Prečo budem voliť Mikloška a nie Čaputovú

Osud kandidátov v prezidentských voľbách, aj napriek zjavnej nechuti liberálov, majú v rukách paradoxne práve konzervatívni voliči. Aj preto sa teraz viacerí prezidentskí kandidáti verejne hlásia ku kresťanským hodnotám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Silný a autentický životný príbeh verzus Pezinská skládka

Františka Mikloška som po prvýkrát naživo stretla v januári tohto roka v Banskej Bystrici, keď som spoluorganizovala diskusiu ohľadom jeho prezidentskej kandidatúry.

Občiansky kandidát na prezidenta František Mikloško
Občiansky kandidát na prezidenta František Mikloško (zdroj: Facebook F. Mikloška)

Milo ma prekvapil svojim mladistvým vzhľadom a energiou, a taktiež dobrým prehľadom nielen v domácej, ale aj v zahraničnej politike. Ale najviac ma oslovil svojou úprimnosťou a tým, že sa na nič nehral, nepotreboval si nič a hlavne nikomu dokazovať. Bol to jednoducho František Mikloško. Ten František Mikloško, ktorý vždy, všade a za každých okolností neoblomne stál a stále stojí na strane spravodlivých a čestných ľudí. Či už za čias komunizmu, mečiarizmu, neskôr dokonca neváhal opustiť svoje materské KDH, keď sa už nedokázal stotožniť s jeho vtedajšou politikou. A aj v týchto dňoch stojí František Mikloško na tej správnej strane, na strane dobra a pravdy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

U Františka Mikloška máte istotu, že aj v tých najťažších politických či životných skúškach sa vždy jednoznačne a bez kompromisov postaví na stranu dobra. A nemusí to dookola deklarovať na tisíckach bilbordoch po celom Slovensku. O boji Mikloška so zlom nehovoria bilbordy a masívna facebooková kampaň, o jeho boji za dobro hovorí celý jeho život. Komentátor Dag Daniš to vystihol celkom presne: "Mikloško je kandidát - na rozdiel od všetkých ostatných- ktorý sa celkom obyčajným spôsobom hodí na prezidenta. Celý čas, od komunistov cez mečiarizmus až dodnes, Mikloško bojoval za to isté - za konzervatívne a kresťanské hodnoty. A za slobodu. Teda za "vyšší princíp". 

SkryťVypnúť reklamu

Od kandidáta na prezidenta, ktorému dám vo voľbách svoj hlas, očakávam viac ako len mohutnú a drahú predvolebnú kampaň, ktorá stála dotyčného takmer pol milióna eur. Od kandidáta na prezidenta očakávam viac, ako kampaň postavenú na riešení lokálneho problému so skládkou odpadu. Nemám vedomosť o žiadnom výraznom, dlhodobom a systematickom angažovaní sa Zuzany Čaputovej vo významných celospoločenských a politických otázkach za posledných cca 15 rokov. Tu ako protiklad k Zuzane Čaputovej uvediem Daniela Lipšica. Obidvaja sú presne v tom istom veku, obaja majú právnické vzdelanie. Ale význam pôsobenia Daniela Lipšica vo verejnom a politickom živote za posledných cca 20 rokov je oproti Zuzane Čaputovej neporovnateľný.

SkryťVypnúť reklamu

Ako volič netuším, ako sa Zuzana Čaputová zachová, napríklad v krízových spoločenských situáciách, jej reakcie sú pre mňa nepredvídateľné. O postoj Františka Mikloška v tejto súvislosti nemám žiadnych pochybností.

Pre každého kandidáta na funkciu prezidenta by malo byť samozrejmé dlhodobé a systematické pôsobenie vo verejnom i politickom živote, ktoré by ho malo pred voličmi reprezentovať viac, ako drahá mega kampaň robená profesionálnou reklamnou agentúrou s jediným cieľom - vytvorením novej politickej hviezdy.

