Klus s Mičevom teraz bojujú proti Lunterovi. Kotleba zatiaľ musí počkať.

V stredu večer sa v Banskej Bystrici uskutočnila debata piatich kandidátov na bystrického župana. Ako voličovi mi pri tej debate prišlo, slušne povedané, nevoľno. Ak tú debatu sledoval aj Marian Kotleba, musel mať radosť.Oprávnene.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Piati kandidáti na župana počas debaty v Banskej Bystrici
Piati kandidáti na župana počas debaty v Banskej Bystrici 

V stredu 20. septembra sa uskutočnila v Centre nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici verejná diskusia s kandidátmi na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Debatu zorganizovala platforma Nie v našom meste v rámci kampane Spolu je nás viac, ktorej cieľom je vyzvať občanov kraja, aby volili kandidátov bez extrémistického a fašistického pozadia.

Pôvodne sa mali diskusie zúčastniť len tí štyria kandidáti, ktorí sa v poslednom prieskume agentúry Focus umiestnili na prvých štyroch priečkach (Mariana Kotlebu vynímajúc): podnikateľ Ján Lunter, poslanec Martin Klus, prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Z pre mňa neznámeho dôvodu, sa debaty nakoniec zúčastnil aj kandidát, ktorý sa v oboch posledných prieskumoch umiestnil na poslednom mieste, mestský poslanec Igor Kašper. Prečo sa debaty zúčastnil aj on, organizátori diskusie, iniciatíva Nie v našom meste, doteraz nevysvetlili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už dva týždne s nemým úžasom ako volič pozorujem, čo sa to u nás v Banskej Bystrici v rámci predvolebnej kampane na župana deje. Zo začiatku vyzeralo všetko jednoducho. Ešte na jar sme mali troch jasných favoritov, ktorí by mohli poraziť Mariana Kotlebu. Triumvirát v zložení Lunter, Mičev, Klus bol pozývaný aj do debát, kde všetci traja viac menej deklarovali, že sú ochotní vzdať sa vo finále v prospech toho kandidáta, ktorý bude mať najväčšiu šancu poraziť vo voľbách Mariana Kotlebu.

V máji prišiel Stanislav Mičev dokonca s návrhom akéhosi Memoranda, v ktorom mali ostatní kandidáti písomne potvrdiť, že v septembri spomedzi seba vyberú toho „vyvoleného“, ktorý potom následne porazí Kotlebu. K memorandu som už vtedy vyjadrila vo svojom blogu kritický postoj a rezervovaný postoj voči nemu zaujali aj ostatní kandidáti. Martin Klus ho neskôr aj podpísal.

SkryťVypnúť reklamu

Počas leta som si všimla, že sa začína formovať nový triumvirát a to v zložení Klus, Mičev a Kašper. Dôvod? Lunter začal viesť pomerne úspešnú volebnú kampaň a človek nemusel byť politológ, aby mu bolo jasné, že Lunter sa pomaly stáva favoritom župných volieb. V kuloároch banskobystrickej politickej scény sa už dlhšie hovorilo o tom, že Mičev Luntera veľmi „nemusí“ (facebookové kritické komentáre Mičevových spolupracovníkov na adresu Jána Luntera to dnes len potvrdzujú). A aj ja som mala z ich debát pocit, že Mičev má bližšie ku Klusovi než k Lunterovi, dokonca som tam badala známky až akejsi osobnej averzie Mičeva voči osobe Jána Luntera.

SkryťVypnúť reklamu

To, že si trojica Klus, Kašper a Mičev veľmi dobre rozumie je zrejmé aj z ich spoločných fotiek, ktoré sú uverejnené na facebookovej stránke iniciatívy Nie v našom meste, status s fotkami je zo dňa 26. júla. Novinár Andrej Bán to vo svojom článku okomentoval takto: " A skutočne.Keď sa títo traja - teda Mičev, Klus a Igor Kašper - svorne a v dobrej nálade fotografujú, pôsobia tak trochu ako z rozprávky."

Začiatkom augusta som zverejnila blog ohľadom spolupráce Martina Klusa a banskobystrickej podnikateľky Eriky Karovej. V blogu som okrem iného upozornila na začínajúca sa spoluprácu trojice kandidátov Klus, Mičev, Kašper. Čas ukázal, že som, žiaľ, opäť mala pravdu. Ešte predtým, než v auguste zverejnila agentúra Focus výsledky prieskumu, v ktorom jasne dominoval Lunter, Martin Klus na svojom facebooku spochybnil dôveryhodnosť prieskumu vykonaného touto agentúrou. Viete u koho sa asi inšpiroval? U svojho kamaráta a momentálne aj spojenca Igora Kašpera, pretože to bol práve Kašper, ktorý ako prvý spochybnil prieskum agentúry Focus. 20. júna zverejnil bývalý člen klubu Smer-SD Kašper svoj blog s veľavravným názvom Kto si kúpi prieskum najbližšie, v ktorom cítiť tiež jasnú averziu voči osobe Jána Luntera. Prečo Kašper spochybnil júnový prieskum agentúry Focus? Lunterovi totiž namerali v spomínanom prieskume 20 percent a Kašper skončil na potupnom poslednom mieste s 2,8 percentami. Predbehol ho ešte aj Milan Urbáni. Mimochodom už spomínaný blog uverejnil Kašper na portáli patriacom podnikateľke Karovej, ktorá teraz kandiduje do krajského zastupiteľstva v tíme Igora Kašpera. Karová má zároveň blízko aj ku Klusovi, sú totiž dlhoroční kamaráti a aj spolu v minulých komunálnych voľbách kandidovali.

SkryťVypnúť reklamu

Lunterova hviezda stúpala počas leta čoraz vyššie a Klusovi s Mičevom začalo byť jasné, že to nebude Lunter, kto sa v septembri, podľa predbežných dohôd, vzdá kandidatúry. Následne zverejnený augustový prieskum verejnej mienky len potvrdil Lunterovu dominanciu, naopak každému zo spomínanej trojice Klus, Mičev, Kašper počas leta preferencie klesli. Čo s tým? Tu pomôže už len zázrak...

A ten sa stal a to konkrétne 24. augusta. Vtedy totiž politická strana Smer-SD oficiálne vyjadrila svoju podporu Jánovi Lunterovi ako kandidátovi na post banskobystrického župana. A ten ju prijal.

Následne sa na sociálnych sieťach strhlo doslova šialenstvo, lebo mnoho ľudí Jána Luntera za tento krok kritizovalo, mňa nevynímajúc.

Klus, Mičev a Kašper vycítili svoju príležitosť a začali konať. Predpokladali a podľa mňa ešte stále predpokladajú, že podpora strany Smer môže Jána Luntera pripraviť o časť elektorátu, ktorý je kritický k súčasnej vláde a tajne dúfajú, že títo voliči sa presunú práve k nim a preferencie pôjdu nahor a nebudú to oni, čo sa v septembri budú „musieť“ vzdať kandidatúry. Všetci traja teda opäť naplno rozbiehajú svoje kampane a volič v Banskej Bystrici nestíha sledovať, čo to tí traja stvárajú…

Mičev, Klus a Kašper organizujú tzv. okrúhle stoly, na ktorých sa nezúčastňujú dvaja relevantní kandidáti Lunter a Juhaniak. Na facebooku sa to len tak hemží kritickými komentármi, kde doslova kydajú jední na druhých a všetci deklarujú, že sa chcú dohodnúť a pritom sa nedohodnú ani na tom, že sa dohodnú...Ako volič som zmätená, znechutená a sklamaná…

A ako vyzerala už spomínaná debata? Trojica Klus, Mičev a Kašper zobrala frontálnym útokom Luntera a ani moderátorka Csilla Droppová to Lunterovi dvakrát neuľahčila, keď podrobne opisovala, ako by ona podporu Smeru odmietla... Mimochodom moderátorka debaty Csilla Droppová je manželka člena politickej strany SaS Juraja Droppu, ktorý v júni zverejnil blog, v ktorom kritizoval volebný program Jána Luntera. Martin Klus, nominant strany SaS, moderátorku počas debaty tituloval zdrobneninou Csillka a aj Mičev si s ňou tykal. S Lunterom a Juhaniakom si Droppová vykala. Keď po debate Viera Dubačová, členka tímu Jána Luntera, vyjadrila na facebooku svoje výhrady k objektivite debaty, okamžite na ňu reagoval saskár Droppa a snažil sa spochybniť oprávnenosť kritiky Viery Dubačovej ohľadom moderátorského výkonu Droppovej. Moderátorky Csilly Droppovej sa na svojom facebooku zastal aj Igor Kašper a zároveň nezabudol skritizovať Jána Luntera. 

Len na ukážku vyberám zopár vrcholov večera: Mičev obviňuje Luntera z toho, že keby podpísal už v lete jeho Memorandum, tak Kotleba by sa tak vystrašil ich spojenectva, že by určite nekandidoval. Klus pritakáva, že keby sa všetci boli bývali dohodli už skôr na jednom spoločnom kandidátovi, tak Kotleba nenájde odvahu kandidovať. Z tohto argumentu idem do kolien a Kotleba, ak to sledoval, tak podľa mňa tiež. Najviac útočný je voči Lunterovi práve Kašper, spomenie snáď všetky konšpirácie, ktoré sa proti Lunterovi objavili na internete a nevynechá snáď ani jeden podpásový úder. Inak, absolútne nechápem, prečo Kašpera organizátori diskusie vôbec pozvali. Nemal tam totiž čo hľadať.Oficiálne sa totiž hovorilo len o účasti štyroch najperspektívnejších kandidátov, medzi nich však Kašper ani náhodou nepatrí. Považujem to za výrazné zlyhanie organizátorov diskusie, lebo bol to práve Kašper, kto najviac svojimi nevyberanými útokmi eskaloval napätie v celej debate. Zo Stanislava Mičeva sálala strašná nervozita a jeho prejav mi miestami pripadal až agresívny. Martin Klus sa dokonca viackrát divákom ospravedlnil za úroveň diskusie. Ján Lunter bol po celý čas v defenzíve a ako mohol odrážal útoky nielen moderátorky, ale aj spoludebatujúcich. Jediný v pohode mi tam pripadal snáď len Martin Juhaniak, ktorý sa zatiaľ drží bokom týchto šarvátok a drží si odstup od tria Klus, Kašper, Mičev a myslím, že robí len a len dobre a že mu to v kampani môže len pomôcť.

Po skončení debaty sa zdvihla vlna kritiky na jej organizátorov, občiansku iniciatívu Nie v našom meste. Dokonca som zachytila komentáre, že sme počas debaty boli svedkami kampane namierenej nie proti Kotlebovi, ale proti Lunterovi. Aktivisti z Nie v našom meste sa na facebooku bránili tým, že oni predsa nie sú profesionáli, ale len občianski aktivisti a že nie sú neomylní. Podľa môjho názoru by si aj občianski aktivisti mali byť dobre vedomí svojich limitov a ak nie sú schopní zorganizovať predvolebnú diskusiu, v ktorej bude zachovaná objektivita, tak by ju radšej ani nemali organizovať. Môžu totiž svojim konaním narobiť vo volebnej kampani veľké škody, ktoré budú hrať do karát práve tomu, proti komu ich iniciatíva bojuje.

Tak takto sa mávame pred voľbami v Banskej Bystrici. A ako sa cítim ja ako volič? Silne ma už nebavia tieto politické prekáračky Klus, Mičev, Kašper verzus Lunter, už nestíham sledovať, kto zase a na kedy zvolal okrúhly stôl a kto tam príde a kto nie a prečo. Už ma nebaví počúvať, kto a aký prieskum a komu zadá, lebo už teraz viem, že sa zase nedohodnú. V jednotlivých kampaniach je totiž utopených až príliš veľa peňazí a navyše medzi niektorými kandidátmi panuje až osobná averzia, a o zákulisných intrigách už ani nehovorím. Momentálne ani len netuším, koho budem voliť. Toxická podpora Smeru pre Jána Luntera ma silne zneistila vo výbere toho správneho kandidáta. 

Od začiatku kampane tiež zastávam názor, že postaviť vo finále proti Marianovi Kotlebovi len jedného silného kandidáta, je podľa mňa zlá stratégia.

Tieto kandidátske šarvátky, ktoré podnecuje hlavne spomínaná trojica Klus, Kašper a Mičev, v Banskej Bystrici hrajú do karát súčasnému županovi. Marian Kotleba má minimálne svojich 20 percent vo voľbách istých a pri dobre odvedenej kampani sa k tomu nabalia aj ďalšie percentá. Počas spomínanej debaty som mala pocit, akoby ho prítomní kandidáti spolu s moderátorkou zbytočne podceňovali. Ale on je podľa mňa oveľa silnejší súper, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Vzájomné politické prekáračky najsilnejších kandidátov už teraz znechucujú mnohých, aj nerozhodnutých voličov, a ak tí ostanú 4. novembra doma, lebo už budú mať toho nekorektného politického boja a aj kandidátov, neschopných sa rozumne dohodnúť, plné zuby, tak Marian to má opäť v kapse.

A ak si triumvirát Klus, Mičev a Kašper myslí, že najprv porazia Luntera a potom Kotlebu, tak sa veľmi mýlia. Svojou útočnou taktikou voči Lunterovi porazia tak maximálne sami seba.

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu