Bude Banskej Bystrici vládnuť SMER-SD alebo Ján Lunter?

Povolebná eufória z víťazstva Jána Luntera nad Marianom Kotlebom pomaly opadáva a nastáva realita všedných dní. V Banskej Bystrici sa práve bojuje o posty vicežupanov a neúspešný kandidát na župana a Smer-SD už ťahajú za nitky…

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Ján Lunter so svojim tímom.
Ján Lunter so svojim tímom. (zdroj: Facebook: Ján Lunter)

Na úvod len pripomeniem, že Ján Lunter so ziskom 48,54 % voličských hlasov suverénne porazil súčasného župana Mariana Kotlebu, ktorý vo voľbách oslovil 23,25 % voličov. Voličská účasť v týchto voľbách bola, aj vzhľadom na minulé roky, pomerne vysoká a dosiahla v Banskobystrickom kraji 40,3 %.

Pozornosti médií, ktoré sa tesne po voľbách sústredili hlavne na triumf Jána Luntera, unikla jedna podstatná vec a tou je zloženie nového zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja.

A to nie je pre Jána Luntera vôbec priaznivé.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ján Lunter išiel do volieb s heslom: „Najlepší plán, najsilnejší tím.“ Lunterov tím ľudí, ktorí v župných voľbách kandidovali na posty krajských poslancov pod „značkou“ Lunter, tvorilo 27 osobností z 11 okresov Banskobystrického kraja. Do kresiel krajských poslancov nakoniec zasadnú len 5 z nich: Ondrej Lunter (syn Jána Luntera), Viera Dubačová, Stanislav Horník, Daniel Struhár a Mikuláš Pál.

Zloženie nového 49 – členného zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja vyzerá teda nasledovne: 22 nezávislých poslancov ( z toho len 5 lunterovcov), 15 poslancov za Smer-SD, 4 poslanci za SaS, OľaNO, NOVA, KDH, OKS, 1 poslanec za SNS, 1 poslanec za MOST -HÍD, 5 poslanci za SMK a Marian Kotleba, ktorý ešte zvažuje, či si mandát krajského poslanca ponechá (ak by sa ho nakoniec vzdal, nastúpi na jeho miesto človek z Lunterovho tímu).

SkryťVypnúť reklamu

Suma sumárum: Súčasná vládna koalícia má v novom Banskobystrickom krajskom zastupiteľstve istých 17 hlasov. Koľko ostatných poslancov, aj z radov nezávislých, bude hlasovať spolu so Smerom-SD sa ukáže už na prvom krajskom zastupiteľstve, ktoré sa zíde v tomto novom povolebnom zložení už v najbližších dňoch.

V Banskej Bystrici teraz najviac rezonuje otázka, kto bude spolu s Jánom Lunterom riadiť kraj z pozície tzv. vicežupana, teda podpredsedu kraja. Meno podpredsedu navrhuje predseda samosprávneho kraja, ale odobriť mu ho musí práve krajské zastupiteľstvo. Média riešia nešťastné vyjadrenie Jána Luntera, že by to mal byť jeho syn Ondrej. Takto nepremyslene sa Ján Lunter vyjadril tesne po hektickej volebnej noci, pravdepodobne opojený presvedčivým víťazstvom nad Kotlebom. Tento scenár je však nereálny, vzhľadom na silné rodinné väzby otec - syn, ktoré vo vedení kraja nemajú čo robiť, a v konečnom dôsledku by len toto rodinkárstvo nahrávalo Kotlebovi v budúcnosti do kariet.

SkryťVypnúť reklamu

V kuloároch banskobystrickej politickej scény sa však reálne hovorí až o dvoch podpredsedoch a dvoch menách jasne spojených s politickou stranou Smer-SD: Ľubica Laššáková a Igor Kašper.

(Banská Bystrica, na ktorej čele stojí primátor Ján Nosko, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou Smeru, má tiež dvoch viceprimátorov: Jakuba Gajdošíka za Smer-SD, ktorý je zároveň aj staronovým krajským poslancom za Smer-SD, a Martina Turčana za DSKÚ-DS, ten bol teraz zvolený ako nezávislý kandidát na poslanca v krajskom zastupiteľstve).

Ľubica Laššáková je dlhoročná mestská poslankyňa za stranu Smer-SD v banskobystrickom Mestskom zastupiteľstve, v minulom volebnom období pôsobila aj ako prednostka Okresného úradu v Banskej Bystrici, v týchto župných voľbách obhájila post krajskej poslankyne za Smer-SD a tiež je predsedníčkou poslaneckého klubu Smer-SD v dosluhujúcom krajskom zastupiteľstve.

SkryťVypnúť reklamu

Ľubica Laššáková je teda osvedčený a spoľahlivý smerácky káder.

Kto je Igor Kašper? O Igorovi Kašperovi som napísala niekoľko blogov, a keďže sa osobne poznáme o jeho pôsobení na komunálnej politickej scéne mám pomerne detailné informácie.

Igor Kašper pôsobil od roku 2010 ako mestský poslanec v banskobystrickom Mestskom zastupiteľstve, oficiálne ako nezávislý, ale už vtedy hlasoval spolu so Smerom. V roku 2014 už oficiálne kandidoval v komunálnych voľbách za stranu Smer-SD a po voľbách sa stal členom smeráckeho poslaneckého klubu. V auguste 2016, teda viac ako rok pred župnými voľbami, ako prvý oficiálne ohlásil svoju kandidatúru na post župana. V tom čase bol ešte stále členom poslaneckého klubu Smer-SD. Pol roka po ohlásení kandidatúry však nečakane a za veľmi dramatických okolností vystúpil z poslaneckého klubu Smer-SD. Podľa vyjadrenia jeho poslaneckého kolegu zo Smeru Ľubomíra Motyčku, sa Igor Kašper pôvodne uchádzal o podporu strany Smer-SD a aj SNS v boji o post župana. Tú však nakoniec nezískal. Smer -SD zvolil stratégiu oficiálne nepostaviť do volieb na župana vlastného kandidáta. Igor Kašper tak pokračoval vo volebnej kampani ako nezávislý kandidát.

Kašperova volebná kampaň na župana bola od začiatku nezáživná a navyše po tom, čo sa na scéne objavili traja silní hráči Klus, Mičev a Lunter, tak sa Kašperove percentá v prieskumoch volebnej mienky dlhodobo pohybovali v rozmedzí od  3 do 5 percent.

Nakoniec vo voľbách Igor Kašper získal 10,64 % voličských hlasov a umiestnil sa na treťom mieste za Marianom Kotlebom. Igor Kašper svoj volebný výsledok na svojom facebooku prezentuje ako svoj obrovský osobný úspech a naznačuje, že ľudia boli počas volieb zastrašovaní.

Tu však treba uviesť veci na pravú mieru:

Za svoj volebný zisk, takmer 11 percent, vďačí Igor Kašper dvom ľuďom: Martinovi Klusovi a Stanislavovi Mičevovi. Títo dvaja silní hráči sa pred voľbami vzdali kandidatúry na post župana s cieľom netrieštiť hlasy protikotlebovských voličov, a to celé v mene porážky Mariana Kotlebu.

Ak by Klus s Mičevom pokračovali až do volieb, Igor Kašper by sa len ťažko prehupol cez tri percentá získaných voličských hlasov, tak ako mu to dlhodobo naznačovali prieskumy.

Igor Kašper poskočil z 3 až 5 % na takmer 11 % jednoducho len preto, že tí protikotlebovskí voliči, ktorí neboli stotožnení s voľbou Jána Luntera, nemali inú možnosť, ak chceli využiť svoje volebné právo, a to buď voliť Igora Kašpera alebo Martina Juhaniaka, ktorý skončil tesne za Kašperom so ziskom takmer 10 % voličských hlasov. Igor Kašper navyše zabodoval u časti protikotlebovských voličov vo finále tým, že v televíznych diskusiách vystupoval voči Kotlebovi veľmi útočne, narozdiel od Juhaniaka, ktorý sa namiesto útokov sústredil na prezentáciu svojho volebného programu.

Navyše počas svojej volebnej kampane Igor Kašper vytrvalo kritizoval Jána Luntera a označoval ho za človeka nevhodného na post župana.

Ako nakoniec dopadne boj o posty vicežupanov v Banskej Bystrici? Existujú dva možné scenáre:

Scenár číslo 1:

Smer-SD a Igor Kašper, aj napriek určitým nezhodám z minulosti, spoja v zastupiteľstve svoje sily a na čelo župy sa dostanú priamo ľudia blízki Smeru.V tejto súvislosti len pripomeniem, že Igor Kašper a jeho podporovatelia z volebnej kampane vystupujú v novom krajskom zastupiteľstve oficiálne ako nezávislí poslanci. Tento "prosmerácky" vývoj bude mať z dlhodobého hľadiska veľmi negatívny dopad na rozvoj Banskobystrického kraja. Ján Lunter bude musieť svoje rozhodnutia prispôsobovať „potrebám“ Smeru-SD a "jeho" ľuďom a navyše, ak by sa do vedenia župy dostal aj Igor Kašper, veľmi kritický k osobe Jána Luntera, bude musieť Ján Lunter bojovať na Úrade ešte aj s ním. Okrem toho, Igor Kašper je veľmi nepredvídateľný politický hráč a nikto nikdy nevie, ako sa zachová na konkrétnom krajskom zastupiteľstve alebo priamo na Úrade k svojim najbližším spolupracovníkom.

Celá táto situácia by len nahrávala do kariet Marianovi Kotlebovi, ktorý nám svoju silu môže ukázať už o rok v komunálnych voľbách. Ak Smer a Kašper „donútia“ Luntera zákulisnými ťahmi v zastupiteľstve k, pre nich výhodným ústupkom, Kotleba a spol. nám to všetkým spočítajú

Scenár číslo 2:

V Banskej Bystrici nakoniec zvíťazí zdravý rozum nad partikulárnymi straníckymi záujmami a dôjde na pôde zastupiteľstva ku kompromisu, kedy do čela župy nebude dosadený ani nikto priamo zo Smeru alebo Igor Kašper, vytrvalý kritik Jána Luntera, známy svojimi blízkymi vzťahmi so Smerom.

V tejto súvislosti ma napadá meno jediného človeka, ktorý by bol prijateľný ako osoba nového podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a to pre všetkých relevantných politických aktérov v Banskej Bystrici – Martin Juhaniak.

Martin Juhaniak sa v boji o post župana umiestnil na štvrtom mieste so ziskom 9, 68 %. Počas celej svojej kampane, narozdiel od Igora Kašpera, vystupoval zmierlivo a k Jánovi Lunterovi ako svojmu súperovi sa vždy správal korektne. A navyše má oproti Kašperovi tri veľké výhody - nie je konfliktný typ, so Smerom nikdy nič nemal, a čo je hlavné, má priame skúsenosti s pôsobením vo výkonnej funkcii v samospráve. Juhaniak totiž momentálne pôsobí ako prednosta Mestského úradu v Brezne, kde spolu s primátorom Brezna Tomášom Abelom urobili za posledné tri roky obrovský kus práce v oblasti rozvoja mesta. Navyše by bolo prínosné, ak by vicežupan nebol priamo z Banskej Bystrice, ale z regiónu. Dokonca primátor Brezna Tomáš Abel, ktorý aktívne podporoval Martina Juhaniaka v boji o post župana, získal v župných voľbách ako kandidát na krajského poslanca o 2000 hlasov viac ako Igor Kašper, ktorý zároveň tiež kandidoval na aj poslanca. Tomáš Abel sa tak stal krajským poslancom s najväčším počtom získaných voličských hlasov.

Už čo nevidieť sa na prvom zasadnutí nového krajského zastupiteľstva dozvieme, či náš kraj ovládne cez zastupiteľstvo SMER-SD a dosadí si do riadiacich funkcií na Úrade BBSK „svojich“ ľudí a Igora Kašpera, alebo v Banskej Bystrici zvíťazí zdravý rozum a veci sa pohnú konečne tou správnou cestou a nie starým, zaužívaným Smerom …

Pozor! Marian Kotleba sa pozorne díva! V týchto voľbách prehral totiž len bitku a nie vojnu.

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu