Má kandidát na župana Martin Klus v Banskej Bystrici svojho oligarchu?

Martin Klus patrí medzi favoritov v boji o post banskobystrického župana. Klus dlhodobo podporuje politické ambície banskobystrickej podnikateľky Eriky Karovej. A práve spolupráca s Karovou mu vo voľbách pravdepodobne „zlomí väz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)
Martin Klus v komunálnych voľbách 2014
Martin Klus v komunálnych voľbách 2014 (zdroj: bbonline.sk)

Kto je Erika Karová? Erika Karová je 35-ročná podnikateľka a finančne jeden z najbohatších ľudí v Banskobystrickom kraji. Karová je konateľkou alebo spoločníčkou vo viacerých firmách, ale finančne najzaujímavejšie je asi jej pôsobenie v spoločnosti Business Commercial Finance s.r.o., v skratke BCF, s.r.o. Karovej spoločnosť BCF,s.r.o. je dodávateľom elektriny a plynu, vlastný kapitál spoločnosti predstavuje takmer 2,5 milióna eura a tržby spoločnosti sa rátajú v desiatkach miliónov eur. Karová však nepatrí k žiadnym veľkým zamestnávateľom v kraji, podľa údajov Štatistického úradu, Karovej BCF nezamestnáva viac ako 9 ľudí. Podľa denníka Sme je Karovej BCF, s.r.o. aj investorom niekoľkých malých vodných elektrárni na hornom toku rieky Hron. Len pripomeniem, že malé vodné elektrárne sú lukratívnym, ale zároveň aj kontroverzným biznisom so štátom, keďže štát nielen podporuje ich výstavbu cestou eurofondov, ale zároveň výkup takto vyrábanej elektriny dotuje a garantuje. Samostatnou kapitolou v téme malé vodné elektrárne je aj ich negatívny dopad na životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Karová sa v roku 2009 rozhodla rozšíriť svoj biznis aj o oblasť zdravotníctva. V roku 2009, podľa informácií zverejnených v Zdravotníckych novinách, vtedy 27- ročná podnikateľka Karová kúpila Nemocnicu s poliklinikou vo Veľkom Krtíši iba za 100 eur, slovom sto eur! Len pripomeniem, že majetok nemocnice sa vtedy odhadoval na približne 7 miliónov eur. Predsedom správnej rady nemocnice sa stal podnikateľkin manžel Ján Kara. Prípadu sa následne ujala polícia a začalo sa vyšetrovanie vo veci závažného trestného činu podvodu a padlo tiež podozrenie, že podvod bol spáchaný v spolupáchateľstve formou zločineckej skupiny. Kataster nehnuteľností medzitým odmietol povoliť prevod majetku na spoločnosť BCF s.r.o. Riaditeľ nemocnice, ktorý ju predal Karovcom, bol v roku 2014 odsúdený na 5 rokov nepodmienečne. Ako z celej kauzy vyviazli Karovci? Karová o celej kauze dodnes mlčí.

SkryťVypnúť reklamu

Akousi šedou eminenciou podnikateľky Eriky Karovej je jej manžel Ján Kara, ktorý ešte pred nedávnom figuroval na stránke spoločnosti BCF ako je obchodný riaditeľ. Ak sa chcete dozvedieť viac o veľmi „zaujímavej“ minulosti Jána Karu, stačí si zadať do googlu heslá ako: Ján Kara, Okresný súd v Banskej Bystrici, obžaloba, podvod, neodvedenie dane. Alebo sa treba rovno opýtať kandidáta na župana Martina Klusa, ktorý s Erikou Karovou dlhodobo spolupracuje a podporuje jej vstup do politiky.

Podnikateľka Karová si v rámci Banskobystrického kraja buduje vlastné mediálne impérium. Pred niekoľkými rokmi si založila vlastný tlačený občasník nazvaný Priekopník, ktorý na Karovej náklady pravidelne distribuuje Slovenská pošta do takmer 40 000 schránok v Banskej Bystrici a okolí. Priekopník má tiež svoju internetovú verziu. K úrovni článkov len toľko, že šéfredaktorkou je sama podnikateľka Karová a redaktorom je Karovej brat. Na neobjektivitu článkov v Priekopníku verejne reaguje už aj banskobystrický  primátor a dokonca aj občiansky sektor, ktorý sa venuje práci s postihnutými ľuďmi. Karová sa nedávno stala aj hlavným mediálnym partnerom súkromnej regionálnej TV Hronka. Taktiež musím pripomenúť, že Karová vlastní tlačiareň, takže nemá, v prípade potreby, problém zo dňa na deň zahltiť desaťtisícmi volebných letákov celú Banskú Bystricu. Osobnú negatívnu skúsenosť s novinárskou etikou podnikateľky Karovej mám aj ja. Mimochodom Martin Klus dostáva pravidelne priestor na sebaprezentáciu v Karovej Priekopníku a v súčasnosti sa tam často prezentuje aj ďalší kandidát na župana Igor Kašper. 

SkryťVypnúť reklamu

V apríli tohto roku mi prišlo domov predvolanie na výsluch z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Banskej Bystrici. Podnikateľka Karová totiž podala trestné oznámenie za môj blog, v ktorom som upozornila na minulosť jej a jej manžela a tiež na jej začínajúcu spoluprácu s ďalším kandidátom na župana Igorom Kašperom (bývalým oddaným členom poslaneckého klubu Smer-SD v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve, ktorý tento klub teatrálne opustil až po tom, čo mu Smer-SD nevyjadril svoju podporu v župných voľbách).

Podanie trestného oznámenia zo strany podnikateľky Karovej vnímam ako zastrašovanie mojej osoby ako blogera a v Banskej Bystrici som sa v tejto súvislosti dočkala podpory aj zo strany, z ktorej som to vôbec nečakala. Tento fakt tu uvádzam len ako dokreslenie predstavy, s kým máme v Banskej Bystrici v súčasnosti tú česť. (Mimochodom, aj ja som sa pred komunálnymi voľbami v roku 2014, nechala obalamutiť pozitívne ladenými článkami o Erike Karovej, ktorých autorom bola sama Karová alebo jej brat a dala som jej následne vo voľbách, v ktorých kandidovala svoj hlas. Priznávam, je to zvláštny pocit, keď Vás zažaluje politik, ktorého ste volili. No čo, človek sa učí na vlastných chybách.)

SkryťVypnúť reklamu

Podnikateľka Erika Karová sa nikdy netajila svojimi ambíciami uspieť nielen v biznise, ale aj v politike. Prvýkrát sa o vstup do politiky neúspešne pokúsila v komunálnych voľbách v roku 2014.

Karová vtedy kandidovala pod hlavičkou Aliancie nezávislých, na čele ktorej až do nedávna stál politológ Martin Klus. (Mimochodom s Klusom a Karovou vtedy kandidoval v rámci iniciatívy „Mesto bez vplyvu politických strán" aj riaditeľ Nemocnice vo Veľkom Krtíši Ing. Pavel Bartošík. Áno, riaditeľ tej istej nemocnice, ktorú chcela Karová kúpiť za sto eur. Náhoda? Martin Klus pozná odpoveď.) Martin Klus a podnikateľka Erika Karová sú dlhoroční priatelia a aktívne spolupracujú nielen v rámci Aliancie nezávislých, ale aj v rámci Banskobystrického okrášľovacieho spolku (BBOS), ktorý Klus spoluzakladal a v ktorom sa stále angažuje.

Nedávno Martin Klus, ako kandidát na župana a politik, urobil jednu veľmi zvláštnu vec, s ktorou som sa ja ešte nestretla. Pred dôležitými župnými voľbami verejne podporil a stále podporuje svojho politického súpera vo voľbách. A opäť je v hre podnikateľka Karová. Vysvetlím, ale musím začať zoširoka:

Martin Klus je zakladateľom mimovládnej neziskovej organizácie Aliancia nezávislých, za ktorú aj kandidoval v komunálnych voľbách v roku 2014, a s heslom „Prvé mesto bez vplyvu politických strán“, aj mandát mestského poslanca získal.

Krátko na to, svojim voličom oznámil svoju spoluprácu s politickou stranou SaS, za ktorú potom kandidoval v minuloročných parlamentných voľbách a tiež získal mandát poslanca NR SR.

Martin Klus bol teda zároveň predsedom Aliancie nezávislých (žiadne politické strany) a zároveň bol a aj stále je tímlídrom a jednou z hlavných tvárí parlamentnej politickej strany Sloboda a solidarita (SaS). Martin Klus to však urobil šalamúnsky, do SaS nikdy oficiálne nevstúpil a stále nie je právoplátnym členom tejto politickej strany. Preto o sebe na svojej stránke môže písať, že nikdy v Mestskom zastupiteľstve neuprednostnil záujmy ktorejkoľvek strany pred záujmami svojich voličov v Banskej Bystrici. Rozmýšľam, ako nazvať tento postoj Martina Klusa, ktorý, keď si to vyžaduje situácia a voliči, tak je nezávislý (komunálna úroveň) a keď si to vyžaduje situácia a voliči, tak obhajuje záujmy politickej strany SaS (národná úroveň). Flexibilita? Univerzálnosť? Oboje ma u politika desí, lebo to znamená len jeho nevypočítateľnosť vo vzťahu k určitých hodnotám.

A práve svoju nebezpečnú flexibilitu nám Martin Klus ukazuje aj v tohtoročných župných voľbách.

Martin Klus bude stáť v tohtoročných župných voľbách na čele kandidátky ľudí z SaS, OľaNO, NOVA, KDH, OKS, ktorí sa budú uchádzať o posty poslancov v krajskom zastupiteľstve. A práve aj od konania Martina Klusa, ako ich lídra, bude do veľkej miery záležať, koľko z nich vo voľbách uspeje. Pre politické strany, ktoré Klusa podporujú bude tiež nesmierne dôležité obsadiť v krajskom parlamente, čo najviac postov. Bude to totiž dôkaz toho, či budovanie ich regionálnych štruktúr bolo úspešné alebo nie. A pre politické strany, ktoré chcú dlhodobo a úspešne pôsobiť na národnej úrovni by malo byť samozrejmé, že majú zastúpenie aj v tzv. regionálnych parlamentoch.

A čo v takejto dôležitej situácii robí Martin Klus? Verejne podporuje konkurenčnú kandidátku Aliancie nezávislých, ktorá je pod taktovkou podnikateľky Eriky Karovej!

Martin Klus totiž len prednedávnom rezignoval na riadenie a členstvo v Aliancii nezávislých. Štafetu vedenia Aliancie nezávislých dojímavo predal do rúk svojej dlhoročnej kamarátky a podnikateľky Eriky Karovej, samozrejme, ako inak, informoval o tom v rozhovore, ktorý uverejnil Karovej Priekopník. A samozrejme jej nepriamo zaželal veľa šťastia vo voľbách. Erika Karová nelenila, okamžite sa chopila vedenia Aliancie nezávislých a vzápätí oznámila svoj zámer kandidovať v župných voľbách (teda je rozhodnutá na 99%). Aliancia nezávislých na čele s Karovou bude vo voľbách teda priamo konkurovať Klusovej kandidátke. Tu je na mieste otázka: To ľuďom z SaS, OĽaNO, NOVA, KDH, OKS nevadí, že Klus takto verejne podporuje ich protikandidátov? Neobstojí ani prípadná Klusova výhovorka, že o Karovej politických ambíciách netušil. Klus s Karovou sú nielenže dobrí priatelia, ale človek nemusí byť ani študovaný politológ, aby videl, že Karová do politiky mieri už od roku 2014, napr. Karovej volebný bilboard s logom Aliancie nezávislých už 3 roky nepretržite visí pri jednej z hlavných ciest v Banskej Bystrici.

Ak ešte niekomu stále nie je jasné, čo to Klus stvára v Banskej bystrici, tak je to, akoby Richard Sulík pomohol založiť manželke Ladislava Bašternáka politickú stranu a ešte jej aj zaželal, ako svojmu politickému súperovi, veľa šťastia v parlamentných voľbách a počas kampane ju navyše podporoval.

A ešte by som v tejto súvislosti chcela upozorniť na jednu dôležitú vec:

Erika Karová, okrem spolupráce s Martim Klusom, začala spolupracovať aj s ďaľším kandidátom na župana Igorom Kašperom. Martin Klus je favoritom volieb, Kašper skončil v prieskume verejnej mienky na poslednom mieste. Uvidíme, či sa Kašper, ktorý sa posledného pol roka tvári ako nezávislý (predtým Smer-SD) objaví na spoločnej kandidátke s Karovou.

Tu je na mieste niekoľko otázok: Prečo Martin Klus tak aktívne podporuje vstup podnikateľky Karovej do politiky? Prečo Karová spolupracuje naraz s dvomi kandidátmi na župana? Je medzi Klusom, Kašperom a Karovou nejaká predvolebná dohoda o spolupráci? Vzdá sa Kašper v pravej chvíli, kvôli svojim nízkym preferenciám, svojej kandidatúry v prospech Klusa a potom ho obaja spolu s Karovou budú pred voľbami podporovať? Akým spôsobom sa im za to Klus, ako prípadný nový župan, odvďačí?

Akú hru to s nami voličmi v Banskej Bystrici hrá politológ Klus a podnikatelia Kašper a Karová?

Blížiaci sa termín volieb nám postupne odkryje ich karty.

A ak sa niekomu zdá, že konšpirujem, tak: V marci som uverejnila už spomínaný blog, v ktorom som upozornila na začínajúcu sa spoluprácu podnikateľky Karovej s kandidátom na župana Igorom Kašperom. V tej chvíli sa pravdepodobne ani jednému z nich nehodilo, aby sa verejne hovorilo o nich, ako o politickom tandeme. Okamžite nasledovalo podanie trestného oznámenia kvôli môjmu blogu.

Čas ukázal, že som mala pravdu.

Na záver by som chcela ešte zdôrazniť, ako som už raz písala, spolupráca s podnikateľskou rodinou Karovcov je pre každého politika ako odistený granát, ktorý mu vybuchne v rukách, keď sa verejne a otvorene začne hovoriť o minulosti Karovcov. Granát vybuchne a volebné preferencie Klusa pôjdu okamžite ku dnu a stiahne so sebou aj ľudí z SaS, KDH, OĽaNO, NOVA, KDS, ktorí budú na jeho kandidátke... (Kašper má tak nízke preferencie, že tam nemá ísť čo ku dnu a Karová zatiaľ žiadne preferencie nemá).

Navyše, ak sa po kraji rozchýri, že Klus spolupracuje s investormi malých vodných elektrární a podporuje ich vstup do politiky, tak preferencie pôjdu bezpečne dolu vodou v oblastiach, kde občania na vlastnej koži pociťujú negatívny dopad týchto elektrární nielen na životné prostredie, ale aj na ich vlastné životy.

Hádajte, koho pokles Klusových volebných preferencií najviac poteší?

PS: Kliknite na stránku Aliancie nezávislých, tá už mimochodom sídli na rovnakej adrese ako spoločnosť BCF s.r.o.podnikateľky Karovej. K triu Klus, Kašper a Karová sa najnovšie pridal už aj Mičev. Traja kandidáti na župana Klus, Mičev a Kašper majú na stránke Karovej Aliancie nezávislých vytvorený vlastný profil pre tohtoročné župné voľby. Som z toho zdesená a znechutená a napadá ma jediné: Majú Klus, Kašper a Mičev azda spoločného oligarchu? Alebo sa snáď všetci dohodli, že Marianovi Kotlebovi pomôžu opäť vyhrať? Bohužiaľ, musím priznať, že tí štyria idú na to v tomto prípade celkom dobre...

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu