Porazí Ján Lunter s podporou Smeru Kotlebu?

Minulý týždeň strana Smer vyrazila dych mnohým ľuďom, keď celkom nečakane vyjadrila oficiálne svoju podporu Jánovi Lunterovi v boji o post banskobystrického župana. Pomôže Lunterovi smerácka podpora vyhrať blížiace sa voľby?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Začiatkom marca som publikovala na sme.sk a na banskobystrickom informačnom portáli bbonline.sk dva na seba nadväzujúce blogy. Obidva mali v názve, momentálne politickými komentátormi veľmi obľúbený, výraz „bozk smrti“ od Smeru. V spomínaných blogoch som upozorňovala na fakt, že podpora strany Smer pre hoc aj najsilnejšieho kandidáta v banskobystrických voľbách na post župana, môže byť do istej miery kontraproduktívna. V jednom z blogov som okrem iného písala: „Myslím si, že existuje reálna možnosť, že nechuť ľudí voči strane Smer sa môže následne prejaviť v nedôvere voličov ku kandidátovi, ktorého ona pred voľbami podporí a k jeho následnému odmietnutiu zo strany hlavne ne-Smer voličov, čo môže vyústiť k ich neúčasti vo voľbách. A práve nízka volebná účasť môže pomôcť Marianovi Kotlebovi, ktorý určite urobí všetko pre to, aby zmobilizoval svojich voličov k účasti vo voľbách. A takto tu je riziko, že sa zopakuje situácia z roku 2013 Kotleba vs Maňka.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, čo sa momentálne deje v Banskej Bystrici do určitej miery potvrdzuje moje slová z marca tohto roka. Stačí len sledovať to „šialenstvo“, čo sa rozpútalo na sociálnych sieťach, po tom, čo Smer oficiálne vyjadril podporu kandidátovi na župana Jánovi Lunterovi a ten ju následne prijal.

Ale poďme po poriadku.

Minulý štvrtok 24. augusta zavítal Peter Pellegrini do Banskej Bystrice, aby verejne vyjadril podporu strany Smer-SD Jánovi Lunterovi, kandidátovi na post banskobystrického župana. Ján Lunter túto podporu strany Smer prijal, i keď, ako sám povedal: „ bolo to pre mňa rovnako prekvapujúce a nečakané ako pre vás (občanov).“ Pod Lunterovým statusom na facebooku, kde svojim priaznivcom oznámil túto novinu sa okamžite rozpútala vášnivá diskusia a počet komentárov sa v nej vyšplhal takmer k číslu 600. Ak chcete vedieť, čo si ľudia myslia o vyjadrenej podpore strany Smer pre Jána Luntera, silne odporúčam si tú diskusiu prečítať celú, príspevok za príspevkom. Veľmi veľa ľudí tam však vyjadrilo zo vzniknutej situácie veľké sklamanie.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhý deň, Ján Lunter zverejnil na svojom facebooku ďaľšiu novinu a tou bola podpora jeho kandidatúry zo strany občianskeho združenia Progresívne Slovensko, ktoré má ambíciu stať sa novým politickým hnutím. Lunterovci touto správou chceli pravdepodobne vyvážiť podporu vládneho Smeru podporou kvázi opozičného subjektu. Aj tento status sa dočkal pomerne veľa komentárov a aj tu sa riešila podpora strany Smer pre Jána Luntera. Ján Lunter sa väčšinou vyjadroval v tom zmysle, že na začiatku kampane sľúbil, že vo voľbách prijme podporu každej demokratickej politickej strany, a teda len plní svoj sľub. Vo vzduchu však stále visí otázka. Je Smer skutočne demokratickou politickou stranou? Väčšina diskutérov v tom mala úplne jasno.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje reakcie na fakt, že Smer v župných voľbách podporí Jána Luntera, začali zverejňovať aj ostatní kandidáti na post župana. Martin Klus to zhodnotil stručne a to tým, že nie je isté, či podpora Smeru zaručí kandidátovi viac percent. Stanislav Mičev sa vzhľadom na prijatie podpory zo strany Smeru Jánom Lunterom označil za jediného nezávislého kandidáta zo štvorice Lunter, Klus, Mičev, Kotleba. (Len pripomeniem, že Mičev do Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici kandidoval za stranu Smer a stále je členom smeráckeho poslaneckého klubu.) Bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor tiež označil Jána Luntera v tejto súvislosti za „nie celkom nezávislého kandidáta“. Svoj negatívny postoj ohľadom podpory strany Smer pre Luntera vyjadril na svojom facebooku aj ďalší kandidát, prednosta Mestského úradu v Brezne, Martin Juhaniak, ktorý v poslednom prieskume verejnej mienky predbehol Stanislava Mičeva. Je zaujímavé, že reportér .týždňa Andrej Bán vo svojom najnovšom komentári označuje práve Juhaniaka za "človeka Smeru" .

SkryťVypnúť reklamu

A Igor Kašper, bývalý člen poslaneckého klubu Smer-SD sa na svojom facebooku momentálne pasuje do úlohy najväčšieho kritika strany Smer v meste pod Urpínom a tiež sa nevyhýba kritike podpory Smeru pre Jána Luntera.

Niektorí politickí komentátori akoby ospravedlňovali prijatie podpory zo strany Smeru Jánom Lunterom tým, že nie Ján Lunter sa prihlásil k Smeru, ale naopak, je to Smer, kto sa v Banskej Bystrici prihlásil k Jánovi Lunterovi.

Myslím si, že Ján Lunter pri rozhodovaní sa, či prijať alebo neprijať podporu Smeru, mal mať na pamäti jednu vec: Lunter vo volebnej kampani nepotreboval Smer a ani jeho podporu, ale práve naopak, bol to Smer, kto potreboval Luntera, ako novú a úspešnú tvár, vedľa ktorej by sa postavil, a to rýchlo.

Tu je na mieste otázka: Mal Ján Lunter ako kandidát na župana možnosť voľby v momente, keď mu podpredseda Smeru ponúkol podporu v župných voľbách? Ja osobne si myslím, že slobodný človek má vždy právo voľby a mal ju podľa mňa aj Ján Lunter. On sa rozhodol podporu Smeru vo voľbách prijať. Podľa mňa to bolo a stále je fatálne rozhodnutie Jána Luntera, ktoré negatívne ovplyvní jeho volebnú kampaň a možno aj samotnú kandidatúru.

Averzia veľkého množstva ľudí voči strane Smer-SD (viď napríklad diskusie na internete) je v súčasnosti taká veľká, že prelomí aj ich volebné sympatie ku konkrétnemu nezávislému kandidátovi, ak tam postrehnú čo i len náznak akéhokoľvek spojenia so stranou Smer.

Čo mal teda Ján Lunter urobiť? V prvom rade mal Lunterov volebný tím mať dávno v rukách výsledok prieskumu verejnej mienky, v ktorom by občania podporujúci Jána Luntera odpovedali tiež na otázku, či by Jána Luntera volili, aj keby ho vo voľbách podporovala politická strana Smer. Výsledok takéhoto prieskumu by Lunterovcom umožnil sa dopredu pripraviť na možnú ponuku zo strany Smeru na podporu vo voľbách a v kľude zvážiť všetky „za“ a „proti“ prijatia takejto podpory.

Možno aj Lunterovci majú v rukách takýto prieskum verejnej mienky a možno dopadol pozitívne v prospech prijatia podpory zo strany Smeru, ale potom nerozumiem tomu množstvo negatívnych reakcií medzi ľuďmi. Skôr si myslím, že pre Jána Luntera bola ponuka podpory zo strany Smer prekvapením a mal na prijatie dôležitého rozhodnutia doslova len pár minút. Ale aj o tom je politika, musieť sa v priebehu doslova krátkej chvíle rozhodnúť. Ján Lunter sa rozhodol, ako sám v tej chvíli uznal za vhodné. Bolo by zaujímavé vedieť, ako sa na svoje rozhodnutie díva s odstupom jedného týždňa a po tých všetkých negatívnych reakciách, ktorým musí čeliť.

Aká bola druhá možnosť pre Jána Luntera, keď mu Peter Pellegrini ponúkol podporu Smeru vo voľbách? Ján Lunter si mohol zobrať čas na rozmyslenie a nemusel reagovať hneď, aj keď ho možno Pellegrini tlačil do takto rýchleho rozhodnutia sa. Alebo Ján Lunter mohol predstúpiť pred verejnosť a novinárov a povedať: Vážim si dôveru, ktorú mi strana Smer vyjadrila ponúknutím svojej podpory vo voľbách, ale v súčasnej chvíli ju nemôžem a ani nechcem prijať. Od začiatku vystupujem v kampani ako nezávislý a občiansky kandidát a ako nezávislý kandidát som získal, podľa prieskumov verejnej mienky, podporu viac ako 20 % voličov v kraji. A hoci som na začiatku kampane avizoval, že príjmem vo voľbách podporu akejkoľvek demokratickej politickej strany, na základe desiatok stretnutí s občanmi tohto kraja, ktorí mi vyjadrujú podporu ako nezávislému kandidátovi, som sa nakoniec rozhodol, že až do konania volieb budem vystupovať ako nezávislý kandidát a že nepríjimem podporu žiadnej politickej strany. A zároveň by Lunter jedným dychom dodal: Ale ocením, ak všetky demokratické politické strany, vrátane strany Smer, budú podporovať moju politiku rozvoja nášho kraja, ak sa v novembrových voľbách stanem županom. Ich pomoc a podporu totiž budem potrebovať nielen ja, ale aj obyvatelia kraja, ktorí si zaslúžia dobre spravovaný kraj.

Ak by sa minulý štvrtok bolo udialo to, čo som pred chvíľou opísala, Ján Lunter by sa v tej chvíli stal neoficiálnym víťazom volieb na post banskobystrického župana. Najväčšia devíza Jána Luntera v týchto voľbách nebol len jeho životný príbeh, či už ten rodinný alebo podnikateľský, ale aj to, že ľudia v ňom videli človeka, čo sa vždy zaobišiel bez podpory akejkoľvek politickej strany a aj tak dokázal veľké veci. A takého ho chceli mať aj naďalej. Preto toľko rozčarovaní a negatívnych reakcií na sociálnych sieťach a v diskusiách.

Rozhodnutia Jána Luntera prijať podporu vo voľbách od strany Smer podľa mňa negatívne ovplyvňuje aj jeho volebnú kampaň. Od minulého štvrtka je Lunter v defenzíve a musí čeliť rôznym otázkam typu: čo je za podporou Smeru pre jeho osobu, alebo, je podľa neho Smer demokratická politická strana, atď. Lunterovi politickí súperi v boji o post župana si určite nebudú dávať servítku pred ústa a v predvolebným diskusiách budú spochybňovať jeho „nezávislosť“. Ak nakoniec Marian Kotleba predsa len ohlási svoju kandidatúru, tak podpora strany Smer pre Jána Luntera bude jednou z hlavných zbraní, ktorú bude proti nemu vo volebnej kampani využívať. Ján Lunter sa v tejto súvislosti musí pripraviť na tvrdý politický boj a riadne si premyslieť účinnú komunikačnú stratégiu ohľadom prijatia podpory zo strany Smer.

Na internete už tiež začala kampaň, ktorá má za cieľ zdiskreditvať Jána Luntera, upozorňujúc na jeho údajné prepojenie na stranu Smer. V diskusiách už koluje napr. graficky zmenené logo Lunterovej kampane z Lunter pre dobrý kraj na Lunter pre Smer.

Naprázdno v tvrdom predvolebnom boji neobídu ani ľudia z tímu Jána Luntera, ktorí kandidujú za poslancov do krajského zastupiteľstva. Aj oni už čelia rôznym predvolebným útokom. V Banskej Bystrici už v tejto súvislosti dochádza až k absurdným situáciám. Ľudia, ktorí oficiálne kandidovali za Smer, teraz obviňujú ľudí z okolia Jána Luntera zo spolupráce so Smerom. Na facebooku som napríklad zachytila komunikáciu Igora Kašpera (bývalého člena poslaneckého klubu Smer-SD, ktorý sa od Smeru dištancoval až vtedy, keď bolo všetkým jasné, že ho Smer vo voľbách nepodporí) s Matejom Bučkom (mestský poslanec, člen tímu Jána Luntera, dlhodobo kritizujúci politiku strany Smer). Bučko Kašperovi pripomínal jeho prepojenie na Smer, on ho zase naopak obviňoval z údajnej terajšej spolupráce so Smerom. Je fakt absurdné, keď sa človek dlhdobo upozorňujúci na prešľapy Smeru (Bučko) musí brániť, že nie je smerák pred človekom, čo vo voľbách oficiálne kandidoval za Smer (Kašper).

Za chyby v živote sa platí, v politike to možno platí až dvojnásobne.

Každý človek nesie zodpovednosť za svoje rozhodnutia sám, za tie dobré, a aj za tie zlé.

Uvidíme, ako Ján Lunter a jeho tím ustoja počas volebnej kampane rozhodnutie prijať podporu od politickej strany Smer. Priebeh volebnej kampane a hlavne výsledok samotných volieb nám ukážu, či to bolo pre Luntera a jeho tím to správne rozhodnutie.

Smer sa totiž, ako vždy, zachoval čisto pragmaticky. Aj, čo sa týka podpory Jána Luntera. Smer si ako každá politická strana sleduje hlavne svoje vlastne záujmy a až potom záujmy druhých ľudí. Výstižne to vo svojom komentári opísal Dag Daniš. Podľa Daniša Smer operuje v tomto prípade s príncipom menšieho zla (Smer) voči väčšiemu zlu (Kotleba). Fico takto veľmi umne potláča do pozadia svoje škandály s rokrádaním štátu a naopak stavia do popredia strach z fašistov. A verbuje ľudí na smerácku stranu s heslom: Kto nejde s nami proti Kotlebovi, ide s ním proti nám.

Smer aj Lunter teraz svorne argumentujú, že treba sa spájať, lebo fašizmus, lebo Kotleba.

Len nie som si istá, či čarovná formulka „lebo Kotleba“, bude dostatočne motivovať ľudí alergických na politickú stranu Smer k voľbe kandidáta s podporou Smeru. Je skôr možné, že ľudia budú takí znechutení zákulisnými politickými hrami v réžii Smeru, že voľby doslova buď odignorujú alebo uprednostnia tzv. tretiu cestu, t.j. ani Kotleba, ani kandidát s podporou Smeru, ale niekto tretí…

Ozaj, viete prečo sa Smer tak poponáhľal a už minulý štvrtok verejne vyhlásil svoju podporu Jánovi Lunterovi? Lebo včerajšie oslavy SNP. Mne to došlo až včera, keď som počúvala prejav Róberta Fica počas osláv SNP, v ktorom premiér vyzval ďaľšie politické strany, aby aj oni podporili v boji o post župana práve Jána Luntera, ktorý už prijal podporu Smeru. Fico robí presne to, čo Dag Daniš opisuje vo svojom komentári. Hrá sa na dobrého, na toho, kto bojuje proti zlu a na toho, kto spája a na toho, kto to tu všetko riadi. Čo na to opozičné strany? Martin Klus, ako kandidát opozičných strán, zareagoval jedine možne, ako mohol:"Nie pán premiér, nebudem skákať tak, ako Vy na oslavách SNP zapískate. (...) My Vám ale na túto "hru" na boj proti fašizmu, ktorý je už roky jeho pravým opakom neskočíme pán premiér. My sa na rozdiel od Vás zachováme skutočne zodpovedne, ale rovnako k zodpovednosti budeme vyzývať aj Vášho kandidáta, keď príde ten správny čas."

A akú úlohu v tomto celom hrá Ján Lunter? Bude len štatistom v dobre strategicky rozohratej hre pod taktovkou Róberta Fica? Až čas ukáže ...

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu