Je Martin Klus skutočne protiKotlebovským hrdinom?

Písmo: A- | A+

Martin Klus si teraz užíva svojich 5 minút slávy, keďže sa minulý týždeň vzdal svojej kandidatúry na post banskobystrického župana v prospech Jána Luntera. Ale mal vôbec inú možnosť?

Martin Klus v kampani na župana
Martin Klus v kampani na župana 

O kandidatúre Martina Klusa na post župana sa v kuloároch rozprávalo ešte dávno predtým, než ju Klus oficiálne ohlásil. Na moju otázku, že prečo práve Klus, som od zainteresovaného človeka, pôsobiaceho v parlamente, dostala odpoveď: „ Lebo nikoho iného nemajú.“ Dotyčný mal na mysli fakt, že opozičným stranám chýbajú v regiónoch, teda v tom banskobystrickom určite, výrazné a verejnosti známe osobnosti, schopné ísť do volebného boja hoc aj s Marianom Kotlebom.

Vo februári som uverejnila blog, v ktorom som napísala, prečo Martin Klus v župných voľbách môj hlas nedostane a prečo si myslím, že nemá šancu poraziť Kotlebu. Po publikovaní článku, ma kontaktovali ľudia, ktorí dlhodobo monitorujú extrémistickú scénu v Banskej Bystrici a upozornili ma na fakty, ktoré som v blogu nespomenula. Tak ich uvádzam teraz, pretože len potvrdzujú môj názor, že Martin Klus nebol vhodným kandidátom opozície, ktorý by mohol poraziť Mariana Kotlebu. V komunálnych voľbách v roku 2014 kandidoval Martin Klus pod hlavičkou Aliancie nezávislých spolu s Jaroslavom Kuracinom, teraz spolu pôsobia v Klube nezávislých poslancov v rámci banskobystrického Mestského zastupiteľstva. Jaroslav Kuracina je majiteľom firmy na výrobu zbraní a netají sa svojou náklonosťou k ĽSNS. V aktuálnych župných voľbách dokonca za túto stranu aj kandiduje na poslanca. Kuracina spolu s Klusom pred voľbami v roku 2014 boli tiež účastníkmi diskusie v banskobystrickom rádiu Slobodný vysielač, ktoré niektoré média označujú ako konšpiračné médium. Čerešničkou na torte je fakt, že Klus sa v roku 2014, s heslom Prvé mesto bez vplyvu politických strán, ocitol na jednom volebnom letáku taktiež spolu s Richardom Tokuševom, aktuálne zamestnancom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. Čo k tomu dodať? Počas celej Klusovej kampane som čakala, že Klus, ako oficiálny kandidát na župana vystúpi z Klubu nezávislých poslancov, a dištancuje sa týmto gestom od človeka, ktorý sa verejne hlási ku Marianovi Kotlebovi a dá tým najavo, že svoj boj proti extrémizmu myslí naozaj vážne. Ale nič také sa nestalo. Aj toto je Martin Klus. Na jednej strane oficiálne bojuje proti Marianovi Kotlebovi, na druhej strane ale zároveň pôsobí v jednom poslaneckom klube s človekom, ktorý sa otvorene k Marianovi Kotlebovi hlási a aj kandiduje vo voľbách za ĽSNS. Lenže politika je niekedy aj o gestách, ktoré treba v tej pravej chvíli urobiť a ukázať tak voličom svoj jasný a principiálny postoj v určitej veci.

Klusova kampaň sa počas leta rozbehla naplno a Klus poKlusom prebehol naprieč celým krajom, akurát, že tento jeho športový výkon sa nepremietol do želaného percenta volebných preferencií.

Potom nasledovalo Klusovo obvinenie agentúry Focus z údajnej manipulácie s výsledkami prieskumu verejnej mienky. V auguste som upozornila v blogu na prepojenie Martina Klusa a banskobystrickej podnikateľky Eriky Karovej. Od Klusa som sa dočkala veľmi razantnej reakcie, ktorú chápem ako zastrašovanie mojej osoby zo strany tohto politika. Verejne sa vtedy na moju stranu postavil Ivan Saktor, bývalý primátor mesta Banská Bystrica a tiež jeden z kandidátov na banskobystrického župana. Podporu mi vyjadrili aj moji známi a jeden mi vtedy dokonca ponúkol, že pomôže s organizovaním finančnej zbierky pre našu rodinu, keďže Martin Klus sa mi vyhráža finančnými sankciami, ak, okrem iného, nevymažem svoje blogy z portálu sme.sk. Toť sloboda prejavu podľa Martina Klusa, poslanca NR SR za stranu Sloboda a Solidarita.

V septembri som upozornila v ďalšom blogu na sformovanie sa akejsi protilunterovskej koalície zostavenej z trojice kandidátov Klus, Mičev a Kašper.

Keď sa Klus s Mičevom minulý týždeň vzdali svojej kandidatúry v prospech Jána Luntera, ten im na svojom facebooku poďakoval za férovú kampaň. Ja si však vôbec nemyslím, že toto, nazvime to „neoficiálne prvé kolo kampane“ bolo férové. Stačí spomenúť nedokázané spochybňovanie agentúry Focus, v ktorej prieskumoch Lunter dlhodobo viedol alebo spornú predvolebnú debatu s moderátorkou, ktorá má blízko ku Klusovi a SaS, a taktiež treba spomenúť pani Máriu Urbanovú, asistentku Richarda Sulíka v Banskej Bystrici, dovolím si jeden jej citát, ktorý hovorí za všetko: „ Pán Lunter je starý človek pre mňa ako župan naprosto neuveriteľný a verte, že tím, čo má okolo seba mu nik nezávidí.“ Túto pani mali na Lunterovom oficiálnom facebooku naozaj „radi“. A aby som bola spravodlivá, tak ani ľudia z Mičevovho tímu si na facebooku nedávali dvakrát servítku pred ústa, keď sa vyjadrovali o Lunterovi.

Ale to je už teraz, po vzdaní sa kandidatúr, zdá sa zabudnuté…

Klus robil v kampani aj ďalšie a podľa mňa úplne nevynútené chyby, ako napríklad kontroverzné vyjadrenie sa ohľadom spochybňovania voličského práva pre priaznivcov ĽSNS. Aj tento Klusov výrok bol jednou z hlavných zbraní, ktorú proti nemu Kotleba v kampani využíval a podľa mňa úplným právom, pretože nikto, ale naozaj nikto a docent politológie a zároveň aktívny politik už vôbec nie, nesmie spochybňovať volebné právo ktoréhokoľvek občana tohto štátu, aj keď s jeho názormi nesúhlasí. Odporúčam si pozrieť Martina Klusa naživo, stačí od 10. minúty tohto videa. Stojí to za to.

Predstavte si vo finále takúto predvolebnú debatu Klus vs Kotleba: Kotleba Klusovi: "Pán docent, ja že nie som demokrat? Ja narozdiel od Vás nespochybňujem volebné právo žiadneho občana tohto štátu." Alebo: "Pán docent, ja že som rasista a fašista? Nebol to náhodou pán Sulík, ktorému vadí, že sa v nejakej dedine rodí príliš veľa rómskych detí a rozhodne to nie je naša strana, ktorá navrhuje sterilizácie rómskych žien." Kotleba by v takejto predvolebnej debate rozobral Klusa doslova na súčiastky.

Spôsob, akým politik vedie svoju volebnú kampaň nám o ňom napovie viac, akoby si možno on sám želal. Mne osobne táto volebná kampaň povedala o Martinovi Klusovi veľa nielen ako o politikovi, ale aj ako o človeku. Martin Klus sa minulý týždeň nakoniec svojej kandidatúry vzdal. Pretože jednoducho musel, nemohol inak. Tu sú dôvody:

1. Výsledky troch prieskumov verejnej mienky hovoria jasne a čísla nepustia. Podľa agentúry Focus by Klus v septembri získal 11%, Lunter 30,9% hlasov voličov. Prieskumy dvoch ďalších agentúr AKO a Median tiež hovoria jasne: Lunter by dosiahol v priemere 25% a Klus 10 - 11 % voličských hlasov. Klus aj SaS si pri rozhodovaní sa o vzdaní kandidatúry boli plne vedomí faktu, že Klus by do volieb náskok Jána Luntera, aj kvôli chybám v kampani, nikdy nedohnal a už vôbec by nemal šancu stať sa víťazom volieb.

2. Martin Klus a ani opozičné strany, za ktoré Klus kandidoval, teda hlavne SaS, nechcú byť v médiach a na verejnosti prezentovaní ako tí, ktorí brzdia zmenu na poste banskobystrického župana. A už vôbec nechcú byť označovaní za tých, čo pomáhajú Marianovi Kotlebovi tým, že by Klus svojou kandidatúrou oberal Luntera o hlasy pravicových voličov vo voľbách. Tieto hlasy by totiž mohli chýbať Lunterovi v porážke Mariana Kotlebu.

3. Ak by Klus kandidoval aj vo finále a náhodou by vyhral Marian Kotleba s tesným náskokom pred Lunterom, média i verejnosť by svoj hnev obrátili voči Martinovi Klusovi a politickým stranám v jeho pozadí, teda hlavne SaS, čo by znamenalo pokles ich popularity a s tým súvisiaci možný pokles ich volebných preferencií. To žiadny politik pri zmysloch riskovať nebude a už vôbec nie Richard Sulík, ktorého Denník N po jeho vyhláseniach týkajúcich sa veľkého počtu narodených rómskych detí a sterilizácií rómskych žien, označil za „alternatívu za Kotlebu“. Ďalšie takéto faux paux si SaS a ani Sulík už dovoliť jednoducho nemôžu.

Martin Klus a spolu s ním aj SaS sa po vzdaní sa Klusovej kandidatúry v prospech Jána Luntera dočkali od médií a verejnosti zaslúženého potlesku, pretože potlačili svoje vlastné politické ambície a uprednostnili pred nimi tzv. vyššie dobro, t.j. porážku fašizmu a extrémizmu. O tom, že inak ani konať nemohli, sa väčšinou taktne mlčí. Trefne a vtipne to vystihol komentátor denníka Sme, Peter Tkačenko: Keď Klus nemôže inak, urobí aj dobre.

A ako sa má Martin Klus dnes? Podľa mňa mu celkom odľahlo, že už je takpovediac z kola von.

Opäť sa naplno venuje svojej vášni – zahraničnej politike, čo na facebooku okomentoval nasledovne: „ ...čím sa chystám naplniť ďalší môj sľub, a tým je návrat k európskej a zahraničnej politike, ktorá mi už pár mesiacov celkom chýbala.“ Podľa mňa mohol s takýmito vyhláseniami ešte chvíľu počkať a aspoň proforma sa tváriť, ako ho to strašne mrzí, že sa nakoniec nestane tým našim županom a nezahrabe sa na najbližších 5 rokov v našej čiernej diere, ako onehdá náš kraj nazval. Myslím si, že vzdanie sa kandidatúry bolo pre Martina Klusa niečo ako zobudenie sa zo zlého sna. Denník N priniesol v tejto súvislosti informáciu, že Klus sa chce v budúcich eurovoľbách dostať do Európskeho parlamanetu. 

Ako voliča opozičných strán (dokonca som ako konzervatívny volič raz volila SaS kvôli ich ekonomickému programu), ktoré podporovali Martina Klusa na post župana, ma mrzí v súvislosti so župnými voľbami ešte jedna vec a tou sú kandidáti na poslancov krajského zastupiteľstva. Lunter aj Mičev usilovne a dlhodobo propagujú svojich ľudí na krajských poslancov. U Martina Klusa som väčšiu aktivitu v tomto smere zaznamenala až včera, keď na svojom facebooku predstavil 5 kandidátov opozičných strán na krajských poslancov. A teraz malé porovnanie: Za okres Banská Bystrica bude zvolených 8 poslancov krajského zastupiteľstva. Koalícia SaS, OľaNO, NOVA, KDH, OKS nominovala len  5 kandidátov, (pôvodne ich bolo 6, ale Klus aktuálne hovorí len o 5), Martin Klus za krajského poslanca nekandiduje. Naproti tomu Kotlebova ĽSNS nominovala 8 kandidátov, vrátanie samotného Kotlebu. Strana Smer – SD takisto nominovala 8 kandidátov. Mimochodom mená kandidátov opozičných strán na poslancov mi takmer nič nehovoria, a to komunálne politiku celkom aj sledujem. Navyše Martin Klus ďalej informuje, že zvyšné tri hlasy dá nezávislým kandidátom, rozmýšľa vraj aj o ženách kandidátkach. Som zvedavá, či medzi nimi bude aj Klusova kamarátka, podnikateľka Erika Karová, ktorá oficiálne kandiduje na poslanca ako nezávislá, ale v tíme Klusovho spojenca z tzv. protilunterovskej koalície, Igora Kašpera alebo či dá Klus hlas aj samotnému Kašperovi, ktorý okrem toho, že kandiduje na župana, tiež kandiduje aj na poslanca.

Pýtam sa, či päť opozičných strán nemá v krajskom meste 8 výrazných osobností, ktoré by vo voľbách hájili ich farby? Podľa mňa sa len potvrdzuje fakt, že niektoré politické strany zanedbávajú budovanie regionálnych štruktúr. Presne opačným smerom ide Kotlebova ĽSNS, ktorá krajské voľby zobrala útokom, teda zatiaľ iba čo sa týka počtu kandidátov na poslancov.

A pritom opozičné strany si vôbec neuvedomujú jednu dôležitú skutočnosť, že výsledky týchto krajských volieb budú odrazom ich voličskej popularity v regiónoch a zároveň môžu byť predzvesťou výsledkov nasledujúcich parlamentných volieb. Sama som preto zvedavá, koľko poslancov bude mať v novozvolenom krajskom zastupiteľstve v banskobystrickom kraji koalícia súčasných opozičných strán v zloženi SaS, OĽaNO, NOVA, KDH, OKS. Ale podľa mňa, to žiadna sláva nebude.

Skryť Zatvoriť reklamu