Je tu jar a pre významného českého herca Mareka Vašuta prichádza aj neľahké obdobie. Práve na jar ho postihuje depresívna porucha. I napriek odvrátenej stránke tejto choroby sa dokázal presadiť, nielen na Slovensku a Česku, ale i v zahraničí. Aj človek ako Sigmund Freund, jeden z najúspešnejších psychoanalytikov sa dokázal vyrovnať s chorobou a zapísať sa do histórie.
Tieto psychiatrické poruchy môžu byť príčinou početných nervových kolapsov v živote, nepríjemných zážitkov s ktorými sa nevieme vyrovnať. Takýto osud postihol aj slávnu spisovateľku Virginiu Wolfovú, ktorú prvá životná rana zasiahla už v trinástich rokoch po smrti jej matky, neskôr zomrel aj otec. Po tom ako v roku 1941 prešla obdobím depresií, ktoré spustila 2. svetová vojna spáchala ešte toho istého roku samovraždu. Ďalším významným českým hercom bol Miloš Kopecký, ktorý celý život bojoval s psychiatrickými problémami, keďže jeho detstvo nebolo šťastné, nakoľko v koncentračnom tábore kde bol sám väznený prišiel o matku. Vincent van Gogh sa nevedel vyrovnať so svojou neopätovanou láskou, čo bol prvý úder, ktorý ťažko znášal. Samotu neuniesol a tým, že problémy zalieval pohárikmi absintu, prišiel aj k známej fáme o odrezanom uchu, odrezal si časť ušnice. Deň na to, ho odviezli do ústavu pre duševne chorých a neskôr spáchal samovraždu. Medzi psychiatrické poruchy patrí aj schizoafektívna porucha, ktorou trpel aj Ota Pavel. Pod jeho problémy sa podpísal tragický osud jeho rodiny, keď počas 2. svetovej vojny deportovali do koncentračného tábora jeho otca a bratov. Zomrel na následok srdcového infarktu, keď mal približne štyridsať rokov. Aj John F. Nash musel nedobrovoľne prerušiť svoje výskumy v oblasti matematiky a počas tridsiatich rokov, ktoré prežil s vážnou diagnózou, prišiel aj o manželku. Trpel paranoidnou schizofréniou, ktorá sa prejavuje falošnými predstavami, halucináciami a človek stráca schopnosť komunikácie s okolím. Po istom čase sa však s manželkou zblížil. Opätovne sa vzali a on pokračoval vo svojom výskume. V roku 1944 získal Nobelovu cenu za fyziku.
Aj toto sú osudy slávnych ľudí, ktorý možno dokázali nájsť privrátenú stránku svojho postihnutia, keďže aj napriek nemu dali svetu o sebe vedieť. Väčšine z nich sa však životná cesta skončila skôr, ako by si želali. Možno, že práve tvrdé rany osudu, ich podnietili k tomu, aby dosiahli svoje ambície alebo práve na základe nich našli talent, ktorý sa v nich skrýval.