Župná kampaň v BB naberá na obrátkach. Zapája sa už aj Kotleba.

Človek vystupujúci pod menom šéfky Mičevovej volebnej kampane napísal príspevok plný negatívnych vyjadrení týkajúcich sa Mičevovho súpera a Martin Klus vedie facebookovú vojnu s Kotlebom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Minulý týždeň som uverejnila blog, v ktorom som ako volič vysvetľovala, prečo nemôžem dať svoj hlas vo voľbách na banskobystrického župana Stanislavovi Mičevovi. Do diskusie pod mojim článkom sa zapojil človek, ktorý vystupoval pod menom Jana Orlická. Netuším, či dotyčná osoba je skutočne Jana Orlická alebo len niekto iný, kto sa skrýva za toto meno. Ale aj tak musím na príspevok tohto človeka reagovať. Prečo?

Jana Orlická je totiž šéfkou Mičevovej volebnej kampane na post banskobystrického župana. Človek vystupujúci pod menom Jana Orlická ma v diskusii obvinil z toho, že som najatá ďalším kandidátom na župana, Jánom Lunterom, aby som pre neho robila negatívnu reklamu. Proti týmto nepravdivým tvrdeniam pani Orlickej sa ostro ohradzujem. Pokiaľ ide o moje blogy, tak ich píšem vo svojom voľnom čase a prezentujem v nich výlučne svoje osobné názory a nie názory iných osôb. Pokiaľ ide o kandidátov na post banskobystrického župana, tak so žiadnym z nich nespolupracujem a ani to nemám v úmysle. Ďalej, nikdy som od žiadneho kandidáta nedostala finančnú a ani inú odmenu za to, že som ho spomenula vo svojich článkoch. A tak to ostane aj naďalej. Svoje blogy píšem a uverejňujem bez nároku na honorár.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo to tu vlastne celé spomínam? Pretože, ak ten diskusný príspevok, plný negatív na adresu Mičevovho súpera Luntera, skutočne písala šéfka Mičevovej kampane, tak to naznačuje len jedno, a to, že sa práve začína kampaň, ktorá bude tvrdá.

Doteraz sa kandidáti patriaci do hlavnej trojky najvážnejších Kotlebových súperov, teda Klus, Mičev, a Lunter vzájomne nevyjadrovali na adresu jeden druhého, dokonca, podľa Klusa, medzi nimi existuje akási nepísaná dohoda, že v septembri si všetci sadnú za jeden stôl a dohodnú sa, kto z nich pôjde ďalej ako hlavný vyzývateľ Kotlebu.

Ale podľa mňa práve nadišiel čas, keď sa jednotliví kandidáti na župana už nebudú vymedzovať len voči Marianovi Kotlebovi, ale budú sa musieť odlíšiť aj od svojich ostatných politických súperov. Voliči sa ich na stretnutiach budú pýtať, v čom sú oni lepší ako tí ostatní a prečo majú dať svoj hlas napríklad práve Mičevovi a nie napr. Lunterovi alebo Klusovi alebo naopak. Voliči tiež budú zvedaví v čom je program toho ktorého kandidáta iný a lepší od toho súperovho.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé takéto vymedzenie sa voči svojim politickým súperom som postrehla už na tlačovej besede bývalého odborového predáka a exprimátora Banskej Bystrice Ivana Saktora. Počas celej tlačovky, kedy Saktor oficiálne ohlásil svoju kandidatúru na post župana, nepadali žiadne mená. Raz padlo meno Kotleba, ale to, ako vravel sám Saktor, mu len vykĺzlo z úst. Preto som bola prekvapená, keď Saktor začal rozprávať o miestnych poslancoch Viere Dubačovej a Vladimírovi Pirošíkovi, o ktorých vyhlásil, že sú členmi politickej strany, aj keď tvrdia opak. Narážal na Banskobystrickú alternatívu (BBA), ktorá je neformálnym zoskupením miestnych komunálnych politikov a práve BBA podporuje kandidatúru Jána Luntera. Týmto tvrdením chcel Saktor pravdepodobne spochybniť toľko deklarovanú čisto občiansku kandidatúru Jána Luntera.

SkryťVypnúť reklamu

Saktor sa ďalej venoval Mičevovi a Klusovi, ktorí vyhlásili, že sa svoj aktuálnych funkcií vzdajú až potom, čo vyhrajú voľby. Saktor v tejto súvislosti pripomenul, že on sa funkcie predsedu Konfederácie odborových zväzov vzdal ešte predtým, ako sa uskutočnili primátorske voľby v Banskej Bystrici v roku 2006, ktoré napokon vyhral. Saktor chcel týmto poukázať, že on, narozdiel od svojich protikandidátov, nikdy nebol a ani nie je naviazaný na žiadnu funkciu, ktorej by sa silou mocou držal.

Snáď najkrušnejšie chvíle, čo sa týka akéhosi vymedzenia voči Marianovi Kotlebovi prežíva práve Martin Klus. Väčšiu mieru pozornosti zo strany členov ĽS NS si Martin Klus vyslúžil už v marci a to počas diskusie v Rimavskej Sobote, ktorá bola venová aj problematike extrémizmu. Na diskusii sa zúčastnili aj priaznivci Mariana Kotlebu a medzi nimi a Martinom Klusom došlo k ostrej slovnej výmene. Myslím, že jedným z dôvodov, že Kotlebovcom stálo za to, naštartovať svoj autobus a ísť do Rimavskej Soboty bola aj účasť Martina Klusa. V tom čase síce ešte svoju kandidatúru na post župana oficiálne nevyhlásil, ale osobne si myslím, že Marian Kotleba nič nenechal na náhodu. Neskôr si Martina Klusa kotlebovci vychutnali na svojich facebookových profiloch, kde ho okrem iného nazývali klamárom. Začiatkom apríla nazval Marian Kotleba Martina Klusa vlastizradcom, pretože v pléne NR SR tlmočil vyjadrenie Moslimskej nadácie na Slovensku v súvislosti s návrhom zákona týkajúceho sa zákazu stavania mešít na Slovensku. Video s kritickým vyjadrením Kotlebu na adresu Martina Klusa, v ktorom ho šéf ĽS NS obviňuje z obhajoby všetkého protislovenského a protikresťanského, videlo takmer 70 000 ľudí. (Mimochodom, Facebook včera zablokoval oficiálnu stránku Mariana Kotlebu.)

SkryťVypnúť reklamu

A aby toho nebolo málo, Martin Klus figuruje aj v zozname osôb, ktorý koluje po internete a proti ktorým sa ĽS NS údajne rozhodla na facebooku „bojovať“. Martin Klus podľa vlastných slov za posledné obdobie v tejto súvislosti zablokoval resp. zreportoval cca 200 hejterských a fake profilov.

Myslím, že hlavným dôvodom, prečo Marian Kotleba a spol. venujú Martinovi Klusovi toľko pozornosti je, že chcú už v predstihu eliminovať Klusove šance na úspech v župných voľbách.

Ako vidíme, hoci Marian Kotleba svoju kandidatúru na post župana oficiálne ešte stále nepotvrdil, aj tak sa už v kampani, hoc aj nepriamo, angažuje.

Dá sa očakávať, že to, čím si teraz prechádza Martin Klus, čaká viac menej a skôr či neskôr aj ostatných relevantných uchádzačov o post župana v Banskobystrickom kraji. Tí sa musia pripraviť nielen na „hejtovanie“ na svojich facebookových stránkach, ale aj na to, že ich predvolebných diskusií a mítingov sa nebudú zúčastňovať len ich sympatizanti, ale povedzme, aj páni v zelených tričkách a budú im klásť možno aj nepríjemné otázky.

Ako som už písala skôr, župná kampaň v Banskobystrickom kraji rozhodne nebude pre kandidátov o post župana prechádzkou ružovou záhradou. Lebo Marian Kotleba nič nenechá na náhodu a určite o svoj post zabojuje. Ale aj jeho vyzývatelia sa chtiac nechtiac budú musieť vymedziť nielen voči osobe aktuálneho župana, ale svojim potenciálnym voličom budú musieť jasne odkomunikovať v čom sú iní a lepší ako tí ostatní. A to sa nezaobíde pravdepodobne bez vzájomných konfrontácií. Lebo politika nie je v podstate nič iné, len boj o moc.

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu