového, by sa malo každé dieťa naučiť okrem vlastného jazyka aj jazyk spoločný pre svet. V základnom učení má priestor aj svetový parlament, ktorého zástupcovia každej krajiny majú mať možnosť nastoliť mier tam kde treba. Čas ide stále dopredu a tak napredujú aj myšlienky tejto viery. Prispôsobili sa podmienkam a hodnotám dôležitých v dnešnom svete, no popritom si stále zachováva svoju podstatu a vieru.
Bahá´izmus nemá duchovenstvo ani náboženské obrady. Boha veriaci uctievajú modlitbou, duchovným čítaním, či oddanosťou prejavujúcou sa v bežnom živote. Veď predsa na to, aby sme boli veriacimi, to nemusíme nikomu dokazovať. Vyznávači bahá´izmu veria, že za vlastný duchovný rozvoj si je zodpovedný každý sám. Je tu teda priestor na sebarealizáciu, človek sa spolieha aj na svoje schopnosti a verí sám sebe. Nie je to teda len Pán boh, ktorý je zodpovedný za našu situáciu, či osud, každý ho máme vo vlastných rukách. Veriaci žijú podľa zákonov svojich krajín, môžu sa snažiť zmeniť nespravodlivé zákony, ale nemôžu sa zúčastniť politických bojov. Majú vysoké morálne hodnoty, ktoré sa nevymykajú normám, len v dnešnom svete sa to niekomu môže zdať priveľká obeť. Nehrať hazardné hry, neužívať drogy, nepiť alkohol, či neohovárať, nič čo by nezvládol každý z nás.
Možno tieto riadky postačia na to, aby ste aj vy porozmýšľali nad tým, či je postavenie kresťanstva v budúcnosti ohrozené.