Tradičné hodnoty verzus progresívny liberalizmus

František Mikloško je kresťaň, katolík a celý život konzistentne zastáva kresťanské postoje v kultúrno-etických otázkach:

SkryťVypnúť reklamu
 • oceňuje zakotvenie manželstva muža a ženy do Ústavy SR,

 • ako prezident by nepodpísal zákon o registrovaných partnerstvách,

 • je proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia,

 • odmieta Istanbulský dohovor,

 • ako prezident by podpísal zákon, ktorý by zlepšoval potratový zákon obmedzením bezdôvodných potratov,

 • ako prezident by sa zúčastnil Národného pochodu za život

Zuzanu Čaputovú oslovil zen budhizmus, aktívne sa venuje zenovým meditáciám. V kultúrno-etických otázkach zastáva výsostne liberálne postoje:

 • je za registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia

 • tiež je zástancom adopcie detí pármi rovnakého pohlavia

 • podporuje Istanbulský dohovor

 • z vlastnej iniciatívy natočila mimoriadne cynické video podporujúce potraty (Čaputovej kolegyne z Progresívneho Slovenska držia vo videu svoje deti a pritom do kamery hovoria o nutnosti slobodnej voľby, ktorá deťom buď umožní alebo neumožní sa narodiť)

 • nezúčastnila sa a ani nezúčastní Národného pochodu za život

Podpredsedníčka politickej strany Progresívne Slovensko a kandidátka na prezidenta SR Zuzana Čaputová
Podpredsedníčka politickej strany Progresívne Slovensko a kandidátka na prezidenta SR Zuzana Čaputová (zdroj: Facebook strany Progresívne Slovensko)

Z pohľadu kultúrno-etických otázok je pre mňa František Mikloško jasnou voľbou a Zuzana Čaputová neprijateľným kandidátom.

Pôjde Zuzana Čaputová v Kiskových šľapajách?

Súčasný prezident Andrej Kiska verejne vyjadril podporu prezidentskej kandidátke Zuzane Čaputovej a povedal o nej, že „bude dobrou prezidentkou SR.“

Aké signály vysielal súčasný prezident počas výkonu svojho mandátu smerom ku konzervatívnemu prostrediu?

 • v roku 2015 sa uskutočnilo Referendum za ochranu rodiny – prezident Andrej Kiska ešte pred konaním referenda podal žiadosť na Ústavný súd o posúdenie ústavnosti referendových otázok, ktoré sa týkali aj definovania manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy, ustanovenia adopcie len pre heterosexuálne páry, právnej ochrany výnimočnosti manželstva.

Kiskovo podanie na Ústavný súd ohľadom referendových otázok vtedy kritizovali napríklad predstavitelia Katolíckej cirkvi či známi pro-liferi, naopak krok prezidenta uvítali predstavitelia LGBTI komunity.

 • V januári 2016 sa Andrej Kiska rozhodol neprijať koledníkov Dobrej noviny. Pritom ide o najväčšiu slovenskú dobrovoľnícku akciu, do ktorej sa napríklad v roku 2014 zapojilo 25 000 detí, ktoré vyzbierali viac ako 800 000 eur, ktoré putovali na rozvojové projekty v Afrike. V roku 2016, po šestnásťročnej tradícii, to bolo po prvýkrát, čo sa prezident rozhodol neprijať koledníkov. Dobrá novina predstavuje celospoločenskú aktivitu veriacich ľudí. Aký odkaz vtedy vyslal Andrej Kiska kresťanskému prostrediu? Naproti tomu, pár mesiacov predtým prebral prezident Kiska záštitu nad LGBTI filmovým festivalom. Potom, čo rozhodnutie Andreja Kisku neprijať koledníkov Dobrej noviny bolo medializované a následne vyvolalo negatívne reakcie, Kiska rozhodnutie zmenil a koledníkov nakoniec v roku 2016 prijal.

 • V roku 2017 prijal Andrej Kiska predstaviteľov organizácie Inakosť, po stretnutí označil prístup Slovenska k sexuálnym menšinám za krutý a navrhol začať diskusiu o registrovaných partnerstvách.

 • viacerí komentátori vyčítali aj tento rok Andrejovi Kiskovi, že pri udeľovaní štátnych vyznamenaní zabúda na kresťanov – organizátorov Sviečkovej manifestácie z marca 1988 či ľudí Novembra´ 89 akými sú J. Čarnogurský, F. Mikloško, L. Stromček, ľudia z tajnej Cirkvi, atď. Komentátor J. Daniška Kiskovo správanie v tejto súvislosti opísal aj takto:“Postavy, ktoré menili dejiny ocení, ale nie, ak im niečo vyčíta jeho (liberálna) komunita.“ 

Aj z vyššie uvedeného vyplýva, aké je nesmierne dôležité, aké postoje zastáva prezident republiky v kultúrno-etických otázkach.

Občiansky kandidát verzus Progresívna prezidentka

František Mikloško kandiduje v prezidentských voľbách ako nezávislý, nadstranícky, občiansky kandidát s potenciálom ľudí z rôznych prostredí skôr spájať ako rozdeľovať. Najlepšie to asi vystihol spisovateľ Ľubomír Feldek:„Fero je človek ekumenický. Nerozdeľuje, ale spája.“ V podobnom duchu sa o Františkovi Mikloškovi vyjadril aj vedec Peter Zajac: "František Mikloško absolútne autenticky a teda prirodzene spája to kresťanské Slovensko a občianske Slovensko. “

Zuzana Čaputová sa uchádza o prezidentský post priamo z pozície podpredsedníčky politickej strany Progresívne Slovensko (PS), ktoré je predstaviteľom tej najliberálnejšej časti nášho politického spektra. Týmto svojim gestom vysiela Zuzana Čaputová voličom jasný signál o tom, že je natoľko úzko spätá so svojou materskou politickou stranou, že jej ultraliberálnu agendu bude podporovať aj z prezidentského paláca ako naša nová PROGRESÍVNA prezidentka. Výhra Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách zároveň pôjde ruka v ruke s posilňovaním pozície liberálneho Progresívneho Slovenska, ktoré bude mať priamo na čele štátu svojho liberálneho progresívca.

Potom, čo sa Robert Mistrík vzdal svojej kandidatúry na prezidenta a verejne vyjadril podporu Zuzane Čaputovej, tak politická strana Progresívne Slovensko zverejnila na svojom facebookovom profile Čaputovej oficiálnu kampaňovú fotku so sloganom Chcem PROGRESÍVNU prezidentku (viď. obrázok).

Slovenská spoločnosť je v súčasnosti neuveriteľne rozdelená, ba až polarizovaná.

Do čela štátu by sa v tomto neľahkom období mal postaviť človek, ktorý by vzniknutú situáciu dokázal upokojiť a pokúsil sa ľudí opäť spojiť. Týmto človekom je pre mňa jednoznačne a jedine František Mikloško.

A na záver poznámka k predvolebným prieskumom verejnej mienky, ktoré doslova až manipulatívnym spôsobom favorizovali Zuzanu Čaputovú : Volič by sa vo voľbách nemal riadiť prieskumami verejnej mienky, ktorých výsledky sú do značnej miery závislé od toho, ktorý kandidát si ich objednal a zaplatil v rámci svojej predvolebnej kampane. Navyše, nálady voličov sa v čase pred voľbami neustále menia. Vynikajúco túto situáciu vystihol prezidentský kandidát E. Chmelár: " Voľby sa ešte nikdy neskončili podľa prieskumov, preto sú v poslednej dobe z výsledkov volieb všetci takí prekvapení, preto netreba podliehať skepse, pesimizmu, porazeneckým náladám a stádovitému efektu a treba voliť kandidáta, o ktorom ste naozaj vnútorne presvedčení, že je najlepší. Nech už budete voliť kohokoľvek, voľte s vnútornou slobodou, nie pod vonkajším tlakom."

 • je za registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia

 • tiež je zástancom adopcie detí pármi rovnakého pohlavia

 • podporuje Istanbulský dohovor

 • z vlastnej iniciatívy natočila mimoriadne cynické video podporujúce potraty (Čaputovej kolegyne z Progresívneho Slovenska držia vo videu svoje deti a pritom do kamery hovoria o nutnosti slobodnej voľby, ktorá deťom buď umožní alebo neumožní sa narodiť)

 • nezúčastnila sa a ani nezúčastní Národného pochodu za život

Z pohľadu kultúrno-etických otázok je pre mňa František Mikloško jasnou voľbou a Zuzana Čaputová neprijateľným kandidátom.

Pôjde Zuzana Čaputová v Kiskových šľapajách?

Súčasný prezident Andrej Kiska verejne vyjadril podporu prezidentskej kandidátke Zuzane Čaputovej a povedal o nej, že „bude dobrou prezidentkou SR.“

Aké signály vysielal súčasný prezident počas výkonu svojho mandátu smerom ku konzervatívnemu prostrediu?

 • v roku 2015 sa uskutočnilo Referendum za ochranu rodiny – prezident Andrej Kiska ešte pred konaním referenda podal žiadosť na Ústavný súd o posúdenie ústavnosti referendových otázok, ktoré sa týkali aj definovania manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy, ustanovenia adopcie len pre heterosexuálne páry, právnej ochrany výnimočnosti manželstva.

  Kiskovo podanie na Ústavný súd ohľadom referendových otázok vtedy kritizovali napríklad predstavitelia Katolíckej cirkvi či známi pro-liferi, naopak krok prezidenta uvítali predstavitelia LGBTI komunity.

 • V januári 2016 sa Andrej Kiska rozhodol neprijať koledníkov Dobrej noviny. Pritom ide o najväčšiu slovenskú dobrovoľnícku akciu, do ktorej sa napríklad v roku 2014 zapojilo 25 000 detí, ktoré vyzbierali viac ako 800 000 eur, ktoré putovali na rozvojové projekty v Afrike. V roku 2016, po šestnásťročnej tradícii, to bolo po prvýkrát, čo sa prezident rozhodol neprijať koledníkov. Dobrá novina predstavuje celospoločenskú aktivitu veriacich ľudí. Aký odkaz vtedy vyslal Andrej Kiska kresťanskému prostrediu? Naproti tomu, pár mesiacov predtým prebral prezident Kiska záštitu nad LGBTI filmovým festivalom. Potom, čo rozhodnutie Andreja Kisku neprijať koledníkov Dobrej noviny bolo medializované a následne vyvolalo negatívne reakcie, Kiska rozhodnutie zmenil a koledníkov nakoniec v roku 2016 prijal.

 • V roku 2017 prijal Andrej Kiska predstaviteľov organizácie Inakosť, po stretnutí označil prístup Slovenska k sexuálnym menšinám za krutý a navrhol začať diskusiu o registrovaných partnerstvách.

 • viacerí komentátori vyčítali aj tento rok Andrejovi Kiskovi, že pri udeľovaní štátnych vyznamenaní zabúda na kresťanov – organizátorov Sviečkovej manifestácie z marca 1988 či ľudí Novembra´ 89 akými sú J. Čarnogurský, F. Mikloško, L. Stromček, ľudia z tajnej Cirkvi, atď. Komentátor J. Daniška Kiskovo správanie v tejto súvislosti opísal takto:“Postavy, ktoré menili dejiny ocení, ale nie, ak im niečo vyčíta jeho (liberálna) komunita.“

Aj z vyššie uvedeného vyplýva, aké je nesmierne dôležité, aké postoje zastáva prezident republiky v kultúrno-etických otázkach.

Občiansky kandidát verzus Progresívna prezidentka

František Mikloško kandiduje v prezidentských voľbách ako nezávislý, nadstranícky, občiansky kandidát s potenciálom ľudí z rôznych prostredí skôr spájať ako rozdeľovať. Najlepšie to asi vystihol spisovateľ Ľubomír Feldek: „Fero je človek ekumenický. Nerozdeľuje, ale spája.“ V podobnom duchu sa o Františkovi Mikloškovi vyjadril aj vedec Peter Zajac: František Mikloško absolútne autenticky a teda prirodzene spája to kresťanské Slovensko a občianske Slovensko. “

Zuzana Čaputová sa uchádza o prezidentský post priamo z pozície podpredsedníčky politickej strany Progresívne Slovensko (PS), ktorá je predstaviteľom tej najliberálnejšej časti nášho politického spektra. Týmto svojim gestom vysiela Zuzana Čaputová voličom jasný signál o tom, že je natoľko úzko spätá so svojou materskou politickou stranou, že jej ultraliberálnu agendu bude podporovať aj z prezidentského paláca. Výhra Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách zároveň pôjde ruka v ruke s posilňovaním pozície liberálneho Progresívneho Slovenska, ktoré bude mať na čele štátu priamo svojho človeka.

Potom, čo sa Robert Mistrík vzdal svojej kandidatúry na prezidenta a verejne vyjadril podporu Zuzane Čaputovej, tak politická strana Progresívne Slovensko zverejnila na svojom facebookovom profile Čaputovej oficiálnu kampaňovú fotku so sloganom Chcem Progresívnu prezidentku.

Slovenská spoločnosť je v súčasnosti neuveriteľne rozdelená, ba až polarizovaná.

Do čela štátu by sa preto v tomto neľahkom období mal postaviť človek, ktorý by vzniknutú situáciu dokázal upokojiť a pokúsil sa ľudí opäť spojiť. Týmto človekom je pre mňa jednoznačne a jedine František Mikloško.

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
 • Počet článkov:  22
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu