Kedy ste Martina Klusa naposledy videli v Banskej Bystrici?

Vo februári som uverejnila blog, v ktorom píšem, prečo si myslím, že Martin Klus Mariana Kotlebu vo voľbách o post župana neporazí. Spôsob, akým sa Klus postavil ku svojej volebnej kampani ma v tom len utvrdil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Martin Klus patrí, v blížiacich sa župných voľbách v Banskobystrickom kraji, spolu so Stanislavom Mičevom a Jánom Lunterom do tzv. top trojky vyzývateľov súčasného župana Mariana Kotlebu. Podľa niektorých politológov a médií, práve jeden z vyššie uvedených kandidátov by mohol Kotlebu poraziť. Ale platí to aj o Martinovi Klusovi?

Ohlásenie kandidatúry.

Spôsob a hlavne miesto, odkiaľ Martin Klus oficiálne ohlásil svoju kandidatúru na post banskobystrického župana nám o mnohom napovie. Martin Klus svoju kandidatúru oficiálne ohlásil 31. marca v Bratislave. Navyše kandidatúru oficiálne oznámil predseda SaS Richard Sulík a jedným vrzom tam vybavil aj ohlásenie kandidatúry ďalších dvoch nominantov SaS na posty županov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže Martin Klus je oficiálnym kandidátov opozičných strán SaS a OľaNO je možno na mieste otázka, kde bol v tom čase Igor Matovič. Ale podľa mňa aj tak celé zle. Ohlásenie kandidatúry Martina Klusa malo vyzerať nasledovne: Sulík, Matovič a Klus mali zodvihnúť kotvy z Bratislavy, nasadnúť do auta, prísť do Banskej Bystrice a tlačovú besedu venovanú Martinovi Klusovi ako nádejnému županovi mali usporiadať priamo v tam. Dali by tým minimálne ľuďom v Banskobystrickom kraji najavo, že im na nich aspoň trochu záleží a nezaškodil by preslov typu: „Vážení obyvatelia Banskobystrického kraja, záleží nám na tom, aby ste sa mali vo Vašom kraji lepšie, aj preto sme tu teraz s Vami a predstavíme Vám nášho kandidáta na župana a jeho víziu pre rozvoj Vášho kraja.“ Nič z toho sa však nestalo.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa mňa, nie je nič horšie, ako keď dáte svojmu potenciálnemu voličovi najavo, že na neho zvysoka kašlete a nestojí Vám ani len za tie 4 hodiny strávené v aute na ceste Bratislava – Banská Bystrica a späť. Ostatní kandidáti svoju kandidatúru oficiálne ohlásili pekne tak, ako sa patrí, priamo v Banskej Bystrici.

 Kedy ste Martina Klusa naposledy videli v Banskej Bystrici?

Keby sa medzi Banskobystričanmi vyhlásila súťaž s touto otázkou, sama som zvedavá aká by bola správna odpoveď.

Len dva dni po ohlásení svojej kandidatúry Martin Klus na svojom facebooku opísal svoj príjemne strávený víkend na východnom Slovensku. Mňa osobne dojala veta o tom, ako sa v nedeľu ešte stihol debatu v TA3, potom stihol gratulácie bežcom na bratislavskom maratóne a potom „naotočku“ (!) do Banskej Bystrice. Keď som ten status čítala manželovi, tak sa len pousmial a ironicky dodal, že by mal niekto Martinovi Klusovi vysvetliť, kde sú hranice Banskobystrického kraja.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti som si všimla ešte jednu vec. Martin Klus počas svojho pobytu na východnom Slovensku poskytol rozhovor rusínskemu vysielaniu RTVS. Keď ho však o rozhovor požiadala regionálna televízia, ktorá pokrýva okresy Banská Bystrica, Brezno,Zvolen, Žiar nad Hronom, Lučenec, Rimavská Sobota, tak Klus bol mimo regiónu. Ostatní oslovení kandidáti na župana boli v čase natáčania reportáže, ako inak v Banskej Bystrici, a tak s redaktorkou hovorili priamo na kameru.

Denník N uverejnil nedávno sériu veľkých rozhovor s kandidátmi na BB župana. Mičev aj Lunter robili rozhovor s redaktorom naživo, len Martin Klus bol v čase, keď ho noviny požiadali o rozhovor mimo územia SR, a tak rozhovor prebiehal buď telefonicky alebo e-mailom.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom marca Aliancia stredoškolákov usporiadala v Banskej Bystrici diskusiu o extrémizme s kandidátmi na župana BB SK. Zúčastnili sa jej všetci pozvaní kandidáti okrem Martina Klusa, ktorý mal v tom čase povinnosti v NR SR.

Martin Klus dokonca aj svoje vysokoškolské pedagogické aktivity presunul z Banskej Bystrice do Trnavy.

Ale aby som Martinovi Klusovi len nekrivdila, už túto sobotu zavíta priamo do Banskej Bystrice, len dúfam, že zase nie, len na otočku.

Facebook.

Práve svoje facebookové konto považuje Martin Klus za výhodu, ktorú má oproti iným kandidátom a práve cez svoj kontakt s voličmi prostredníctvom sociálnej siete sa považuje za autentického kandidáta. Neviem, či Martin Klus sleduje aktivitu svojim politických súperov na sociálnych sieťach, ale jedno je isté, šliapu mu v tejto oblasti na päty, a niektorí ho už aj predbehli. Malé porovnanie: Martin Klus – počet fanúšikov 3 653, Ján Lunter – 5 443 ľuďom sa to páči. Stanislav Mičev je na tom, čo sa týka počtu facebookových priaznivcov trochu horšie, ale aj Lunter aj Mičev poctivo zásobujú svoj facebook informáciami o všetkých svojich aktivitách v kraji. Mičev začal dokonca aj aktívne blogovať.

Na facebookovom profile Martina Klusa si môžete pozrieť fotky z jeho lyžovačky v Kanade či jeho fotku s kanadským premiérom, ktorou ohúril hlavne svojich kolegov z SaS. Len neviem, či týmito fotkami, ktoré sa dostali aj do celoslovenskej médií, Martin Klus rovnako ohúri svojich potenciálnych voličov z okresov s vysokou nezamestnanosťou, ktorí, ak majú to šťastie a prácu majú, tak žijú doslova od výplaty k výplate a fotky ich možného budúceho župana z kanadskej lyžovačky ich môžu akurát tak rozladiť a utvrdiť v tom, že on rieši diametrálne odlišné veci od tých, ktoré riešia dennodenne oni.

Kampaň.

Viete, čo robili Mičev a Lunter, kým bol Klus v Kanade? Lunter bol podporiť mladých ľudí na protikorupčnom pochode v Bratislave a deň na to, už na hlavnom bystrickom námestí osobne pozýval ľudí na prvú volebnú diskusiu s ním a jeho kandidátmi na poslancov do zastupiteľstva VÚC, ktorá sa konala ešte v ten večer. Mičev mal zase tlačovku v Lučenci, kde oznámil svoj zámer, že ak vyhrá voľby, zriadi samostatný úrad podpredsedu kraja pre južné okresy.

Volebný program.

Nevedela som, či sa mám smiať, keď som si prečítalazámer Martina Klusa presťahovať do nášho kraja nielen Sorosovu Stredoeurópsku univerzitu, a po brexite ajEurópsku liekovú agentúru. Neviem, ako Martin Klus prišiel na tento nápad, ale takéto inštitúcie predsa nemožno presťahovať na zelenú lúku, do kraja s minimálne rozvinutou dopravnou infraštruktúrou, museli by tu byť k dispozícii na tento účel vhodné budovy, občianska vybavenosť pre zamestnancov (napr. ponuka cudzojazyčných škôl pre deti zamestnancov), atď. Tu tiež netreba zabudnúť aj na veľmi silný lobing zo strany niektorých členských štátov EÚ, ktoré už v tomto smere vyvíjajú horúčkovitú aktivitu.

Martin Klus chce ďalej dotiahnuť do nášho kraja automobilku Mitsubishi. Po prvé, už vidím Fica, ako priklepne takúto investíciu do kraja, ktorý riadi politik z opozičného tábora. Takéto drahé politické body si Fico nechá radšej pre „svojich“. Po druhé, podľa odborníkov, táto investícia, v prípade realizácie, poputuje pravdepodobne na východ a bude taktiež draho zaplatená formou štátnej pomoci. Martin Klus by mal, aj čo by župan, minimálny vplyv na rozhodnutia vlády nielen ohľadom veľkých investícií, ale aj pokiaľ ide o vyššie menované inštitúcie a ich premiestnenie na územie Slovenska.

Narozdiel od Martina Klusa sa jeho spolukandidáti držia viacej pri zemi a snažia sa voličovi sľúbiť hlavne to, čo je v kompetenciách VÚC (Lunter napr. ponúka podporu rozvoja poľnohospodárstva a malého a stredného podnikania).

Banskobystrický kraj potrebuje na svojom čele človeka, ktorý tu žije, nie naoko, ale tak naozaj. Ľudia chcú človeka, ktorý je akoby jedným z nich a rozumie ich každodenným problémom. Možno tento pocit dal Marian Kotleba ľuďom pred 4 rokmi a oni ho volili.

Môže dať tento pocit dnes ľuďom Martin Klus? Človek, ktorý väčšinu svojho času trávi mimo kraj a odôvodňuje to tým, že „kampaň nemôže byť dôvodom na zanedbávanie poslaneckých povinností.“ A tu si myslím, že je najslabšie miesto Klusovej kampane - častá neprítomnosť v kraji, ktorá sa nedá nahradiť tou virtuálnou na sociálnych sieťach. Voliči musia vidieť, že kandidát tu skutočne žije a nechodí do kraja len na návštevu. Myslím si, že príde čas, keď si Martin Klus bude musieť vybrať, či bude naplno prítomný v Banskobystrickom kraji alebo bude naplno poslancom NR SR. Nebude totiž stačiť sa kampani naplno venovať len počas parlamentných prázdnin, tak ako to plánuje. Martin Klus v kampani totiž nenesie zodpovednosť len sám za seba, ale aj za strany, ktoré v kampani reprezentuje: SaS a OľaNO. Jeho volebný výsledok bude aj akýmsi lakmusovým papierikom pre voličskú podporu týchto dvoch opozičných strán v BB kraji. Tento rok tu máme voľby poslancov do krajských zastupiteľstiev, o rok do tých mestských. Pre SaS aj OľaNO bude dôležité získať poslanecké mandáty na regionálnej úrovni. A Martin Klus im v tom buď pomôže alebo naopak. Preto bude veľmi záležať, ako sa ku kampani bude stavať. Lebo z Bratislavy a zo zahraničných ciest sa dobrý volebný výsledok v Banskej Bystrici jednoducho uhrať nedá, nie to ešte vyhrať voľby.

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu