Keď sa Stanislav Mičev a Igor Kašper tvária ako nezávislí kandidáti na župana

Článok sa snaží vecnými argumentami poukázať na fakt, že dvaja kandidáti na banskobystrického župana majú výrazné prepojenie na politickú stranu Smer-SD, hoci verejne o sebe deklarujú, že sú nezávislými kandidátmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ako Banskobystričanka pravidelne a so záujmom čítam všetky články týkajúce sa nadchádzajúcich župných volieb v Banskobystrickom kraji. Väčšinou sú ich autormi ľudia žijúci mimo Banskej Bystrice. Tak som si povedala, že by možno nezaškodilo, keby svoj názor na vec povedal aj volič - človek žijúci priamo v BB. Aj preto tento blog.

Oficiálne svoju kandidatúru na post banskobystrického župana zatiaľ ohlásili: najnovšie Ján Lunter, ďalej Marián Kotleba, Martin Klus, Igor Kašper a zatiaľ o nej ako neoficiálnej hovorí aj Stanislav Mičev. Ja sa budem vo svojom článku venovať dvom posledne menovaným kandidátom, lebo práve oni dvaja majú toho spoločného viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stanislav Mičev a Igor Kašper sú mestskými poslancami za stranu Smer-SD.

Igor Kašper je, mimo Banskú Bystricu, verejnosti neznámy poslanec banskobystrického mestského zastupiteľstva. Prvýkrát bol do mestského zastupiteľstva zvolený v roku 2010 ako nezávislý poslanec a počas celého štvorročného funkčného obdobia bol členom Klubu nezávislých poslancov. Už v tomto období však možno badať Kašperovu úzku spoluprácu s mestskými poslancami za stranu Smer-SD, ktorá logicky vyvrcholila v komunálnych voľbách v roku 2014, kedy už Igor Kašper oficiálne kandidoval za stranu Smer- SD a ako stranícky kandidát bol následne zvolený do mestského zastupiteľstva, kde aj dodnes pôsobí ako člen poslaneckého klubu strán Smer-SD, SNS a SDKÚ- DS s jasným dominantným postavením strany Smer-SD. O tom, že Igor Kašper má so stranou Smer nadštandardné vzťahy svedčí aj fakt, že ho Smer nominoval a následne presadil do tak významných funkcií akými sú: člen Mestskej rady a predseda Komisie Mestského zastupiteľstva pre financie, správu a hospodárenie s majetkom mesta a podnikateľskú činnosť. Strana Smer si totiž do dôležitých funkcií dosadzuje výhradne jej plne lojálnych ľudí. A takýmto človekom Igor Kašper pre stranu Smer dozaista je, i keď on sám sa verejne k strane Smer veľmi nehlási.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislav Mičev kandidoval v komunálnych voľbách v Banskej Bystrici, rovnako ako Igor Kašper, za stranu Smer. Dodnes si pamätám na predvolebné billboardy s usmievajúcim sa Igorom Kašperom a tiež Stanislavom Mičevom s jasne viditeľným logom stany Smer-SD v popredí. Stanislav Mičev bol v komunálnych voľbách úspešný a už dva roky je v mestskom zastupiteľstve, spolu s Igorom Kašperom, členom poslaneckého klubu Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS. Na margo svojho pôsobenia v tomto klube, pre Nový čas Život 4. novembra 2016, Mičev povedal: „Ako mestský poslanec som síce v klube, kde je popri SNS a SDKÚ-DS aj Smer, ale smerák nie som.“ Tak toto tvrdenie je podľa mňa zo strany pána Mičeva čistý alibizmus. Do mestského zastupiteľstva bol zvolený za stranu Smer ktorá mu, rovnako ako Kašperovi, výrazne spolufinancovala jeho volebnú kampaň, je členom poslaneckého klubu Smeru, v zastupiteľstve svojím hlasovaním jasne podporuje politiku strany Smer na komunálnej úrovni. A že nie je smerák? Tak prečo potom nekandidoval ako nezávislý a nie je členom Klubu nezávislých poslancov? Takýchto poslancov je v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve hneď niekoľko.

SkryťVypnúť reklamu

18. februára 2016 Mičev pre Denník N zas povedal: „Mojej politickej orientácii je najbližší Smer, ale nie vo všetkých politických rozhodnutiach je v súlade s mojou predstavou modernej sociálnej demokracie. Neotvorili napríklad odluku cirkvi so štátom a nie celkom jasný je ich vzťah k menšinovým právam.“ Keď som si toto prečítala, skoro som odpadla. Tak Smer nás roky valcuje jednou kauzou za druhou, dochádza tu doslova k demontáži právneho štátu a pánovi Mičevovi najviac na Smere vadí, že nedoriešil odluku cirkvi od štátu? A ak som to správne pochopila a mal potom na mysli nedostatočné presadzovanie práv sexuálnych menšín…. K tomu poviem len jedno: takýmito vyjadreniami si rozhodne hlasy, minimálne, konzervatívnych voličov nezíska.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislav Mičev aj Igor Kašper sa svorne tvária ako nezávislí kandidáti na župana.

Otázka znie prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá:

Igor Kašper aj Stanislav Mičev sú si veľmi dobre vedomí faktu, že ako oficiálni stranícki kandidáti Smeru by mali minimálnu šancu na zvolenie. Pri voľbách županov a primátorov totiž platí trošku iná matematika ako pri voľbách poslancov do mestského zastupiteľstva. O tom sa v Banskej Bystrici na vlastnej koži presvedčil už v roku 2010 Ľubomír Vážny, ktorého ako straníckeho kandidáta Smeru v primátorských voľbách vtedy porazil občiansky kandidát Peter Gogola. A o porážke oficiálneho kandidáta Smeru na bystrického župana Vladimíra Maňku Mariánom Kotlebom, snáď ani netreba písať.

Aj samotná strana Smer si je vedomá faktu, že minimálne v Banskej Bystrici, sú ich oficiálni stranícki kandidáti na post primátora či župana odsúdení na nezvolenie. A tak Smer zmenil taktiku a začal do volieb nasadzovať akože „nezávislých“ kandidátov s podporou Smeru. V primátorských voľbách v Banskej Bystrici v roku 2014 to zaúčinkovalo a voľby suverénne vyhral Ján Nosko, oficiálne nezávislý, ale s podporou Smeru. Tu však treba povedať, že Ján Nosko nemal vo voľbách silného súpera. Naproti tomu, v nadchádzajúcich župných voľbách bude práve Marián Kotleba tým zdatným súperom.

Igor Kašper aj Stanislav Mičev sú si podľa mňa tiež veľmi dobre vedomí faktu, že v spoločnosti narastá averzia voči strane Smer, ktorá sa jednoznačne v praxi prenáša aj na jej kandidátov do politických funkcií. A do volieb je ešte ďaleko a nikto nevie v akej nálade budú voliči v novembri, kedy sa voľby budú konať. Preto usúdili, že výhodnejšie je na verejnosti vystupovať ako nezávislí kandidáti a ľudí zbytočne neprovokovať svojim jasným prepojením so Smerom.

Mňa by, ako voliča, zaujímala ešte jedna vec. Stanislav Mičev a Igor Kašper sa určite pravidelne stretávajú, či už na zasadnutiach mestského zastupiteľstva alebo na rokovaniach ich poslaneckého klubu. Aký majú títo dvaja páni medzi sebou vzťah? Rozprávajú sa medzi sebou o svojej kandidatúre? Stanislav Mičev sa v médiách vyjadroval už o kandidatúre Klusa, Kotlebu, ale o Kašperovi ani slovo. A Kašper to isté. Taktné mlčanie na obidvoch stranách.

A na záver jedna vec, ktorú títo páni spoločnú nemajú:

Stanislav Mičev svoju kandidatúru na banskobystrického župana zatiaľ stále oficiálne nepotvrdil.

Naopak, Igor Kašper svoju kandidatúru na post župana oficiálne oznámil ako prvý a to už 2. augusta 2016. A to, že to so svojou kandidatúrou myslí vážne, dokazuje aj pomerne masívna kampaň, ktorú odštartoval už na konci leta: platené PR články v regionálnych periodikách, billboardy umiestnené pri cestách po celom kraji….Už teraz ho jeho volebná kampaň musela stáť nemálo finančných prostriedkov a s jej stúpajúcou intenzitou spojenou s blížiacim sa termínom volieb sa budú náklady na jej financovanie len a len stupňovať. Otázka znie: Kto to Igorovi Kašperovi platí?

V kuloároch bystrického mestského zastupiteľstva sa šepká aj o údajnej podpore strany SNS pre Igora Kašpera. Podľa dobre informovaného zdroja z prostredia Mestského úradu v Banskej Bystrici, člen SNS Karol Konárik mladší už údajne oficiálne informoval primátora mesta, že opúšťa spoločný poslanecký klub so Smer-SD. (Mimochodom Konárik a Kašper sú v súkromí priateľmi). Sama som zvedavá ako to celé dopadne a koho SNS nakoniec vo voľbách podporí. Či postaví vlastného kandidáta, ktorým bude pravdepodobne Karol Konárik ml. (v minulých voľbách neúspešný kandidát na župana) alebo SNS podporí Konárikovho priateľa Kašpera, ktorý už pol roka robí pomerne intenzívnu volebnú kampaň.

Tak či tak, Stanislava Mičeva aj Igora Kašpera vnímam ako „trójske kone“ Smeru, prostredníctvom ktorých strana Smer-SD môže ovládnuť Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja a to všetko pod rúškom „nezávislosti“ týchto dvoch kandidátov. A na mojom názore nezmení nič ani prípadná podpora SNS pre Igora Kašpera a ani to, že pravdepodobne ani jeden z pánov nemá v šuflíku stranícku legitimáciu Smeru. Lebo smerák je pre mňa aj ten, kto vo voľbách kandiduje za Smer, je členom poslaneckého klubu strany Smer a svojim hlasovaním, či už na komunálnej alebo národnej úrovni presadzuje politiku strany Smer. A títo dvaja kandidáti všetky tri kritéria spĺňajú do bodky.

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu