jedna v Franklin Delano Roosvelt, prezývaný aj FDR, bol štátnik, tvorca hospodárskeho programu, demokratický politik, ktorý sa tvárou v tvár postavil najhoršiemu nebezpečiu, nacistickému Nemeckemu a Japonsku. Bol to človek, ktorý spravil veľa pre svet a v živote to dotiahol ďaleko, aj napriek početným prekážkam. Keďže vyrastal obklopený nesmiernym bohatstvom, nič mu nebránilo, aby celý život preleňošil. Po nástupe do školy, však vonkoncom nevinikal a to, že sa mu v mladosti venovali súkromný učitelia nebolo vidieť. Na Harvarde sa zoznámil so svojou sesternicou z piateho kolena, s ktorou sa aj v roku 1905 vzali. Z Harvardu prestúpil na právnickú fakultu Columbijskej univerzity, ale aj napriek tomu sníval o dráhe politika. Postupne sa vypracoval a stal sa námestkom ministerstva námorníctva. Neskôr ho demokrati menovali za viceprezidenta a po tom, ako biely dom "obsadili" republikáni, chcel zväčšiť svoj majetok, a začal podnikať. Stalo sa však niečo čo nikto neočakával a bohužiaľ mu to zahatalo všetky plány a zmenilo celý jeho život. Choroba. Dovolenka na ostrove Portobello sa mu stala osudná. Tu ochorel na obrnu a od pása dole natrvalo ochrnul. Napriek bolesti, vyčerpania a depresiám sa rozhodol pokračovať v politickej kariére. Nedovolil chorobe, aby ho oslabila, presťahoval sa do kúpeľov vo Warm Springs a plával v termálnych bazéhoch, čo zlepšilo jeho zdravotný stav po fyzickej a psychickej stránke. A ešte toho istého roku ho kamaráti nahovorili, aby kandidoval za demokratickú stranu na guvernéra štátu New York. Zvíťazil s tesnou väčšinou a svoj boj mohol viesť aj naďalej.
Novinári nikdy Roosvlta nefotili sediaceho na vozíku a ani sa nezmieňovali o jeho chorobe. A bola tu ešte ec, o ktorej nikto nehovoril a bol to jeho milostný život. Začalo sa o ňom hovoriť ako o potenciálnom prezidentskom kandidátovi, ktorému by uverejnenie vzťahu s tajomníčkou jeho ženy, určite neprospelo. Počas toho ako ochorel na chrípku jeho menželka Eleanor objavila milostné dopisy a pohrozila mu rozvodom. Vzťah s aristokratickou Lucy Mercerovou bol ukončený, ale po istom čase sa znovu obnovil. Na základe tohto vošla Elenor do dejín ako najcieľavedomejšia s prvých dám.
Úradu sa ujal v roku 1933 ako 32.prezident USA. Aj napriek tomu, že jeho prvé funkčné obdobie poznamenala kritika a výčitky. V roku 1936 bojoval za opätovné zvolenie a časopis The Economist napísal: " Pán Roosvelt možno na niektoré otázky odpovedal nesprávne, ale aspoň položil správne otázky a to ako prezident. " Voľby potvrdili jeho pozíciu,a jeho čakali vážne problémy, tak ako doma, kde bolo treba odstrániť škody napáchané hodpodárskou krízou, tak aj za morom. Začínali sa objavovať prízraky nemeckého militarizmu a japonskej rozpínavosti.