Falošní blogeri bojujú proti primátorovi Banskej Bystrice

Na jeseň nás čakajú komunálne voľby. Volebná kampaň v Banskej Bystrici už beží na plné obrátky, začala sa totiž ostrou antikampaňou proti primátori mesta. Kto za ňou stojí?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V minulých dňoch sa v Banskej Bystrici nehovorilo o ničom inom, len o tom, či novopostavenú autobusovú stanicu Mesto nakoniec odkúpi alebo prenajme, ale v hre bola dokonca aj možnosť, že by ju úplne zatvorili. A práve nová autobusová stanica by mala byť vlajkovou loďou volebnej kampane banskobystrického primátora Jána Noska, ak by sa v jesenných komunálnych voľbách rozhodol uchádzať znova o post primátora. Ten sa zatiaľ k svojej opätovnej kandidatúre ešte nevyjadril.

Pre neznalých pomerov, krátka rekapitulácia toho, čo sa to v Banskej Bystrici deje:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
 • Banskú Bystricu niekoľko desaťročí hyzdilo torzo rozostavanej a chátrajúcej autobusovej stanice, ktorú začali stavať ešte za čias komunizmu, ale dokončená nikdy nebola.

 • V roku 2014 získala pozemok aj s rozostavanou stanicou česká developerská skupina Intercora a jej dcérska spoločnosť Primum.

 • V roku 2016 začala spoločnosť Primum stavať na mieste nedokončenej starej stanice, ktorú medzitým zrovnali so zemou, tzv.hybridné centrum, teda stavbu ktorá spája dopravnú časť s obchodnou.

 • V septembri 2017 bola stavba dokončená a dostala názov Terminal Vlak - Bus - Shopping

 • Mesto Banská Bystrica malo následne od investora odkúpiť dopravnú časť za 3,2 milióna eur s DPH, financované to malo byť z úveru schváleného mestským zastupiteľstvom 

 • Od spustenia prevádzky novej autobusovej stanice v septembri 2017, jej chod zabezpečoval Dopravný podnik mesta Banská Bystrica. Tento vzťah bol upravený nájomnou zmluvou s platnosťou do 31.1.2018

 • 25. január 2018: Primátor Ján Nosko nečakane oznamuje, že Mesto dopravnú časť objektu Terminal shopping center nakoniec od investora neodkúpi.

 • 26. január 2018: Spoločnosť Primum v reakcii na vyhlásenia Jána Noska vydáva stanovisko, v ktorom sa tiež hovorí, že: „ Pokiaľ sa však urýchlene nenájde iný prevádzkovateľ a Dopravný podnik Banská Bystrica nájomnú zmluvu nepredĺži, autobusová stanica bude, z vyššie uvedených dôvodov, od 1.2. 2018 uzavretá.“

 • Primátor Ján Nosko okamžite označil vyššie uvedené stanovisko spoločnosti Primum za „zavádzajúce a nekorektné“.

 • Následne nastáva mediálna smršť a takmer všetky celoslovenské médiá informujú o tom, že hrozí, že uzavrú novú autobusovú stanicu v Banskej Bystrici.

 • 30. január 2018: Spoločnosť Primum s.r.o. , ako investor a majiteľ dopravnej časti Terminalu podpísala dlhodobú nájomnú zmluvu s Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica o prevádzkovaní autobusovej stanice na 10 rokov.

 • 1. február 2018:  Primátor Ján Nosko prišiel aj som svojimi spolupracovníkmi na autobusovú stanicu spojom MHD č.20. Ján Nosko a jeho tím tým jasne deklarovali, že "autobuska" funguje bez problémov aj napriek obavám, že by ju k 1.2. mohli uzatvoriť.

A aby toho nebolo málo, tak na pozadí týchto podivných "tanečkov" investora s Mestom, naplno prebiehala diskreditačná kampaň namierená proti primátorovi Jánovi Noskovi, ktorý je oficiálne nezávislý, ale vo voľbách kandidoval s podporou strany Smer-SD. A práve banskobystrickým smerákom sa v už spomínanej kampani tiež ušlo nemálo kritiky.

Diskreditačná kampaň namierená proti Jánovi Noskovi a jeho tímu prebiehala súčasne na viacerých frontoch:

 • Falošné plagáty

Hneď cez víkend 27. a 28. januára zaplavili celé mesto letáky, ktoré občanom v mene Mesta oznamovali, že nová autobusová stanica sa uzatvára ku dňu 31. januára a že zastávky autobusov sa presúvajú na pôvodné miesto, teda na staré parkovisko autobusov. Ich cieľom bolo vyvolať v meste paniku z uzatvorenia novej autobusovej stanice a obrátiť tým hnev občanov proti vedeniu mesta na čele s primátorom. 

SkryťVypnúť reklamu

Primátor Ján Nosko sa okamžite od spomenutých letákov dištancoval a informácie na nich uvedené označil sa nepravdivé.

 • Falošní blogeri

Zároveň s falošnými plagátmi, začali na weboch regionálnych, ale hlavne celoslovenských denníkov uverejňovať svoje blogy ľudia skrývajúci sa za falošnú identitu. Blogy boli veľmi kritické a útočné, namierené boli proti primátorovi Noskovi, jeho viceprimátorovi Jakubovi Gajdošíkovi (SMER-SD) a aj voči samotnej strane Smer-SD. Blogy dosahovali vysokú čítannosť, pritom sa jednalo o prvotiny spomínaných "blogerov". Je pravdepodobné, že vysokú čítanosť blogom umelo zabezpečovali ľudia, ktorí stoja v pozadí kampane namierenej voči Noskovi.

SkryťVypnúť reklamu

Kto je pani Eva?

Ako prvá uverejnila svoj blog 27.1. pani Eva Bartáková a to na regionálnom portáli bbonline.sk

blogu si pani Bartáková vo svojich vyjadreniach na adresu vedenia mesta rozhodne nekladie servítky pred ústa. Primátora mesta nazýva „slovutným Mudr.“ a „divným Jankom“ a vyzýva ho: „Súdruh Nosko, ocitli ste v inej dobe a inej krajine, toto už ani vo vašom milovanom Rusku neexistuje! Musíte ísť primátorovať do Severnej Kórei. (…) Mohli by ste sa aj s tým vašim slotovým deckom začať správať aspoň trochu rozumne?“

Pani Eva sa teda skutočne „odviazala“, na môj vkus až priveľmi. Slotovým deckom myslela viceprimátora Jakuba Gajdošíka a narážala na jeho dávne členstvo v Slovenskej národnej strane. A nakoniec to pani blogerka zaklincovala, keď v súvislosti s primátorom a viceprimátorom použila výrazy „Divný Janko a hlúpy Kubo“. 

SkryťVypnúť reklamu

Kto je Eva Bartáková? Nevedno, žiadna Eva Bartáková, ktorá by sa zodpovedala danému popisu ženy, totiž vôbec neexistuje.

Blog na Denníku N

Blog Dominika Stranaka na Denníku N bol uverejnený v nedeľu 28. januára a okamžite sa stal jedným z najčítanejších článkov uverejnených za posledných 24 hodín na webe Denníka N a celkovo dosiahol viac ako 20 000 prečítaní. O Dominikovi Stranakovi sa nemáte šancu dozvedieť na internete nič, len to, že je to jeho prvý blog, z fotky nevyčítate skoro nič a navyše vôbec neuvádza o sebe žiadne údaje. Blog je opäť veľmi kritický k Jánovi Noskovi a uvádza o primátorovi aj nepravdivé údaje, ako napr. to, že primátor oznámil rekonštrukciu Domu kultúry. Ján Nosko v skutočnosti naopak poprel, že by sa mesto chystalo opraviť Dom kultúry a to z jednoduchého dôvodu. Mesto totiž túto nehnuteľnosť nevlastní.

Kto je Dominik Stranak? Nevedno, lebo v skutočnosti neexistuje.

Je pravda na pravda.sk ?

Blog uverejnený na portáli pravda.sk 27. januára opäť útočí na primátora a viceprimátora ako na „smerákov Noska a Gajdošíka“. Jeho autorom je niekto, kto sa označil ako „kovacik“ a neuvádza o seba žiadne iné údaje, ani celé meno a ani fotku. Tiež sa jedná o jeho blogerskú prvotinu. Kovacik o sebe hovorí len to, že bol subdodávateľom na stavbe autobusovej stanice v Banskej Bystrici, a preto má k téme relevantné informácie. Blog od autora kovacika bol uverejnený v sobotu 27. januára a má viac ako 10.000 prečítaní.

Kto je „kovacik“? Opäť neexistujúci a fiktívny bloger.

Podnikateľ, ktorý neexistuje, bloguje na sme.sk

Podnikateľ Juraj Lieskovský vo svojom blogu uverejnenom 28. januára na sme.sk, útočil nielen na primátora Jána Noska, ale vzal útokom aj komplet stranu Smer-SD. Bloger hovorí o údajnej výške profitu pre Noska z celkovej sumy 25 miliónov eur, ktorá bola investovaná do výstavby Terminalu, ktorého súčasťou je aj autobusová stanica. Viceprimátora Jakuba Gajdošíka označuje bloger za Noskovho „straníckeho viceprisluhovača“. Krajská predsedníčka strany Smer Laššáková a okresný predseda Smeru Miroslav Čellár boli v blogu označení za „Pellegriniho chápadlá“.

Ušlo sa aj hovorkyni mesta Zdenke Marhefkovej, o ktorej bloger napísal, že len slepo opakuje to, čo sa hodí regionálnemu médiu bystricoviny, sk, ktoré vlastní už spomínaný predseda okresnej organizácie Smeru v Banskej Bystrici Miroslav Čellár. Ďalej bloger označuje mestských poslancov z klubu Smer-SD za Noskových „15 smeráckych nohsledov“ a blog zakončuje vyjadrením o „smeráckom gestape“.

A opäť sa opakuje ten istý scenár ako pri predchádzajúcich blogoch. Podnikateľ Juraj Lieskovský neexistuje, aspoň nie v Banskej Bystrici a opäť ide o prvý a jediný blog neexistujúceho blogera.

Za všetkým je politika ...

Na celej tejto veci je v súvislosti s falošnými blogermi zarážajúca jedna vec. Ako rýchlo a ako ľahko sa blog, ktorého autorom je človek ukrývajúci sa za falošnú identitu, dostane do rubriky najčítanejšie články na webe relevantného a dôveryhodného celoslovenského denníka. Stalo sa tak na webe Denníka N, ktorý pritom sám bojuje proti hoaxom. Hoaxom je podľa mňa aj blog, ktorého autor sa, s cieľom zdikreditovať politického súpera, skrýva za falošnú identitu a vedome operuje s nepravdivými informáciami.

Pritom média ako Sme či Denník N vyžadujú od svojich potenciálnych blogerov, ktorí si chcú u nich založiť blog, uvádzanie pravdivých osobných údajov. Napr. Denník N uvádza tieto pravidlá pre všetkých blogerov: "Blogovať možno iba pod vlastným menom a priezviskom, nie pod prezývkou či pseudonymom. Prevádzkovateľ môže povoliť pseudonym iba vo výnimočných prípadoch (napríklad ak blogerovi hrozí vážny postih za písanie o nekalých praktikách svojho zamestnávateľa, týraným osobám, ľuďom s psychiskými či inými vážnymi ochoreniami a pod.).V tom prípade bloger o pseudonym požiada vopred a musí písať najmä o témach, pre ktoré pseudonym žiadal. Schválenie pseudonymu nie je nárokovateľné."

Oveľa benevolentnejší je k svojim blogerom denník Pravda"Bloger nie je povinný zverejniť na blogu svoju skutočnú identitu, hoci prevádzkovateľ tak odporúča." 

Čo dodať na záver?

Predvolebná kampaň k blížiacim sa komunálnym voľbám bude aspoň u nás v Banskej Bystrici poriadne tvrdá, aspoň tak to naznačujú udalosti uplynulých dní.

Zaujímavé na celej veci je to, že cieľom silnej a rozsiahlej diskreditačnej kampane sa stali ľudia blízki politickej strane SMER-SD.

Kto ide "po krku" banskobystrickému primátorovi sa dozviete v mojom blogu na bbonline.sk

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
 • Počet článkov:  22
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu